7 sty 2014

Sprayem malowane cz. III - writing

 Mijamy je codziennie, na murach, w przejściach podziemnych, na garażach... Czy jest ktoś kto przechodzi obok nich obojętnie i bez emocji? Dla większości ludzi to wandalizm i marnowanie farb. Popieram myśl o wandalizmie gdy widzę pobadźgane bez sensu nowe elewacje czy zabytki. Ale szare mury i betonowe ogrodzenia stają się piękniejsze gdy dodać tam trochę kolorów... 

Dziś będzie historia  o literkach. Miałam okazję porozmawiać chwilę z ludźmi tworzącymi obraz i przyznam się,że od nawału dziwnych słów można zgłupieć. Najlepsze było słowo "bombing": nielegalne, wpadasz, malujesz i sp.... znaczy uciekasz :)

Zdjęcia pochodzą ze ściany chwały w Świdnicy i Legnicy oraz garaży w centrum Wałbrzycha.

Kiedy spojrzymy na poszczególne zdjęcia widać,że krój liter, sposób ich rysowania jest inny dla każdego z autorów. każdy dobry writer stara się być unikalny i charakterystyczny. 
Podstawą writingu jest "tag" - osobisty podpis autora.
Style (tzw. legale) są to duże i starannie wypracowane formy literowe. Spokój i duża ilość czasu pozwalają autorowi wykazać się całym swoim talentem, w odróżnieniu od nich powstają "Throw'up" namalowane obrazy szybko i nielegalnie...
Usłyszałam jeszcze taką historie, że  writer przechodzi przez kolejne etapy rozwoju swojej twórczości i w pewnym momencie gdy zyskuje uznanie środowiska może umieścić w swoim tagu symbol korony.

Zapraszam :)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

2 komentarze:

  1. Zrobił na mnie wrażenie nr - 16 drzewo, ptasior. Jest w nim ekspresja. Tak czy owak trzeba mieć talent plastyczny, żeby cos takiego stworzyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W prawej górnej części muru była dziura, została zamaskowana kawałkiem czegoś (rury?), zrobiono z tego... oko. Wykonanie jest genialne bo prawie tego nie widać.

      Usuń