29 lis 2015

Zlot Poszukiwaczy Zapomnianej Historii cz.I


  Zasieki 2015  


   21 i 22 listopada spotkaliśmy się w miejscowości Zasieki na rodzinnym zlocie  Poszukiwaczy  Zapomnianej Historii. Przez dwa dni zawarliśmy ciekawe znajomości, trochę pokopaliśmy oraz zwiedziliśmy teren dawnej fabryki  materiałów wybuchowych w Brożku- Deutsche Sprengchemie GmbH - w skrócie DSC.  Ogromne  podziękowania należą się organizatorom oraz przyjaciołom za  przygotowanie zlotu (brawa dla Krzyśka i Karoliny). Nie musieliśmy martwić się o miejsca noclegowe, parkingi, natomiast salę na wieczorne spotkanie zapewnił sołtys Zasiek.

Chociaż w tygodniu pogoda była fatalna (wiało i lało prawie bez przerwy) zdecydowaliśmy się pojechać na zlot na zasadzie "jakoś to będzie". I dobrze zrobiliśmy, bo pogoda z godziny na godzinę robiła się ładniejsza. Naszym przewodnikiem był Marek ze Stowarzyszenia Lubusz, człowiek z ogromną wiedzą na temat obiektu a całości dopełniał dobrze przygotowany segregator z mapami, schematami i zdjęciami. Z takim przewodnikiem bardzo fajnie się zwiedza. Jedynym negatywnym odczuciem były hałdy śmieci w niektórych budynkach, kilometry osłon od kabli  i tony lodówek a w jednej z hal byłą nawet wystawka starych nart.
Zwiedzaliśmy teren przez wiele godzin i druga część wpisu będzie poświęcona właśnie fabryce i jej historii. 
Mam nadzieję,że moja krótka relacja zachęci Was do wzięcia udziału w kolejnych zlotach oraz spotkaniach "Tropem Wybuchowej Historii Zasieki/Brożek". Dwa zdjęcia ze świetlicy (tak wiem,że robione tosterem).Ze spotkania w świetlicy wyniosłam nie tylko wspomnienia i ciekawe historie, ale także przedmioty materialne m.in  przewodnik turystyczny " Szlakiem Atrakcyjnego Krajobrazu 15 Południka" zrealizowany przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Grupa Łużycka" i "Lokalną Grupę Działania Zielone Światło".


Dwa ostatnie fotogramy ukradłam Grzesiowi, który stanowczo protestuje przeciwko bytności na moich zdjęciach (ale za gadżety chyba się nie pogniewa).
5 komentarzy:

 1. Świetna przygoda Brawo!

  "Kocham się" w zabudowaniach przemysłowych - najbardziej lubię odtwarzać stosowane w nich technologie i rozwiązania - niestety w tym przypadku wyszabrowano dokładnie całą infrastrukturę a z kształtu fundamentów trudno się czegokolwiek domyślać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części wiadomo co mieściło się w danych budynkach, zachowały się opisy i relacje pracowników a infrastruktura niektórych zabudowań jest dość oczywista. Od wielu lat członkowie stowarzyszenia zbierają informacje o fabryce, niestety specyfika terenu jeszcze przez wiele lat wyklucza utworzenie tras turystycznych.

   Usuń
 2. Prawie dwa lata spędziłem w podobnym miejscu za wskaźnikiem stacji radiolokacyjnej.Teraz to miejsce wygląda tak:
  www.youtube.com/watch?v=xWC3bBjdCzU
  Na nasypach stało sześć stacji radiolokacyjnych na samochodach Tatra i dwie"specjalne"w bunkrach,radiostacja,5 Krazów.
  Wokół na wieżyczkach"OBSMELD"dwa karabiny przeciw lotnicze i kupa innego złomu.
  Był tam także zbiornik na 500 tys.litrów paliwa.Wokół rozciągały się lubelskie czarnoziemy i sosnowe lasy-niedaleko płynął spokojnie meandrami Wieprz.To były czasy,gdy okoliczni gospodarze mieli jeszcze w wiejskich chałupach...klepiska:)
  Kieliszki przewracały się na kiwających się stołach:)To se ne vrati:(
  www.youtube.com/watch?v=jd0_DZs-ZtU
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko, że Grzesiu był fotografem ;) a fanty przynajmniej dwa są moje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ napisałam,że "dwa ostatnie fotogramy ukradłam Grzesiowi", mój brat nie miał nic przeciw.

   Usuń