29 lis 2013

Spacerkiem przez Milicz

Podtytuł brzmi: każdy zwiedza to co chce.
 Dla jednych najważniejszym zabytkiem będzie kościół, dla innych dwa pomniki przyrody... A co wybrałam ja?
A ja wybrałam "Aleję gwiazd siatkówki". Nie obyło się bez problemów, mój mąż zrobił co jego i odjechaliśmy. Wracaliśmy po kilkunastu minutach w atmosferze - co jest ważne dla kogo i dlaczego jedne rzeczy są ważniejsze od innych. (czytaj:  zapomniał o innych i dostał pogadankę  ...)
  
Swoja drogą to chyba panuje moda na wszelkiego rodzaju "aleje gwiazd", alpinistów, biegaczy,narciarzy,kolarzy,aktorów itp. W Sobótce trafiłam na aleję gwiazd kolarstwa (ale o tym w następnym poście).

Milicz położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu z Wielkopolską,. Przepływająca przez miasto rzeka Barycz tworzy Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”. Myślę, że jak się uda to na przyszły rok zaatakujemy ten teren skupiając się na przyrodzie.

Mapa 


1. M jak... Milicz :)


Pod tym pięknym M zaparkowaliśmy sobie auto i udaliśmy się na drugą stronę ulicy w kierunku drzew, drzewa symulowały bycie parkiem. W głębi parku znajduje się pałac, który obeszliśmy sobie dookoła.

2.
Pałac zbudowany został wg projektów architekta K. G. Geisslera (autora biskupiego pałacu wrocławskiego) zatwierdzonych w 1799 r. Pałac wybudował Joachim Karol Maltzan w latach 1797 -1938. Pałac posiada dwa dziedzińce - honorowy i herbowy. Honorowy to miejsce gdzie znajdują się oryginalne rzeźby oraz secesyjna fontanna. W 1910 roku do pałacu dobudowano południowe skrzydło. Po wojnie w pałacu znajdowała się komendantura wojsk radzieckich, a obecnie Zespół Szkół Leśnych. Pałac był remontowany w latach 1959-1960. Jest to wspaniałe założenie w stylu klasycystycznym, usytuowane nad sztucznym kanałem wodnym, z kolumnowymi portykami na osi i centralną kopułą z latarnią. Do dobrze zachowanego parku w stylu angielskim, prowadzi od strony miasta kamienna brama triumfalna, zbudowana w 1814 r. wg projektu Schatzela. Po wojnie Technikum Leśne, obecnie Zespół Szkól Przyrodniczych.3.

 4.
dziedziniec od strony parku

5.
dziedziniec od strony zamku

6.

7.

8. W pobliżu znajdują się ruiny zamku.
Zamek wzniósł w połowie XIV w. książę oleśnicki Konrad I. W 1494 r., kiedy Milicz należał do Czech, właścicielem zamku został Sigmund Kurzbach, który dokonał renesansowej przebudowy. W 1536 r. zamek spłonął, ale szybko został odbudowany. W 1590 r. Milicz przeszedł w ręce rodziny von Maltzan i do nich należał do 1945 r.
Rodzina ta przeprowadzała w ciągu XVII w. remonty i przebudowy siedziby, ale kiedy w latach 1790 - 1800 powstała w pobliżu nowa rezydencja w postaci klasycystycznego pałacu, zamek został przekształcony w przędzalnię bawełny i włączony w obręb parku. W niedługim czasie zamek ponownie spłonął. Odbudowano go w stylu neogotyckim i umieszczono ponownie przędzalnię, farbiarnię sukna oraz......teatr pałacowy.
W połowie XIX w. budowlę opuszczono i odtąd popadała w ruinę.  


9.

10.

 11. Wracając do auta przeszliśmy przez park... jak tam żarły komary! Na jednym z drzew wyżył się domorosły satanista :(


12.

13.

14.

15. W Miliczu znajduje się jeden z tzw. "kościołów łaski", na Dolnym Śląsku było ich 6
 ( z łaski cesarza Józefa I). 
Budowli nadano konstrukcję szachulcową, założona została na planie krzyża, posiada jedną nawę. W 1789 r., ze względu na ryzyko zawalenia, wieża kościoła została skrócona z 59 do 49 metrów.
Pierwotnie pod wezwaniem św. Krzyża był on kościołem luterańskim. Dopiero po 1945 roku został on wcielony do parafii rzymskokatolickiej.
Kościół łaski został połączony z po­lecenia rodu Maltzanów podziemnym tune­lem z milickim  pałacem. Po drugiej wojnie światowej przejście zamuro­wano, ale oba obiekty dzieli zaledwie 
kilkaset metrów.


16.

17.

18. Powrót do spornej części wycieczki, aleja gwiazd w centrum.


19.

20. Począwszy od szkoły średniej siatkówka rządziła w moim domu. Ha, kto pamięta czasy gdy Krzysiek Ignaczak grał jako atakujący??. Był gwiazdą w Chełmcu Wałbrzych i naszym idolem, minęło wiele lat i nadal nim jest. Przebojem do naszej kadry wdarła się młodzież... Michał Bąkiewicz (nie przypadkowo mój syn to ... Michał) i Arkadiusz Gołaś. Za ogromną niesprawiedliwość odebrałam jego śmierć, jakby mi wydarli kawałek duszy.


 Wszystko miało swój początek 10 maja 2003 roku. Pomysłodawcami Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki byli przewodniczący kapituły Maciej Jarosz, członkowie Władysław Pałaszewski, Sławomir Jachimowski i Mirosław Wachowiak. Po raz pierwszy w symbolicznej alei wmurowano cztery tablice z odciskami dłoni działaczy i najlepszych zawodników piłki siatkowej.


Swoje miejsce w alei znaleźli już: Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Ryszard Bosek, Władysław Pałaszewski, Hubert Wagner, Marek Karbarz, Stanisław Gościniak, Włodzimierz Sadalski, Zbigniew Zarzycki, Wiesław Gawłowski, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Stefański, Zbigniew Lubiejewski, Józef Wołyniec, Wiesław Czaja, Andrzej Niemczyk, Małgorzata Glinka, Jurij Czesnokow, Bronisław Bebel, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Raul Lozano, Maciej Jarosz, Dorota Świeniewicz, Halina Aszkiełowicz-Wojno, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Maria Liktoras, Mariola Zenik, Mirosław Przedpełski, Daniel Castellani, Sebastian Świderski, Michał Winiarski, Krystyna Czajkowska-Rawska, Józefa Ledwig, Agata Mróz-Olszewska, Vladimir Kondra, Dawid Murek, Krzysztof Ignaczak. źródło

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.


3 komentarze:

 1. Milicz jakiego do tej pory nie znałem. Słyszałem o Stawach Milickich, ale że miasteczko jest tak malownicze i tyle w nim zabytków, to jestem zaskoczony. Chyba w przyszłym roku tam się wybiorę, bo warto.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe miasto, fajnie, że mogłam tu zobaczyć coś nowego. Milicza nie znam i pewnie gdybym tam pojechała to poszłabym wszystko zobaczyć, co jest warte zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zna ktoś może Katarzynę Olszewską z milicza?

  OdpowiedzUsuń