20 lis 2012

Cieplice - Park Norweski

Od jakiegoś czasu grzebię w archiwum ze zdjęciami i wynajduję różne ciekawostki. Wydobyłam dzisiaj kilka fotek Parku Norweskiego i postanowiłam zrobić krótką wycieczkę "park przez lata" :)

Ozdobą tego parku w Cieplicach jest przepiękny staw :) , niedaleko stoi "Pawilon Norweski" będący (jeszcze) siedzibą Muzeum Przyrodniczego. Dawno temu Eugen Füllner pojechał do Norwegii i tam zachwycił się podobną budowlą i  po powrocie powstał plan wybudowania podobnego domku. Niedługo Muzeum zostanie przeniesione do budynku klasztoru (obok kościoła w Cieplicach), nie wiem jakie są plany zagospodarowania pawilonu. 
P.S
Przy muzeum znajduje się fajna knajpa z kominkiem :)

2007r.


2009r.


2011r.


2012, rozpoczynają się prace "upiększające" park. Dlaczego mnie to nie dziwi, że działy sie przy tym różne ciekawe sytuacje (kontrowersje przy odłowie ryb, wycinka drzew w czasie okresu lęgowego). Wędkarze śpiewali, że część ryb wpuszczono do "kwadraciaka", część zeżarto, a część poszła się j***ć.
Efektem tych prac ma być oczyszczenie i uregulowanie brzegów zbiornika a koszt to bagatelka, 9 mln złotych.
Prawdopodobnie staw ma być przeznaczony do rekreacji typu "popływaj kajakiem"...

maj 2012

maj 2012
maj 2012

I po :
wrzesień 2012

wrzesień 2012
wrzesień 2012
listopad 2012
listopad 2012
listopad 2012

O ile Zdrojowy postrzegany jest raczej jako miejsce w miarę spokojnego wypoczynku i spacerów, to Norweski ma mieć charakter rekreacyjny, z dopuszczeniem rowerów, przystosowaniem do organizacji większych imprez, w tym koncertów. źródło
Koncertów?? GDZIE ??Chyba jak zlikwidują klomb z różami pod muzeum...
A na koniec polecam lekturę tekstu:

http://www.milosnicy.cieplic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=419:park-norweski-czy-powtorzy-si-scenariusz-z-parku-zdrojowego&catid=20:cieplice&Itemid=5


Uzupełnienie: Marzec 2014
 
.

5 komentarzy:

 1. Piękne miejsce na spacery :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie tam, a kajaki były?

  OdpowiedzUsuń
 3. Kajaki są dopiero w planach :) do zdefraudowania zostało jeszcze kilka milionów to może wystarczy na mini przystań i kajaki. Mąż mi podpowiada, że kiedyś już była prowadzona wypożyczalnia i ludzie pływali po tym stawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiecie, czy w tym miejscu korzysta się z jakiś wodnych atrakcji? Właśnie szukam jakiś ciekawych miejsc, z których można skorzystać. Na pewno interesują mnie kajaki lub deski SUP. Chociaż z tą drugą aktywnością na ten moment nie mam wiele wspólnego. Jeśli spodoba mi się taka propozycja, to nawet jestem skłonna kupić swoją deskę. Na stronie https://gosup.pl/ można je znaleźć nawet w dmuchanej wersji, która pozwala na wygodniejszy transport takiej deski.

  OdpowiedzUsuń