7 mar 2013

Dla tych, którzy nie wrócili z gór

Silence, above you
I wish I could cry enough.
Survivor, of your mind
Until I don't write or sign
I don't write or sign  
(Soror dolorosa - low end)  
Chcemy w ten sposób uhonorować nie tylko sportową rywalizację, ale także konsekwentne realizowanie własnej pasji, umiejętność pokonywania wszelkich przeciwności oraz swoistą sztukę jaką jest alpinizm (karpacz.pl)

To właśnie w Karpaczu znajduje się aleja poświęcona najwybitniejszym polskim himalaistom. Nie wiem czy znacie Rudawy Janowickie, to właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiali Wanda Rutkiewicz i Krzysztof Wielicki. 
Nie wiadomo jak długo aleja się zachowa, jeden z radnych wywinął orła na płycie i zażądał usunięcia instalacji :)Gdy przychodzi listopad to właśnie tam miłośnicy górskich wypraw wspominają swoich przyjaciół i tych, którzy z gór nie wrócili. Zaraz ktoś mi wypomni, że jestem leniwa i lubię siedzieć w ciepełku :) Może i lubię, ale nie rozumiem takiej pasji, która stanowi zagrożenie dla życia. W imię czego ... tych 5 minut na szczycie góry ? 
 W jednej z książek (bodaj "Wszystko za Everest") jest scena pożegnania himalaisty z żoną. Nie można było mu już pomóc w żaden sposób więc koledzy zadzwonili do jego żony. Żona usłyszała słowa, które zdołowały mnie na wiele tygodni:           
             „Kocham cię. Śpij dobrze skarbie... I proszę cię, nie martw się za bardzo”

Dobranoc :)

Moja skromna stópka :)
5 komentarzy:

 1. znam rudawy.z moim psem godzinami biegaliśmy po ścieżkach znanych i nieznanych, oznaczonych i nie. w upał, śnieg, deszcz, w dzień i po zmroku.

  a wiesz, że taka pasja jak Twoja też stanowi niemałe zagrożenie? szczególnie jak te płyty przypruszy śnieżek, są wtedy bardzo śliskie

  a propo niebezpieczności pasji, czy ja wiem czy chodzenie po górach jest dużo bardziej niebezpieczne od innych? zważywszy, że większość wypadków zdarza się w domach..
  a włocząc się po starych szkołach można zarobić tulipanem

  OdpowiedzUsuń
 2. Można spotkać bezdomnego, który śpiewa piosenki żeglarskie. Albo poprosić złodzieja żeby się odsunął bo chcę fotkę strzelić. Po wszystkim mogę wsiąść w auto i wrócić do domu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. złodzieje nie siedzą w ruinach, oni siedzą w sejmie i innych urzędach :-)

   Usuń
 3. Ktoś może powie, że to prawdziwa pasja, realizowanie swoich marzeń, ale jakim kosztem? jest żona, dzieci, a nawet jak ich nie ma, to matka, ojciec, może brat, którzy umierają z niepokoju; i wielka niewiadoma, czy powróci się do nich ... nie rozumiem tego ryzykowania życiem; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mylmy pasji z ryzykanctwem i glupota!

  OdpowiedzUsuń