26 paź 2011

Pstrąże

        Miasto, którego przez wiele lat nie było na mapie. Było tak tajne, że została wysadzona część drogowa mostu aby Polacy tam nie przechodzili. Dziś miejsce jest opuszczone i bardzo samotne.
Byłam tam kilka razy i nie ma co tu ukrywać,ale zakochałam się w tym miejscu. Stoję przy bloku i niemal czuję obecność ludzi, którzy tu mieszkali, komuś to miejsce było potrzebne były sklepy, kino... A dziś ta resztka umiera na naszych oczach.

  
Uważaj gdzie stąpasz i na co, możesz nieźle pojechać w dół !! Złomiarze rozkradli pokrywki studzienek :(Ha, jakieś strzelanko ? 


Miejsce jest dostępne dla oglądających, pilnuje go firma ochroniarska - jak nie będziecie niczego kradli/psuli/dewastowali  to się nie przyczepią.


Magia ? Nie to zaginione miasto gdzieś pod Bolesławcem...
Tu znajdziesz więcej fotek

Edit //  Nie wiem czemu, ale to zdjęcie gdzieś mi się zapodziało wcześniej:

Edit// kwiecień 2015

Nad terenem Pstrąża latają drony no i Straż Leśna wzięła się do roboty.Można wyłapać mandatem.

7 komentarzy:

 1. Fajne zdjęcia... Co do swobodnego zwiedzania to trzeba być ostrożnym - Pstrąże dziś jest poligonem wojskowym, można tam trafić na miny, niewypały itp... Trzeba też patrzeć pod nogi, bo jest wiele dziur w które można wpaść i się zabić, ewentualnie coś złamać. Byłem tam prawie rok temu i byłem pod wrażeniem. Miejsce niesamowite - przypomina trochę Prypeć/Czarnobyl, a momentami bardzo go przypomina ;)
  Pozdro! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak byłam tam ostatnio to spotkałam ze 20 osób w tym "opuszczonym" mieście. (haha)

  OdpowiedzUsuń
 3. w latach 1992-1994 odbywałem służbę wojskową w Świętoszowie,nasza jednostka miała za zadanie pilnowania Pstrąża .pełniliśmy tam służbę wartowniczą ,widzieć to na własne oczy to coś niesamowitego,to tak jakbyś się znalazł się w ZSRR w latach 70-tych

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe miejsce kilka razy jeżdżę tam rowerem z Kożuchowa .Zwiedziłem również poligon od Świętoszowa aż do Pstrąża, trzeba tylko omijać ochronę.Na terenach poligonowych można bardzo łatwo zagubić się.Proponuję skopiować mapę z Google i licznikiem rowerowym odmierzać dystans potem porównać to z mapą.Miałem okazję dwa razy stacić orientację , ale dzięki mapie odnalazłem drogę, i ważne na północy poligonów jest czynna linia kolejowa .Bez zapasu wody oraz jedzenia nie polecam wybierać się w te miejsca.

  Pozdrawiam Tomasz Ru....

  OdpowiedzUsuń
 5. A proszę mi powiedzieć to tam na jednej ze ścian był ( lub jest) Wilk i Zając ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Hey, Twoje zdjęcia są bardzo klimatyczne. Miałem okazję dość dogłębnie zwiedzić Pstrąże, zarówno osiedle jak i koszary, których u Ciebie nie ma. Zapraszam do mnie (link w nazwie uzytkownika). Jest tam trochę zdjęć i filmy wideo ;)

  Jeżeli chodzi o Bóbr, polecam również zwiedzenie fabryki amunicji DAG pod Nowogrodem Bobrzańskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Byłam w DAG, z pewnych względów nie zrobiłam całego kompleksu :(

   Usuń