28 lut 2017

Zwiedzamy pałac w Maciejowcu


     Znajdujemy się w Maciejowcu, niewielkiej wsi leżącej ok. 20 kilometrów od Jeleniej Góry. Zwiedziliśmy już mauzoleum i dwór powoli podnoszony z ruin, został nam do odwiedzenia pałac oraz niewielka kaplica.  Wszystkie zabytki znajdują się w niewielkim oddaleniu od siebie, dwór od pałacu dzieli ok. 200 metrów.
Pałac w Maciejowcu, 2010 rok
Dwór w Maciejowcu 2016
Na niewielkim wzniesieniu znajduje się barokowa kaplica mszalna Wniebowzięcia NMP, murowana, wzniesiona w 1692 r. przez Filipa Antona von Hayna,. Obecnie służy jako kościół. Stojąc pod kaplicą koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rododendrony rosnące w pobliżu.
 Johann Dolan, w latach 1834 – 1838, w bezpośrednim sąsiedztwie starego dworu  polecił wznieść nowy pałac. Posiadłość w wieku XIX przechodziła z rąk do rąk. W roku 1839 nabył ją pruski generał Olbrich von Natzmer, a jedenaście lat później właścicielem majątku został królewski generał lejtnant, Anton von Estocq. W końcu majątek kupuje Emma von Kramsta (córka Karola Wilhelma Scheiblera - łodzkiego króla bawełny) i  w jej rękach pozostaje on  aż do wybuchu wojny. Mąż Emmy Georg von Kramsta umiera znacznie wcześniej bo w1901 roku i zostawia 41-letnią Emmę z pięcioma córkami i synem Hansem Georgiem.


  W pałacu zamieszkała Emma ze swoim synem Georgiem, córką Ursulą i wnuczką Renate von Gersdorff. Wnuczka  ginie tragicznie w 1942 roku - spadła z urwiska podczas przejażdżki bryczką po pałacowym parku. Pochowano ją w w mauzoleum obok pałacu, gdzie stara hrabina kazała wmurować w ścianę sejf, a w nim umieściła posag swojej wnuczki.
  Pani von Kramsta zmarła w tym samym roku , a właścicielem posiadłości stał się jej syn Georg, więziony w tym czasie  za pomoc udzielaną Żydom. W listopadzie 1942 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po dziewięciu miesiącach wykupiony przez rodzinę za ogromną sumę i wrócił do rodzinnej posiadłości, jednak wycieńczony i schorowany zmarł w wyniku doznanych obrażeń trzy miesiące później. Pałac w Maciejowcu podobnie jak cały majątek rodzinny Kramstów został skonfiskowany przez nazistów.


Urządzono w nim szpital wojskowy, a później - rezydencję ambasadora Japonii w III Rzeszy, który rezydował w Maciejowcu aż do zakończenia działań wojennych. Po 1945 roku obiektem władała wrocławska Akademia Ekonomiczna.Pałac trzymał się całkiem nieźle aż do 1990 roku, kiedy to spłonął dach. Wprawdzie rozpoczęto remont, ale  w roku 1993 przerwano go z powodów ekonomicznych. W 1999 roku obiekt zakupił pewien wrocławski lekarz i rozpoczął remont. Minęło kilka lat i... złodzieje zaczęli wynosić z wnętrza co tylko się dało. Wypruto wszelkie instalacje, zniszczono lustra i stolarkę, nawet płyty karton-gips  wyrwano.  Jak to się mówi gospodarz "nie dźwignął tego" i od tej pory jest tylko gorzej. 
Plotka głosi, że to nie pałac miał został spalony a dwór, który był dobrze ubezpieczony.

Zapraszam do środka, zwiedzamy za pozwoleniem właściciela.


W pałacu znajduje się około trzydziestu różnych pomieszczeń na dwu kondygnacjach. Niezwykłe jest to, że do niedawna posiadał oryginalne wyposażenie z okresu budowy pałacu oraz modernizacji (krzesła, stoły, fotele,żyrandole) oraz cenne dzieła sztuki. Wystarczy poszukać w google zdjęć z pałacu, a potem gorzko zapłakać.

http://dolny-slask.org.pl/527262,Maciejowiec,Wnetrza_palacu.html


Kiedyś i dziś


Pałac w Maciejowcu to świetny dowód na to,że posiadając obiekt zabytkowy trzeba go pilnować i interesować się nim 24 godziny na dobę. Nie oszukujmy się, wieś nie leży w centrum świata i w takich miejscach sąsiedzi zwykle wszystko wiedzą, a tu chyba nikomu nie przeszkadzała dewastacja obiektu.

11 komentarzy:

 1. Nie masz skojarzeń z Bożkowem? Oczywiście kaliber inny, ale problem podobny, no i niektóre elementy wnętrz mi się kojarzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam jak przez mgłę wizytę w pałacu jak mieścił się tam dom twórczy. Było tam bardzo ładnie. A teraz aż żal patrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. hic transit gloria mundi...
  Ale fakt faktem,sąsiedzi wiedzieli, musieli widzieć, słyszeć... Ciekawe co na to policja?!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym podpaleniem to prawda Właściciel dworu po wykupieniu polisy ubezpieczeniowej zlecił podpalenie żeby dostać odszkodowanie. Niestety kiepsko wybrał podpalacza, który albo nie zrozumiał, albo się pomylił i podpalił pałac.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro patrzeć jak tak wspaniałe miejsce popadło w ruinę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem w środku jakieś 10 lat temu i widzę, że niewiele się niestety poprawiło, ale dobre i to!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochani, a jak tam weszliście, bo to prywatny obiekt :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja opowiem tak bajkę ;był książę co miał głowę w chmurach i zadarty nos zapominając że się ma zabytek pod opieką .pałac przypomina z zewnątrz i w środku z zamku z Wiednia i jest w takim stanie że łzy ciurkiem płyną z żalu za dawnymi czasami i balami .na moim miejscu pozwałabym obecnego właściciela do sądu i zmusiła do remontu pod grożbą kary .jak wskazują zdjęcia pałac jest jeszcze do remontu ale brak twórczej weny żal patrzeć na cudo .

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele pałaców jakimś cudem przetrwało lata tuż-powojenne ale nie pokonało "reprywatyzacji" lat 90-tych.
  Byłem w tym pałacu w moich studenckich latach siedemdziesiątych. Magiczny smak dawnego przepychu. Nostalgia. Teraz jakby żal...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja w latach osiemdziesiątych magiczne chwile tam spędziłam, serce mi się kraje jak te fotki oglądam...

   Usuń