24 sie 2018

Wieża na Sołtysiej Górze-wspieram lokalną akcję


     Powoli (bardzo powoli) opisuję różne interesujące miejsca wokół Cieplic. Staram się aby opisane miejsca zachęcały do odwiedzin mojej mieściny oraz do pozostania tu na dłużej. W tej chwili aby pokazać Cieplice "z góry" trzeba wdrapać się na zamek Chojnik, głupie to bo od bardzo dawna istnieje u nas wieża widokowa...a raczej istniała "za Niemca" bo teraz to ruina.
 Ruina wieży stoi części Cieplic zwanej dawniej Malinnikiem (niem. Herischdorf) na szczycie wzniesienia zwanego Sołtysią Górą lub, nieprawidłowo, Strzelecką Górą. Sołtysia i Strzelecka stanowią dwa różne wzniesienia, nazwa obu  bardzo rzadko podawana jest na mapach i stąd mamy chaos w nazewnictwie. Zresztą nawet przystanek autobusowy nosi nazwę "Strzelecka Góra". Druga ciekawostka to wysokość wzniesienia, ta oficjalna wynosi 434 m n.p.m. a na wielu mapach podają 438m lub 440 m.

Sołtysia Góra
mapy.cz

Plakat z grupy facebookTo miejsce jest zapomniane przez włodarzy naszego miasta i praktycznie skazane na śmierć. Kolejny argument na to, że nie należało przyłączać Cieplic do Jeleniej Góry. A tu proszę, wróciliśmy z urlopu i zupełnie przypadkiem znalazłam na facebooku zaproszenie. Było to w sobotę o 22.00 a w niedzielę spotkanie.  I tak poszłam.


Okazuje się, że zebrała się grupa ludzi, której celem jest doprowadzenie do sytuacji gdy na wieżę na Sołtysiej Górze da się wejść i podziwiać panoramę gór otaczających Kotlinę Jeleniogórską.


W czasach swojej świetności wieża i jej okolice wyglądały tak:

Malinnik, Sołtysia Góra wieża widokowa

W pobliżu wieży znajdowała się gospoda (Gaststätte Scholzenberg), zbudowała w okolicach 1800 roku.
Malinnik, Sołtysia Góra wieża widokowa
fotopolska.eu

Malinnik, Sołtysia Góra wieża widokowa
 fotopolska.eu


Na tej widokówce umieszczono skałki, które znajdują się niedaleko wieży. Dawniej stanowiły niezły punkt widokowy, dziś niestety, zarosły całkiem.

Malinnik, Sołtysia Góra wieża widokowa
fotopolska.eu

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie jest projekt na rok - dziś już ktoś weźmie i wyremontuje, bo to tak nie działa. Na nasze szczęście wieża nie jest obiektem zabytkowym.
3 zdjęcia z mojego archiwum, wieża widokowa w 2011 roku jeszcze bez zamurowanych otworów.

Sołtysia Góra wieża widokowa w 2011 rokuSołtysia Góra wieża widokowa w 2011 roku

Sołtysia Góra wieża widokowa w 2011 roku

I zdjęcie aktualne, sierpień 2018.

Sołtysia Góra wieża widokowa w 2018 roku

Pierwsza wieża, początkowo drewniana, stanęła tu podobno w 1808 r., tuż obok restauracji. 
Z czasem uległa zniszczeniu aż  w 1899 r. stanęła tu wieża murowana o wysokości 16 m. Zbudowana z czerwonej cegły na planie kwadratu.
Wieża widokowa

Punktualnie o 12.00 stawiliśmy się na parkingu przed szkołą na Leśnej. Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Pawła Dernogi (Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych) udostępnione zostały pomieszczenia na krótką prelekcja o historii wieży, którą wygłosił Kazimierz Hołyszewski. 
Poznaliśmy osobę, która podjęła się deptania ścieżek do urzędu miasta w konkretnym celu, odbudowania wieży (Marcin Roszak). Pojawiły się też kolejne konkretne pomysły na zagospodarowanie okolic wieży. Mimo złożonych obietnic, z władz miasta nie pofatygował się nikt.
Trochę posprzątaliśmy okolicę i przy okazji obejrzeliśmy stare zdjęcia i ciekawostki m.in. historię skoczni narciarskiej.

Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Hołyszewski, Marcin Roszak, Paweł Dernoga.
Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rokSpotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Sprawdziłam kilka dni później i MPGK zabrało wory ze śmieciami. Na Sołtysiej Górze drwale wycinali drzewa i zostawili niesamowity bajzel, obiecali to posprzątać na początku września.

Spotkanie "Posprzątajmy wieżę" 2018 rok

Kilka pierwszych ciekawostek, na zdjęciu poniżej jedyna pozostałość po gospodzie.

Sołtysia Góra, pozostałość restauracji

Na zboczu Sołtysiej, pracownicy Fampy, założyli wyciąg orczykowy.  Zrobili to w danych czasach i chyba w ramach czynu społecznego. Póki co  jest mało informacji na ten temat.

Sołtysia Góra, pozostałość po wyciągu orczykowym

Tu prawdopodobnie znajdowała się skocz­nia narciarska, powstała w 1925 r. Zbudowało ją Męskie Towarzystwo Sporto­we z Malinnika.

Sołtysia Góra, tu znajdowała się skocznia?

I wieża widokowa od środka. 
Od naszego spotkania pod wieżą minęło kilka dni a już zgłosiły się osoby z konkretną wiedzą, gotowe pomóc.
Zapraszamy do naszej grupy na facebooku <klik>

Wierzę, że to początek czegoś dobrego :)

Sołtysia Góra, wnętrze wieży widokowej

I dwa krótkie filmiki z okolic wieży:


9 komentarzy:

 1. Fajne miejsce, mam nadzieję, że się uda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że jestem na wyjeździe, bo pewnie byłabym tam. To jest moje miejsce zabaw z dzieciństwa. Pamiętam, że ze zeskoku obok ruin skoczni zjeżdżaliśmy na sankach. W latach 55-60 były jeszcze ślady konstrukcji skoczni. Może uda się coś dobrego osiągnąć, wszak z dwoma wieżami udaje się. (Grodna, czy w Maciejowej). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie wieży bedziemy sie spotykać co miesiąc bo, niestety, papierologia jest straszna. Jak będzie w planach coś konkretnego to dam Ci znać.

   Usuń
 3. Jesteście NIE SA MO WICI!
  Trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tam dopiero próbujemy. Dzisiaj przyjechali z miasta i wycięto pierwsze suche drzewka wokół wieży. Póki co idziemy do przodu.

   Usuń
 4. Trzymam kciuki, żeby się prędzej czy później udało!
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że miasto znajdzie pieniądze. Może trzeba by zapukać w inne drzwi. Przecież ta wieża byłaby świetną atrakcja turystyczna. Może dobrze, że nie jest w rękach prywatnych bo byłaby zagrodzona z zakazem wstępu. Czas ją wyremontować

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekne miejsce w """szczenieckich"" latach czesto sie tam bawilem Wtedy mowilismy na nia Strzelecka Gora Pozdrawiam Tomasz

  OdpowiedzUsuń