27 sty 2017

Inowłódz- wieś z przeszłością

 
     Inowłódz należy do najstarszych miejscowości  w Polsce i już od XIV w. posiadał prawa miejskie. Do połowy XVII w. był nawet miastem królewskim a w miejscowym  zamku rezydowali kasztelanowie, częstym gościem byli Władysław Jagiełło oraz królowa Bona. Początek upadku miasta wiąże się z potopem szwedzkim i chociaż bitwa pod Inowłodzem została wygrana, to zamek został wysadzony a miasto zniszczone. 
W 1870 Inowłódz traci prawa miejskie, ale pewną szansę na rozwój daje odkrycie leczniczych wód mineralnych. Ledwo podjęto próbę przekształcenia wsi w ośrodek wypoczynkowo-uzdrowiskowy a zaraz wybuchła I wojna światowa. Miejscowość znalazła się na linii frontu co skutkowało znacznymi zniszczeniami (budynki, wille letniskowa, lasy) i zanim się z tym uporano... wybuchła II wojna. 
Niemcy dość szybko zajęli Inowłódz i wprowadzili swoje zasady, miejscowa ludność próbowała stawić opór co skończyło się mordem na 30 osobach. W 1941 roku hitlerowcy tworzą getto, nie działa długo bo już w 1942 przewieźli wszystkich do Tomaszowa a stamtąd do obozów zagłady. 

Właśnie dziś, 27 stycznia, obchodzimy rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez  żołnierzy Armii Czerwonej. Naziści wymordowali niewiarygodne ilości ludzi zmieniając na zawsze nasz krajobraz kulturowy.
Trzeba Wam wiedzieć,że tuż przed wybuchem wojny mieszkało tu ok. 500 Żydów.
Po wojnie wróciły 2 osoby.

Tak po prawdzie, to śladami istnienia innej kultury są: synagoga i resztki kirkutu. 
Synagoga przy ul Tuwima (na zdjęciu poniżej) to obecnie sklep spożywczy a cmentarz znajduje się... na terenie kopalni chalcedonitu.
Bareja ciągle żywy.
.

W czasie wojny synagoga została zdewastowana, później służyła za magazyn soli, w 1975 była siedzibą biblioteki. Kilka lat później przeprowadzono remont i odkryto ciekawe polichromie. Gmina Żydowska nie była w stanie utrzymać budynku i wystawiono go na sprzedaż. 
W taki właśnie sposób, w dawnym żydowskim miejscu modlitwy handluje się wódą i mięsem.
Jak spojrzycie na mapę google <klik> to miejsce jest podpisane "Sklep w Synagodze".
  
www.pansamochodzik.org.pl
Do cmentarza prowadzi drogowskaz ustawiony przy ulicy Spalskiej (300 metrów na północ od drogi) a dalej jedziemy polną dróżką jak w rajdzie Paryż-Dakar.Niewielki cmentarzyk znajduje się w lasku otoczonym przez działania kopalni. 
Nie należy do starych nekropolii, został założony dopiero w 1820 lub 50 roku. Na jego terenie zidentyfikowano 28 płyt lub ich części a poprzednia inwentaryzacja wykazywała 53 płyty.
Cmentarz z czasów I wojny światowej. Bardzo ładnie położony, w środku lasu. 
Spoczywają tu głównie żołnierze niemieccy, którzy zginęli w czasie walk toczących się w grudniu 1914 roku w rejonie Inowłodza pomiędzy armią niemiecką, a siłami rosyjskimi. 


Jedziemy do kościółka św. Idziego, tuż pod nim znajduje się  pomnik W.Hermana i B.Krzywoustego.


Kościół wzniesiony w stylu romańskim prawdopodobnie na przełomie XI/XII wieku. Niestety nie zachowały się dokumenty z początku istnienia świątyni. Obok funkcji sakralnych, pełnił również funkcję obronną. Usytuowany na wysokim wzgórzu w czasie zagrożenia wielokrotnie dawała schronienie miejscowej ludności. Fundację kościoła przypisuje się Władysławowi Hermanowi (stąd i ten pomnik na zdjęciu powyżej). Drewniany domek przy głównej drodze :)


I jeszcze jeden, który po dokładniejszym przestudiowaniu przewodnika okazał się być...jedynym pożdowskim budynkiem we wsi.Obronna, gotycka warownia wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowę datuje się na okres 1356-1370. Zamek posadowiony w dolinie Pilicy, w miejscu o naturalnych walorach obronnych, na szlaku handlowym, strzegł komory celnej i przeprawy na Pilicy. Budowla została wniesiona z miejscowego rdzawobrunatnego piaskowca, na rzucie regularnego czworoboku o powierzchni około 1500 m2. 
Od 2008 roku prowadzone są prace mające na celu konserwację i utrwalenie ruin oraz częściową rekonstrukcję zamku.
I kończymy wycieczkę widokiem na kościół :)

1 komentarz: