17 mar 2014

Brzeg

   Wiosna w tym roku przestawiła sobie zegarek i przyszła wcześniej. Bardzo mi to pasuje, nie muszę gnić w domu (sprzątać; udawać,że sprzątam; marudzić). Ogólnie jest tak dobrze,że powoli wychodzę z ciemnej dziupli i nie idę w stronę słońca (zachodzącego słońca). W czym namiętnie towarzyszy mi Erk i zespół  Lord Of The Lost - Marching into Sunset
Cały tydzień wstawania  wczesnym rankiem zakończył się weekendem, w którym też... wstawałam wczesnym rankiem. Wstawanie do pracy a wstawanie na wycieczkę to dwie różne sprawy (tu następuje uśmiech), no cóż pojechaliśmy do pięknego miasta Brzeg.


Położone w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Opolem miasto Brzeg jest jednym z najstarszych i piękniejszych miast Śląska. O bogatej przeszłości Brzegu świadczą dziś monumentalne zabytki. Najokazalszym jest siedziba piastowskiego rodu – zamek książąt brzeskich. Godne uwagi są brzeskie kościoły, w tym jedna z najwyższych gotyckich świątyń na Śląsku – kościół św. Mikołaja,  barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zachwyt odwiedzających zawsze wzbudza renesansowy Ratusz z pięknymi wnętrzami. Miłośnicy architektury zobaczą w Brzegu piękne gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie

Tyle opisu, Brzeg będzie mi się kojarzył z wieczornym rajdem do Biedronki... po którym nawet moje dziecko miało dość. A myślałam,że to niemożliwe! Życie uratowały mi bułka  i bardzo brzydkie słowa miotane gdzie popadło.
 Wstajemy rano a tu... takie coś mgło-podobne się snuje po mieście. Dobra, rozdzielamy się i każdy próbuje na własną rękę uwiecznić coś ciekawego na mieście. Jak mgła się nie podniesie to zostaną nam romantyczne pomniki przyrody otulone mleczną kołderką. 
Weekend w Brzegu czas zacząć!

1. 
Zamek Piastów Śląskich - zwany Śląskim Wawelem - wzniesiony na miejscu gotyckiego zamku warownego. Obecny kształt nadała mu renesansowa przebudowa prowadzona przez architektów włoskich - Jakuba Parra, Franciszka Parra, Bernarda Niurona. Zniszczony podczas oblężenia miasta w 1741 r., odbudowany w latach 1966 - 1990.Zachowana bogato rzeźbiona fasada budynku bramnego zaliczana do najznakomitszych zabytków renesansu w Europie Środkowej.[1]
zamek książąt brzeskich

2.
zamek książąt brzeskich- wejście od strony parku

3.
zamek książąt brzeskich - efektowna brama wjazdowa

4.

5. 
Stalowy most kratownicowy na Odrze z 1891 r., przeniesiony do Brzegu w 1954 r. z miejscowości Fordon k. Bydgoszczy. 


6.

7. Hmm, tylko w Brzegu- mrożone kostki lodu. Serio?


8.

9. Aleja z pomnikowymi platanami10. Cmentarz żydowski. Więcej na temat nekropolii przeczytasz tutaj
 

11. Róg ul. Długiej i Jagiełły, tu znajdował się budynek synagogi.
Podczas tzw. nocy kryształowej naziści spalili synagogę, a razem z nią – publicznie zwoje Tory. Budynek przebudowano z przeznaczeniem na mieszkania w roku 1940. Podłużne i okrągłe okna, które pierwotnie znajdowały się między pilastrami w ścianie wschodniej (od ul. 3 Maja), są obecnie zamurowane, można jednakże dostrzec ich zarys.


12. Park Wolności sfotografowany bladym (no prawie) świtem.  Widać było wszechobecną modę na bieganie (a może w planach jest jakiś bieg okolicznościowy??)

13.

14.

15.

16.

17.
Ratusz - renesansowy, dzieło Jakuba Parra i Bernarda Niurona z lat 1570 - 1577, wybudowany w miejscu spalonego w 1569 r. ratusza gotyckiego
Obleciałam cały Rynek i przyznam,że prezentuje się interesująco.


18.

19.

20/21. Ratusz od strony dziedzińca22.

23.


24. "ślepe okna" na kamienicy w centrum miasta


25.

 26.


27.

28. Chłopiec z łabędziem (niem. Knabe mit Schwan) - rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalide. Model dzieła powstał w 1833 roku. Przedstawia nagiego chłopca obejmującego prawą ręką szyję łabędzia, zaś lewą trzyma uniesioną nad głową. Łabędź, z dynamicznie rozchylonymi skrzydłami, wygiętą w górę szyją oraz rozwartym dziobem pełnił pierwotnie funkcję fontanny. 


29. Kościół św. Mikołaja, jeden z największych tego typu kościołów na Śląsku. Jeden z kościołów na słynnym szlaku polichromii brzeskich. 30.

31.

32.

33.

34.


Bonus, wystawa jednego ze sklepów:3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe te podwójne okna. Byłem kilka razy w Brzegu, ale jakoś ich nie zauważyłem. Ładnie pokazałaś miasto i jego atrakcje. Bardzo fajnie uchwyciłaś detale architektoniczne. Często umykają nam podczas zwiedzania.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, a ja parku nie zaliczyłam, szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe miasto, chętnie się tam kiedyś wybiorę, widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń