23 gru 2012

Leśna - to nie tylko sztolnie

      Post będzie długi bo i ciekawostek w Leśnej nie brakuje. Nie ukrywam,że natchnieniem do wycieczki był program pana Wołoszańskiego o skarbach. Przy okazji zaliczania ciekawostek przyrodniczych Pomniki przyrody w gminie Leśna zrobiłam kilka zdjęć dla siebie.

Pałac w Leśnej (Baworowo 20). Jeszcze w ruinie, okna są zamurowane a wokół obiektu znajduje się siatka. Oczekuje na remont, a czy się doczeka to już inna historia.  Z zewnątrz można bez problemu go pooglądać.


Mauzoleum  prawdopodobnie   grób rodziny Woller - właścicieli fabryki "Concordia" 
GPS N 51°01′27.47″ , E 15°15′25.10″
Obok Szkoły  Podstawowej nr 2 skręcamy w bitą drogę - kierunek kamieniołom Grabiszyce. Po prawej stronie drogi znajdują się ruiny mauzoleum. Budowla jest mocno zdewastowana, na jej  szczycie rosną nawet małe drzewka!


Z ciekawostek: znalazłam w internecie  plany budowli.

Sztolnie przy drodze z Leśnej do Świecia, są cennym miejscem zimowania i  bytowania  kilku gatunków nietoperzy. Sporo wzmianek o tym miejscu pojawiło się w "Skarby III Rzeszy", połowa informacji to bzdury i specjalnie pojechałam kilka z nich zweryfikować :)
Polecam artykuł: http://riese-inne.blogspot.com/2012/11/autorytety-wszelakie.html


Ujęcie wody(?)
 Na wzniesieniu (ponad sztolniami) znajduje się jeszcze jeden ciekawy budynek. Trochę ciężko było go znaleźć (albo ja jestem ślepa, albo jest tak dobrze zamaskowany). Szczerze mówiąc to nie wiem jakie było przeznaczenie tego budynku, prawdopodobnie jest to ujęcie (pompownia) wody. 
Po drodze zbierałam kawałki tablicy, ot takie puzzle. 


Można zgadywać co tu jest napisane...

Na 100 %  to jakiś zakaz :)

Podziemia przy fabryce Leśna- Baworowo www.nickt.pl , własnych zdjęć jeszcze nie posiadam. Pojawią się w części II  :)

12 komentarzy:

 1. Interesująca miejscowość pełna ciekawych miejsc. Lubie odkrywać takie zagubione obiekty. Wyszedł całkiem zgrabny fotoreportaż.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujące miejsce, mam nadzieję, że pałac kiedyś doczeka się remontu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy blog i bliskie sercu klimaty...bedę to częstym gościem
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ujęcie wody bomba, nigdy tam nie trafiłem.
  nie widzę zdjęć z podziemi przy fabryce "baworowa". czy przygotowujesz na tą okazję oddzielny wpis?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ujęcie znalazłam przypadkiem na jakimś forum, nie było mapki to troszkę błądziłam. A o Leśnej będzie jeszcze jeden wpis :)

   Usuń
  2. u mnie też będzie, na razie jestem na Złotnikach, ale idę w stronę Leśnej :D

   Usuń
  3. znalazłem w końcu czas na odwiedzenie tego miejsca
   http://nicckt.blogspot.com/search/label/Le%C5%9Bna.%20Sztolnie

   Usuń
 5. Mauzoleum w Leśnej jest kaplicą grobową rodu Wollerów. Więcej na: http://tekstografia.wordpress.com/2012/11/14/mauzoleum-wollerow/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za link i ciekawą historię !

   Usuń
 6. mieszkam w Leśnej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, mieszkałem w Leśnej 20 lat od 1963r. Co do pałacyku to jeszcze w latach 80 znajdowały się tam biura PGR i pałacyk był w stanie funkcjonalnym, po zlikwidowaniu PGR stał opuszczony i dewastowany, w końcu został podpalony. I taka jest historia pałacu, co do mauzoleum to było ono w lepszym stanie, pamiętam ze jeszcze znajdowały się tam resztki trumien, malowidła i okna, co do budynku w lesie to były to wodociągi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Sporo informacji na temat sztolni ma pewnie były prezes odlewni bo to on rozmawieł i z Czechami którzy przyjechali z dokumentami wchodzili do wszystkich podziemi, rozmawiał też z Bojkiem i Niemiaszkami. Facet nie chce gadać najcześciej mówi pokrętnie i krótko, a przecież ci Czesi siedzieli ładnych kilka godzin.

  OdpowiedzUsuń