28 wrz 2015

Spacerkiem przez Elbląg

      
      Do zwiedzania przygotowywałam się dość długo bo to moja pierwsza wizyta w Elblągu i postanowiłam zwiedzić jak najwięcej. Wydrukowałam opisy,mapki, archiwa i  oczywiście planu nie wykonałam.W Elblągu jest dużo cmentarzy i miejsc, które cmentarzami były a dziś został tylko ślad w postaci pomnika czy krzyża z napisem, jest mnóstwo tablic i obelisków pamiątkowych, są piękne domy i kamienice pod każde ciekawe miejsce odchodziłam a czasu mi nie przybywało. Na dodatek pogoda psuła się coraz bardziej i kończyłam zwiedzanie ubierając się w jakiejś bramie w cieplejsze ciuchy oraz zakładając sandały na skarpetki. Oczywiście minęło mnie kilka osób patrząc na moje wygibasy w przejściu a na zewnątrz wisiała tabliczka "teren dozorowany przez sąsiadów". Końcowy fragment przeszłam już pod parasolem. Elbląg jest przepięknym miastem i w słoneczny dzień prezentuje się lepiej niż na moich przytłumionych fotografiach. Zapraszam do zwiedzania :)

Brama Targowa, którą można zwiedzać od środka przez cały tydzień od 10-18. Na szczyt prowadzi 138 schodków a na jednym z poziomów znajduje się informacja turystyczna (zaopatrzona w mapy i ciekawe gadżety m.in puzzle). 
Puzzle oczywiście kupiłam.


Pod szklaną podłogą znajdują się schody będące jednym ze średniowiecznych wejść na Bramę Targową.


Wieża oferuje widok jedynie przez okienka, ale nie stanowi to przeszkody dla pięknych widoków na miasto.


Pod basztą znajduje się pomnik legendarnego obrońcy Elbląga. Piekarczyk w 1521r. przeciął linę podtrzymująca kratę i tym samym udaremnił najazd wojsk krzyżackich na miasto. Bohater ma niepokojący uśmiech łobuzerski i perwersyjny zarazem...


Dawny kościół Bożego Ciała i cmentarz przy ulicy Robotniczej 29.W czasie walk o Elbląg kościół został spalony, nie wiadomo co się stało z wyposażeniem. W stanie ruiny pozostawał  do roku 1973, trzy lata później odbudowany  stał  się siedzibą Spółdzielczego Domu Kultury „Pegaz”.  W grudniu 1981 wydano decyzję o zwróceniu kościoła pw. Bożego Ciała władzom kościelnym.  Obecnie w kościele znajduje się Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej.


Teren dawnego cmentarzaNiedaleko kościoła, na murze zbiór ciekawych obrazków i graffiti.


W Elblągu odniosłam wrażenie,że na każdym skwerku i kawałku trawy stoi jakiś pomnik. Sfotografowałam ich tyle, że zapełniłyby osobny post.


Dawny kościół i klasztor pw. NMP obecnie siedziba Centrum Sztuki Galeria EL na Starym Mieście. Warto obejść budynek dookoła i obejrzeć dziwne instalacje artystyczne na trawniku. Kościół jest też widoczny z punktu widokowego na Bramie Targowej.


Starówka Elbląska i zespół przepięknych kamienic. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki a nowe  kamieniczki  nawiązują do dawnego stylu.


Patrząc na kamienice miałam wrażenie jakbym była w Lan Exeter, zimowej stolicy Koviru.
 


Ratusz Staromiejski to dość duży,trzypiętrowy obiekt i stoi wzdłuż ulicy Stary Rynek 25, róg Rzeźnickiej. Budowa gmachu zakończyła się w 2010 i przyznam się,że nawet fajnie wygląda.
Na terenie Elbląga istnieje 48 form przestrzennych. Większość z nich jest efektem prac polskich i zagranicznych artystów podczas 1. Biennale Form Przestrzennych w 1965 roku. Trzeba przyznać,że część rzeźb ma niezwykłe formy tylko, że aby zobaczyć większość z nich trzeba mieć niezłą kondycję. Stoją w różnych częściach miasta przy ulicy, w parku, przy kościele... komuś się chce za nimi latać? W rynku znajdują się tablice z opisem instalacji.Katedra pw. Św. Mikołaja, świątynia była kilkakrotnie przebudowywana m.in. po wielkim pożarze, z kwietnia 1777 roku w następstwie uderzenia piorunu a także po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku. 
Świątynia jest zarazem Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.


Na placu znajduje się coś w rodzaju gry(?) w znajdź/zobacz zabytki? Nie mam pojęcia co to takiego.


Niesamowite wrażenie robi tzw. Ścieżka Kościelna. Jest to niezwykły zabytek architektoniczny Elbląga a stanowi go wąskie przejście między domami, łączące ulice Wigilijną i Mostową.Przez płot zobaczyłam niezwykłe rzeźby przed domem i tu wielkie brawa dla dużego zoomu w aparacie (stoją przy budynku obok muzeum).Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Całe Muzeum bilety:
Dorośli - 10,00 zł Dzieci i młodzież - 5,00 zł  
Podzamcze - wstęp wolny 
Możliwość fotografowania - dozwolona.

Zazwyczaj omijam muzea szerokim łukiem i nie wiem jak to się stało,że stanęłam na dziedzińcu (tuż przy łodzi) a potem kupiłam bilet na zwiedzanie.  Czas pokazał, że rozmowa z opiekunką zbiorów przyniosła mi  sporo informacji o odzyskiwaniu dzieł sztuki  zagrabionych z naszych zamków.
Muzeum zajmuje się zbieraniem materiałów dotyczących historii miasta Elbląga i okolic, główną część jego zbiorów stanowią eksponaty z Elbląga, Żuław, Pomorza i krajów północnoeuropejskich. Wśród eksponatów Muzeum znajdują się: cynowe naczynia z XVI-XVIII w.

Mennonicka stela (znajduje się na dziedzińcu muzeum). Na zdjęciu po prawej stronie znajduje się pierwsza świątynia mennonicka w Elblągu (w 1590 r.), mieszcząca się w kamienicy przy ul. Garbary,  Początkowo nabożeństwa w świątyni mogły odbywać się tylko potajemnie, dopiero od XVIII w. elbląscy mennonici mogli odbywać swoje praktyki jawnie. Kamienica służyła elbląskiej gminie mennonickiej aż do 1900 r.


W tym roku wybudowany został nowy kościół, dzisiaj służy jako świątynia polsko-katolicka pw. Dobrego Pasterza.

Most Wysoki spina brzegi rzeki Elbląg i łączy Stare Miasto z Wyspą Spichrzów. Jest zwodzony i ma podane godziny otwarć i stanowi fajną atrakcję dla dzieci. Na końcu znajduje się  jeden z budynków mostowych (obecnie pub).
 


Dąb Wolności i kolejny pomnik "w hołdzie inwalidom wojennym".Cerkiew Greckokatolicka p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela na terenie obecnego parku im. R. Traugutta.


W ten pochmurny dzień trafiłam na takie kolorowe cudo :)


Dziwny kadr z parku:


Na prawym zdjęciu widać budowę nowej cerkwi grecko-katolickiej (przy ulicy Traugutta) i żałuję, że miałam pochmurny dzień bo kopuła musi pięknie błyszczeć w słońcu. 

 


Cmentarz żydowski (róg ul.Brzeskiej i Browarnej) obecnie już nie istnieje. Na jego miejscu znajduje się niewielki park, od strony ulicy Brzeskiej umieszczono kamień i tablicę  z napisami w języku polskim oraz hebrajskim "Pamięci Żydów Elbląga.Dawny cmentarz 1812-1945". Cmentarz przetrwał II wojnę i został tylko trochę zniszczony, nie przetrwał za to czasów późniejszych.  Można odnaleźć wpisy mówiące  o tym,że do utwardzenia terenu pod pobliski sklep użyto macew gdyż w 1990 roku ukruszył się beton i płyty były widoczne.
4 komentarze:

 1. Dzięki za spacerek! Chętnie się "przeszłam" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A kiedy będzie cmentarz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam się, że nie spodziewałam się, że w Elblągu jest aż tyle do oglądania, bardzo ciekawe miasto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem dwa lata temu, dzięki za odświeżenie wspomnień.

  OdpowiedzUsuń