16 kwi 2014

Pasterskie Skały


Na Ziemi Kłodzkiej jest wiele pięknych miejsc. To, o którym dziś napiszę nie należy do popularnych... a może to i lepiej. 
Dojazd z Bystrzycy Kłodzkiej drogą 392.W Idzikowie należy odbić w lewo na Kamienną=>Nowy Waliszów.
 Wiosną lub zimą,  po lewej stronie drogi, zobaczymy zarys skałek. Latem będzie troszkę trudniej, w oddali zamajaczy tylko jedna skała.
Zostawiamy samochód i teraz czeka nas mordercze podejście pod górę :) Niestety, zamglenie pozbawiło nas widoków na okolicę :( Nie można mieć wszystkiego.A jednak po zwiększeniu kontrastu i kilku sztuczkach z "fotoszopa" wrzucam jeden widok:Pasterskie Skały zbudowane są ze skał osadowych, tj.: górokredowych piaskowców i gruboziarnistych zlepieńców. Podczas następujących sfałdowań górotwórczych  doszło do nasunięcia skał krystalicznych Masywu Śnieżnika w kierunku zachodnim, co spowodowało podciągniecie skał osadowych ku górze. Brzmi hardcorowo, ale któż z nas nie kocha legend i bajek... trzeba mieć fantazję aby przygotować takie podanie:
Legenda o skamieniałych pasterzach przetrwała z odległych czasów, gdy istniał zwyczaj, że pasterz gminny zbierał bydło z całej wsi i pędził na pastwisko opodal wzgórza nad Idzikowem. Pewnego dnia był tak zajęty, że zlecił tę pracę swoim czterem synom. Chłopcy niezbyt przejęli się zaleceniami ojca, straszyli bydło, dosiadali owce, dokazywali, nie dbali o to, aby zwierzęta były najedzone. Około południa sięgnęli po posiłek jaki przygotowała im matka. Nie spodobało im się to, że chleb był posmarowany twarogiem, a nie masłem. Rozdrażnieni i wściekli rzucali skibkami chleba o ziemię, pluli na nie i kopali. Pracujący obok wieśniak śmiał się z figli młodzieńców. Nie trwało to długo! Od strony Śnieżnika nadciągnęły ciemne chmury, błyskawice rozświetliły całą okolicę, rozpętał się straszna burza. Trzaskające pioruny rozpędziły przerażone bydło po okolicy. Wzgórze stanęło w płomieniach. Z kłębów dymu wyłoniły się niespodziewanie bloki skalne. Jeden z nich przypomina sylwetkę konia, cztery – postacie pasterzy.[1]  
 Dorzuciłam też kilka letnich zdjęć z poprzedniej wycieczki :)
2.

3. Okazało się,że tego dnia nie byliśmy tu jedynymi gośćmi.

4.

 W trakcie przygotowań do wycieczki nie dotarło do mnie,że na skały można się wspinać. A okazuje się,że w Pasterskich Skalach można wspiąć się ponad 30 drogami. Opisy przejść to dla mnie czarna magia, więc jako leniwa turystka tylko sobie pooglądałam wspinaczy.

http://wspinanie.pl/topo2/page,topo-rejony,rejon,466.html


5.  I widok latem...

6. Moje dziecko napatrzyło się na wspinaczy i złapało żyłkę eksploratora. Pomknęło przez dziury i skałki niczym mała małpka. Jak już zaczął wspinać się do góry to tatuś musiał podjąć interwencję. Szczelina ma jedynie 0.5m szerokości, akurat dla mojego ropucha.
 

7.
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.
19.

20.

21/22. Radosna twórczość rodaków.


23.

24. Bonus. Na szczycie była kiedyś buda dla turystów...Pasterskie Skały jako pomnik przyrody nieożywionej: Pasterskie Skały k. Idzikowa (gm. Bystrzyca Kłodzka).

8 komentarzy:

 1. interesujące
  przy okazji wypadu do Radochowa w maju, zajadę i na Pasterskie Skały :) dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę się tam kiedyś wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce, może lepiej, że nieznane szerszemu ogółowi, bo dzieki temu nie zasmiecone, na przykład?
  A na zła pogodę dobre są rawy:)
  nie wyobrażasz sobie, co mozna wyciagnąc z prześwietlonego zdjęcia - absolutnie wszystko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko z wrodzonego lenistwa nie bawię się w raw'y :( przez to sporo widoków tracę :(

   Usuń
 4. Bardzo piękne skały, jestem zdziwiona, że tam mało tam turystów, bo też bardzo mało słyszy się o Pasterskich Skałach. Może to i dobrze, bo nie ma tłumów.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne miejsce na piknik z widokiem na góry, cisza i spokój :)

   Usuń
 5. Nie znałem tego miejsca, fajnie go pokazałaś i zachęciłaś do wizyty.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń