6 maj 2012

Kamieniołom granitu - Michałowice


    W Michałowicach, w miejscu nazwanym "Złoty Widok" za jednym zamachem otrzymujemy dwie atrakcje. Jeśli popatrzymy w góry zobaczymy przepiękny widok na Karkonosze, natomiast u naszych stóp znajduje się nieczynny kamieniołom granitu.


Do najważniejszych punktów, na trasie, kierują znaki i strzałki.


Po drodze możemy zahaczyć o tzw. kociołki wietrzeniowe, więcej o nich przeczytasz tutaj. 
Warto zwiedzić skałki, niektóre z nich mają ciekawe kształty, pod niektórymi kryją się jaskinie.


A to już słynny "Złoty Widok" w Michałowicach

 

Dawny kamieniołom granitu

2016,lipiec


 Skała wydobywana z kamieniołomu w Michałowicach była bardzo ceniona za wyjątkową barwę i duże kryształy skalenia. Granit z tego kamieniołomu został wykorzystany do wyłożenia peronów w metrze w Warszawie :) 
Graniczne rozmiary bloków pozyskiwanych w kamieniołomie
Michałowice były określone na 100×70×60 cm do 130×80×60 cm

źródło danych liczbowych :Stan rozpoznania krajowych zasobów granitu Karkonoskiego

   Wydobycie zakończyło się w roku 1993 i choć było kilka prób przywrócenia działalności wydobywczej, kamieniołom dziś porasta brzózkami i trawą. Jeśli ktoś dobrze poszuka to odnajdzie resztki pokopalnianych budynków. Stanowią okropną ruinę, ale rozwalił mnie ten żółty duszek-malunek na ścianie

  W 2016 roku odnalazłam ocalały schron :)


3 komentarze:

  1. Super miejsce. Urzekła mnie rozpościerająca się z niego panorama Karkonoszy. Nie zapomnę pewnego wiosennego dnia, gdy niedługo po świcie dotarłem w okolice kamieniołomu i po raz pierwszy w życiu zobaczyłem na żywo pięknego orła, z piskiem wzbijającego się w powietrze.

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę, tak blisko mnie, a nie byłam nigdy w tym miejscu. Z ciekawostek - w Przesiece znajduje się wzgórze "Złoty Widok", zaraz nad Wodospadem Podgórnej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypadkowo trafiłem na Twoją stronę ale nie żałuje. Bardzo Ciekawy artykuł i relacja zdjęciowa. Dziękuje za cenne informację. Pozdrowienia z województwa Lubelskiego.

    OdpowiedzUsuń