2 cze 2013

Organy - wyłącznie te przyrodnicze

Zainspirowana postami przyrodniczymi na innych blogach zabiorę Was w podróż geologiczną. 
Czyli dziś: nie Polska, nie budowle, nic opuszczonego, ale i tak będzie pięknie.  

Temat przewodni wycieczki: słupy bazaltowe i piaskowcowe potocznie zwane organami.
Wystartowaliśmy z Bogatyni w kierunku Czech i miejscowości Kunratice u Cvikova.

Duty Kamen - proponuję zaparkować przy opuszczonym budynku :) i dalej idziemy przez łąkę. Niestety trzeba dobrze czytać mapę bo oznaczeń w terenie brak.


Na szczycie wzniesienia znajduje się stary szlak z resztkami kamiennych schodów, Prowadzi do wytchnienia Karoliny, niedaleko znajduje się wycięty w skale spocznik z kamienną ławką, ozdobioną reliefem korony.
Po drodze widać pierwsze słupy, to znak że jesteśmy już blisko...


Miejsce, do którego zmierzamy wygląda tak:


Najważniejsza część to ta skała po lewej. Znajdują się tu widoczne słupki piaskowcowe, tworzące tzw, organy.Docelowym punktem naszej wycieczki była Panska Skala i słupy w trochę większym wydaniu.

Mapa
Panska Skala

Panská skála jest rezerwatem przyrody (najstarszym w Czechach). Powierzchnia wynosi 1,26 ha i całość można obejść w kilkanaście minut. Nie polecam zwiedzać w pośpiechu, można za to zrobić sobie piknik i poopalać się :) U podnóża skał znajduje się jeziorko powstałe w wyniku zalania części wyrobiska.
Panská skála jest zbudowana z kolumn bazaltowych (o długości do 12 metrów), kolumny są pięcio i sześcioboczne.
Drogowskazów prowadzących do tego punktu nie brakuje a pod samym obiektem jest spory parking.


Z parkingu już widać nasz cel...
Na niektórych fotkach widać ludzi, stanowią doskonały punkt odniesienia pozwalający określić wielkość skał. Trochę żałuję bo nie udało się zrobić zdjęcia takiego jak na pocztówkach :( słońce świeciło prosto w obiektyw.


Po skałach można chodzić i nie ma żadnych ograniczeń. Kiedy wdrapałam się na samą górę zobaczyłam,że jakaś dziewczyna ma tam sesję topless :)
Nie, nie mam zdjęć. 


Miejscami bazalt został tak "wydeptany" przez ludzi, że powstały brukowane ścieżki. Zgaduję, że gdy pada deszcz musi tam być potwornie ślisko...


Życzę miłego zwiedzania :)
P.S
Jedyne w Polsce słupki piaskowcowe znajdują się koło Wlenia czytaj dalej

17 komentarzy:

 1. Rzut beretem ode mnie, takie cudo! Dzięki, jak tylko skończą się ulewy, na pewno się wybiorę:) Pozdrawiam! G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po niemieckiej stronie jest podobny twór natury, ale o tym w kolejnym poście :)

   Usuń
 2. świetnie wyglądają te skałki...
  widzę sporo zmian na blogu, włącznie z banerkiem, oczywiście na plus

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś pięknego, ani nie wiedziałam, że coś takiego istnieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zobaczyć je "na żywo" dopiero robią wrażenie!

   Usuń
  2. to nie są słupy bazaltowe, ale pozostałość po wielkich drzewach Edenu, zwanymi drzewami polnymi. Widać jeszcze strukturę komórkową, co to było? Komórka wielkości kilku metrów ! Niesamowite, dech zapiera. Nigdy magma nie pęka w sposób regularny i jeszcze w przekroju sześciokątna lub pięciokątna, o stałych wymiarach na obszarze wielu kilometrów kwadratowych.

   Usuń
 4. Piękne są.
  My mamy blisko (na Rataju) Małe Organy Myśliborskie, ale z bazaltów (nie)stety :)Też ładne :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małe Organy Myśliborskie bardzo mi się podobały!
   Również pozdrawiam.

   Usuń
 5. Te skały to pradawne starożytne skamieniałe drzewa. To skamieniala roślina, wymarła, dziś nie ma takich. Zauważ że na całym świecie te pseudo wulkanicznego kolumny wyglądają tak samo. Boki schodzą się do środka a w środku są pionowe. Struktura jest okrągła jak pien drzewa i wszystkie ościennych kolumny zbierają się do środka. W pobliżu śladu po wulkanizacja nie ma. Najlepiej zachowana struktura jest w USA zwana Devil Tower. To ogromne przedpotopowe sksmienisle rosliny. Uwierz mi kazda ma ta sama budowe.
  http://t.wallpaperweb.org/wallpaper/nature/1440x1080/Devils_Tower_in_Autumn_Wyoming.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak wytłumaczyć istnienie poziomych formacji tego typu np. na Stożku Perkuna http://pomniki-przyrody.odskok.pl/wp-content/uploads/2012/03/wyrobisko-zachodnie-na-Sto%C5%BCku-Perkuna.jpg lub (o zgrozo) istnienie róży bazaltowej?

   Usuń
  2. To samo co z całą resztą, ta róża bazaltowe też tworzy strukturę drzewa. To czy w poziomie czy do góry nogami, nie ma znaczenia. Drzewa poprzewracane , powywracane, jednym słowem skamieliny. Gdzie masz tam wulkan?, zobacz jak wygląda wulkan i lawa. To nie ma nic wspólnego. Wytłumacz mi jak powstało devils tower w USA. To ewidentny przykład skamieniałego drzewa. Wciskając nam kit że to np 50 milionów lat temu powstały wulkan. Bzdury takie ze szkoda gadać. W Biblii w ks Daniela jest opis takiego ogromnego drzewa. To rośliny przedpotopowe. Potop miał miejsce około -2650 r pne. Świat przed potopem trwał około 1560 lat do Noego. Teraz 2016 lat. Czyli w sumie okolo 6200 lat a nie miliony! Skala 5 tys lat jest dla nas niedociągnięcia a co ci pseudo naukowcy gadają o milionach lat. Bzdury. Trzeba samemu dostrzec jak naprawdę jest na tym świecie a nie ślepo wierzyć w naukę.

   Usuń
  3. dokladnie

   Usuń
 6. Te słupy podobno vyglądają jak skamieniałe struktury drzevne, a inne kolejne takie struktury na całym śviecie, vyglądają jak pieńki pozostałe po ścięciu gigantycznych drzev, które dziś popularnie zvie się Drzewami Edenu. Jednym z takich pieńkóv jest Diabelska Góra v USA. Vszystkie te pieńki vyglądają jakby ktoś miliony lat temu pościnał te drzeva na całej planecie czymś, co mogło być laserem lub czymkolviek innym, co pozvoliło na taką operację. Odsyłam do internetu, abyście poszukali vięcej materiałóv na ten temat.

  Jeśli v istocie były to drzeva, to musiały być baaaardzo vysokie, jak z filmu Avatar albo i vyższe. Jeśli ktoś je pościnał, to dlaczego? Kto to zrobił?

  Na razie to tylko luźna hipoteza vysnuta - nie przeze mnie - na podstavie vyglądu pieńkóv i struktury tych skał. Gdy v końcu ktoś zacznie badać to zagadnienie głębiej i vnikliviej za pomocą zaavansovanych sprzętóv i technologii, to vtedy będzie można konkretniej się vypoviadać.

  PS. O Drzevach Edenu móvią też niebocentrycy, vięc od razu proszę, abyście nie łączyli mnie z tymi bredniami Niebocentryzmu.

  TOM242

  OdpowiedzUsuń
 7. niebocentrycy akurat mają racje co do drzew edenu, po nich naprawde spływała woda. Jest o tym także w Bibli, Ez, 31.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bogcentryzm ma niewiele z propagowanym teraz niebocentryzmem, a tym bardziej z bublia nie ma nic wspolnego. Bublia to basn napisana dla owiec prowadzonych na rzez, narzucona gwaltem mordem i przmoca ideologia satanistyczna

   Usuń
  2. Gwałtem to ci zaraz narzucą chodzenie w tęczowej pelerynce. Historia jaka jest nam przedstawiana w szkole nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

   Usuń