12 mar 2015

Cmentarz w Rynicy

Rynica (niem. Roderbeck) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.

W kościele znajduje się współczesny obraz Matki Bożej Patronki Niepełnosprawnych, która przygarnia do siebie osobę na wózku inwalidzkim. Obraz często odwiedzany jest przez osoby niepełnosprawne  a w drugi weekend lipca przybywają tu licznie grupy (nie tylko z Polski), by uczestniczyć w Europejskich Spotkaniach Osób Niepełnosprawnych. Temat jest mi szczególnie bliski gdyż sama mam niepełnosprawne dziecko.

http://www.krzywin.sds.pl/

Przed II wojną światową  teren ten stanowił wschodnią prowincje niemieckiej Marchii Brandenburskiej nazywaną Nową Marchią (niem. Neumark), wszystko zmieniło się po 45 roku gdy ustalono nowe granice i część rdzennych mieszkańców wyprowadziła się. Po dawnych mieszkańcach ostał się  stary cmentarz, skryty w lesie niedaleko kościoła.
W 2003 roku, mieszkańcy wsi, odrestaurowali zaniedbany cmentarz. U wejścia odsłonięto pamiątkową tablicę
 „Składamy hołd naszym przodkom z Roderbeck, połączony z podziękowaniem polskiej społeczności Rynicy, która umożliwiła wspólną drogę do porozumienia pomiędzy narodami. W cichym wspomnieniu – Rodacy”
Raz w roku odbywa się spotkanie byłych Ryniczan, Niemców, którzy w roku 1945 (wielu jeszcze jako dzieci) opuścili  wieś.
http://www.imfriends.org/
1.

 2.

3/4.

5/6.

7/8

9/10.

11.

12.  Niesamowite,że fragmenty tablic nie zostały rozwleczone po okolicy i nikt nie ukradł krzyży. Jeżeli zadajesz sobie pytanie "po co komuś krzyż z cmentarza" to zapraszam na olx.pl gdzie codziennie obserwujemy wystawianie na sprzedaż podobnych artefaktów.


13.

14.

15.

16.

 17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

5 komentarzy:

 1. Stare cmentarze, mają niepowtarzalną aurę, zupełnie inaczej odbiera się to miejsce niż współczesne nekropolie. Jakoś tak łatwiej o zadumę i wyciszenie. Szkoda, że to tak niszczeje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy cmentarz, dobrze, że aż tyle się zachowało. Mam nadzieję, że okoliczni mieszkańcy będą o niego dbać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybieram się w tym roku w tamte okolice. Dziękuję za kolejne wyszperane i opisane miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybieram się w tym roku w tamte okolice. Dziękuję za kolejne wyszperane i opisane miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi przodkowie urodzili się w tej wsi ... Zastanawiam się, czy są jakieś nagrobki z nazwiskiem "Ebert" napisane na nich?

  OdpowiedzUsuń