6 lut 2015

Muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy

Drugi post z serii "dworek i park" w województwie wielkopolskim.
Miałam sporo szczęścia bo nie dość, że tego dnia wstęp był darmowy to zdążyłam na ostatnie wejście  (później był zaplanowany ślub). Zwiedzałam w kameralnej grupie kilku osób i bez przewodnika, nie znoszę jak ględzi i wolę poczytać plansze z opisami. Tutaj na dodatek nikt nie poganiał i nie zabraniał fotografować w przeciwieństwie do obiektu z kolejnego postu (Gołuchów).

Jeśli planujesz zwiedzanie to wejście do Muzeum zawsze o pełnej godzinie a park jest dość rozległy i długo się zwiedza.
O historii obiektu przeczytasz tutaj 

Spotkałam się ze stwierdzeniem,że jak ktoś do czegoś w życiu doszedł, to albo jest Żydem albo masonem. A tu proszę, z masońskich tradycji Wielkopolski do dziś przetrwał pałac i zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy oraz zrekonstruowany gmach loży w Poznaniu przy ul. Grobla 25. Jeżeli chcesz wzbogacić swoją wiedzę w tym kierunku to zapraszam tutaj : masoni w Dobrzycy

Podsumowując: rozległy park, przepiękny pałac, masoni, tajemnice i zwiedzanie za darmo... czy można chcieć więcej?

1.

2.

3. Bardzo przydatna mapka, dzięki której nie przegapimy żadnego obiektu. Założenie pałacowo-parkowe w Dobrzycy w obecnym kształcie rozciąga się na południowy-wschód od rynku miejscowości i zajmuje obszar ok. 10 ha.


4. Trafiłam akurat na wejście i dlatego od pałacu zacznę prezentację (widok od strony wschodniej).


Dobrzyca przed remontem, rok 2001:

Zdjęcie z serwisu http://fotopolska.eu/

5. I elewacja zachodnia


6.

7. Dawna sala balowa ( obecnie sala ślubów) i  niesamowity sufit, zresztą wszystkie sale sprawiają niesamowite wrażenie i są chyba ładniejsze od tych na Książu.


8/9.

10/11.

12.

13.
 
14.

15.
 
Idąc od pałacu w kierunku południowym trafiamy na Oficynę, w której obecnie znajduje się biblioteka i Dział Historyczny Muzeum. Naprzeciw znajduje się  drzewo na terenie parku –  klon polny.

Więcej o pomnikach przyrody przeczytasz na stronach:
Platan Konstytucyjny w Dobrzycy
Pomniki przyrody w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy
Najstarszy w Polsce klon polny 

16.

17. Budynek po lewej stronie to Monopter. Park składa się z dwóch części -  ogrodu angielskiego z cechami ogrodu romantycznego (staw, budynki oraz grota) oraz części południowej z oranżerią.18/19. Gęsi widoczne na zdjęciu wyglądały niepozornie, ale na jedną panią rzuciły się z sykiem...


20/21.W przeszłości rosło w parku 120 gatunków drzew i krzewów. Obecnie pozostało około 40 gatunków, przetrwało także kilkanaście drzew-pomników. Pomnikowe drzewa są opatrzone w tabliczki ze szczegółowym opisem.22.

23. Dawna sala zebrań loży masońskiej (Panteon) przy pałacu w Dobrzycy


24. Ktoś chyba budował kamienny krąg i mu  coś nie wyszło...


25.

26. Przy wejściu do parku rośnie ogromny platan (ponad 10 m obwodu pnia), tu widoczny na pierwszym planie 

27/28. Niejeden Kochanowski mógłby swoje wiersze pisać pod platanem..


29. Przy sztucznej grocie znajduje się przepiękna rzeźba, którą moje dziecko zignorowało całkowicie i poszedł zdobywać grotę.


30/31. Młody podróżnik na szlaku... Jak słusznie się domyślacie, ciężko było go wyrwać znad stawu.


32.

33. Woliera dla egzotycznych ptaków, koszmar dla rodzica z dzieckiem kochającym zwierzaczki. Jak nie staw z wodą to pawie, narobiły  jazgotu na cały park.


34. Z racji utknięcia przy wolierze zdjęcie oranżerii podebrałam mężowi


I tym sympatycznym akcentem odjeżdżamy do Gołuchowa.

3 komentarze:

 1. Piękne miejsce na spacer z rodziną. Zestawienie zdjęć pałacyku aktualnego i z przed remontu świetnie ukazuje ile włożono pracy w to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie utrzymany obiekt i wspaniały park. Muszę kiedyś odwiedzić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję zwiedzać ten pałac i park, widać jak wszystko tam jest zadbane. bardzo lubię odwiedzać takie miejsca. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń