8 mar 2017

Zamek Grodziec - odwiedź zamek na wulkanie


    Pewnej zwariowanej, zimowej, soboty przyszło nam pojechać na zamek Grodziec (powiat złotoryjski, woj. dolnośląskie). Trochę się martwiliśmy czy damy radę przebić się przez drogi i nie utknąć, ale auto pruło jak szatan i nawet chłód nas nie zniechęcił. Na miejscu okazało się,że prawie wszyscy dojechali i tylko jeden delikwent się spóźnił; w ten sposób odbył się kolejny mini zlot DTMZ. W planach było zwiedzanie kościółka oraz zamku Grodziec; na rozgrzewkę był grill oraz gorąca zupa z zamkowej kuchni. Z czasem nawet pogoda się poprawiła i pokazała się odrobina błękitnego nieba.

Cel naszej podróży
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Siewnej) w Grodźcu.


Prawdopodobnie powstał w XIIIw., niestety kościół oraz kronika zostały zniszczone podczas  wojny 30-letniej, najprawdopodobniej w 1633 r., gdy wojska Albrechta Wallensteina zdobywały zamek. Kościół został częściowo został odbudowany w 1655 r., a  w latach 1684 i 1688, świątynia otrzymała okazalszy kształt, by służyć ewangelikom również z sąsiednich miejscowości. W 1770 roku powstała okazała kaplica ufundowana przez Schellendorfów. 


 

kaplica Schellendorfów
kaplica Schellendorfów
W posadzce znajdują się dwa niewysokie kamienne podwyższenia pod katafalki albo trumny.  Pod posadzką kaplicy  w zamurowanym obecnie pomieszczeniu grobowym, znajdują się sarkofagi kamienne.
Wsiadamy do auta i powoli wspinamy się ku zamkowi położonemu na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości  389 m n.p.m.


Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła  z 23 kwietnia 1155 r.  W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Sprowadzeni przez niego mistrzowie murarscy z Wrocławia, Legnicy i Görlitz nadali założeniu obecny układ przestrzenny.
Zamek nie miał szczęścia, został splądrowany w  okresie wojen husyckich a później w  czasie wojny 30-letniej. Po wojnie tracił znaczenie militarne i zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań. Dopiero w roku 1800  podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. W latach 1906-1908 zamek ulega gruntownej przebudowie, wtedy powstaje muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska wraz z  hotelem i restauracją. 
Zamek został spalony przez Rosjan w 1945 roku i dopiero w latach 60-tych XX wieku rozpoczęła się odbudowa. Pierwszy raz byłam na zamku w 2006 roku i z przyjemnością stwierdzam, że obiekt wypiękniał :)
Pierwsza wizyta w 2006 roku

2017 rok
Na dziedzińcu zamkowym rozpalamy grilla, a mój dzielny Misiek dorwał się do łopaty i nie chciał jej oddać. Sam odśnieżył ogromny kawał terenu. W międzyczasie trwała bitwa na śnieżki,  szaleńcze zawody saneczkowe, tresura psa i  różne zlotowe atrakcje.
W oczekiwaniu na ciepły posiłek ruszamy na zwiedzanie, bilet kosztuje kilka zł. i namawiam każdego na przyjazd tutaj. Jest tu całkiem sporo komnat do obejrzenia, przepiękna kaplica a dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzenia zbrojowni.

Zamkowa kaplica

Podgrzewający się obiad dla zmarzniętych wędrowców :)
 

Ostatnie zdjęcie na zamku i do następnego razu.7 komentarzy:

 1. Że też musiała mnie akurat grypa dopaść...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lubię planować wyjazdów zimową porą bo zawsze "COŚ" na nas spada. W tym roku stał się cud i nikt nie zachorował.
   Może na turniej rycerski pojedziemy?

   Usuń
 2. Wspaniale prezentuje się ten zamek, wart zwiedzenia.
  Kto wie może uda się zwiedzić w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz na kalendarz imprez zamkowych, może coś wybierzesz i pojedziesz: http://zamek-grodziec.pl/kalendarz-imprez.html

   Usuń
 3. Piękny ten zamek. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje klimaty...
  Pozdrowienia dla ekipy!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamek na wulkanie, jak to ciekawie brzmi :). Wpisuję na listę miejsc do odwiedzenia. No i oczywiście piękne zdjęcia, bardzo zachęcają do wycieczki :). Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń