18 cze 2013

Kunów - blaszak, śmietnik i komórka z dykty

Pałac został zbudowany prawdopodobnie przez rodzinę von Warnsdorf w II poł. XVI w. Z tego okresu pochodzą zachowane renesansowe portale i dekoracja sgraffitowa na elewacji wieży. W 1660 r. majątek odziedziczyła Helene von Tugendreich, z domu von Warnsdorf. W latach 1764 – 1802 Kunów należał do rodziny von Uechritz. Pałac ulegał przebudowom w XVIII, i dwukrotnie w XIX w. Ostatnimi właścicielami była rodzina von Magnus. Po II wojnie światowej obiekt należał do PGR – u i mieścił biura, magazyny, przedszkole i mieszkania pracowników. Gruntownego remontu, przystosowującego obiekt do funkcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego, dokonano w 1957 r. Obecnie pałac jest zamieszkiwany przez indywidualnych użytkowników.

(opis za : R.M. Łuczyński - "Zamki i pałace Dolnego Śląska - Przedgórze Izerskie, Pogórze Kaczawskie, Nizina Śląska - część zachodnia")
Wyjaśnienie tytułu znajduje się na zdjęciach :) Pałac to teoretycznie piękne miejsce, ale tak zniszczone... że szkoda gadać. No i ten element w postaci blaszanego garażu to mistrzostwo świata :)

Współtowarzysz podróży biegał po parku a ja siedziałam przed pałacem i co widzę. Mija mnie facet i wraca z siatką browarów... moja mnie kolejny i zaś siatka browarów. W budzie z dykty też było wesoło.
Hm, pałac wygląda tragicznie a budynki wokół jeszcze gorzej - wszystko zamurowane. Cóż innego pozostało jak podróż do sklepu ... A może po prostu trafiłam na gorszy dzień.

Mapa

1.

2.

3.

4/5.
6.
7.
8.
 9.

10.

 11.


 12.

13.


14.

15.

16.
Ciekawostka
Za pałacem znajduje się zabytkowy park: Pomnikowe drzewa w Kunowie (gm. Zgorzelec).

3 komentarze:

  1. Fantastyczny post, interesujące miejsce, szkoda że jest tak mało pieniędzy na remonty takich zabytków i brak pomysłów na ich wykorzystanie:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Aż się serce kraje patrząc jak to wszystko nieszczeje:(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciężko się robi na sercu, że taki obiekty niszczeją. Mam wielką nadzieję, że znajdzie się ktoś kto znajdzie środki na renowację pałacu.

    OdpowiedzUsuń