22 cze 2015

Dęby papieskie


     Najstarszym dębem w Polsce nie jest żaden Bartek a rosnący w pobliżu Piotrowic, niedaleko granicy oddzielającej województwa dolnośląskie i lubuskie, dąb Chrobry. W 2012 jechaliśmy na urlop i odwiedziliśmy "dziadka" przy okazji gromadzenia informacji o pomnikach przyrody. Pogoda była dość brzydka i  przygnębiająca,  ale mimo tego dąb zrobił na nas ogromne wrażenie. Ogromne bo sam  pień tego potężnego drzewa mierzy 992 cm, wiek drzewa ocenia się na 760 lat.

 1.

2.

3/4.

     18 listopada 2014  słuchałam wiadomości radiowych i nagle pojawia się informacja,że płonie Dąb Chrobry. Po jakimś czasie pojawiły się pierwsze zdjęcia z akcji gaśniczej i nadzieja na uratowanie dębu powoli ulatniała się. Dąb był w środku pusty i powstało coś na kształt komina ułatwiając płomieniom trawienie drzewa. Relacja i zdjęcia z  akcji gaśniczej .Jak widać na zdjęciach strażacy pożar gasili z wysięgnika a do środka drzewa pompowali pianę gaśniczą. Przyczyną zapalenia było polanie wnętrza substancją łatwopalną i choć nie było to pierwsze podpalenie, raczej nie widać szans na uratowanie drzewa.
 
     W przypadku śmierci drzewa nie podjęto by żadnych działań, gdyż pomnik przyrody nie zagrażający mieniu czy ludziom pozostawia się do naturalnego upadku. W Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku  jest zachowana genetyczna kopia dębu.

    W marcu dociera do nas wiadomość, że drzewo puściło pąki czyli Dąb Chrobry przeżył! Postanowiliśmy poczekać na pierwsze listki i pojechaliśmy w odwiedziny. 

5.  

 6.Jak widać, po pożarze, teren wokół drzewa  ogrodzono i zabezpieczono siatką.


Nasz dąb, choć częściowo spalony radośnie pokazuje swoje zielone listeczki. Dzięki debilowi, który go podpalił możemy oglądać drzewo jedynie z daleka.

7.

 8.

9/10. Wyraźnie widoczne są ślady po pożarze.
 

 11. Drzewo zostało dodatkowo zabezpieczone stalową siatką.


 12.

 13.

14. Na płocie znajduje się koperta z życzeniami powrotu do zdrowia :)


Dąb Chrobry rośnie na granicy między Dolnym Śląskiem a Lubuskim, ale jego cząstki są rozsiane w całej Polsce. Założę się, że wielu spośród Was natknęło się na tzw. dęby papieskie. 

   Jesienią 2003 r. leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu – „Chrobry”. Z okazji swego jubileuszu, ponad 300 leśników ze wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce (RDLP), pod duchowym przewodnictwem swojego duszpasterza bp. Edwarda Janiaka, wzięło udział w pielgrzymce do Watykanu. Pojechali, by prosić Ojca Świętego, człowieka, którego osobisty stosunek do spraw przyrody był powszechnie znany, o słowa otuchy, duchowe wsparcie i błogosławieństwo. Żołędzie zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji w dniu 28 kwietnia 2004 r. Ojciec Święty dotykał przywiezionych w koszu żołędzi, z uwagą słuchał informacji o dębie, o celu tego przedsięwzięcia i z serca pobłogosławił. 

   W szkółce kontenerowej w Nędzy na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – jednej z nowocześniejszych w Europie – wyhodowano z nich 500 sadzonek. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem.
Po jednej sadzonce otrzymało 438 nadleśnictw, po 3 każde z 17 RDLP pozostałe rozdysponował dyrektor generalny. [pttk.org.pl]

   Dwa dęby zostały posadzone na Ukrainie (Lwów i Kamieniec Podolski). Większość drzewek posadzono w 2006 roku, nierzadko w asyście lokalnych polityków, duchownych oraz mieszkańców.
Z naszych obserwacji wynika, że w zależności od regionu jedne przyjęły się lepiej a inne gorzej (np. absurdalnie mały dąb w Gorzanowie). Większość ma stosowną tabliczkę informującą o pochodzeniu drzewka, ale spotkałam się i z przypadkiem maleńkiej karteczki na konarze.

15.Gołuchów (woj. wielkopolskie)-Ośrodek Kultury Leśnej 16.

17. Krzeszów (woj. dolnośląskie)-Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

18. Jugów k/Bielawy (woj. dolnośląskie) – siedziba Nadleśnictwa


 19. Międzylesie (woj. dolnośląskie) – skwer przy Urzędzie Miasta i Gminy


20. Gorzanów (woj. dolnośląskie) – Dębowa Góra, kaplica św. Antoniego Padewskiego


21. Boguszów-Gorce (woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski) – kościół Św. Trójcy – Dąb Papieski


22. Wrocław- park przy pałacu w Pawłowicach
 

23. Szklarska Poręba (woj.dolnośląskie) – kościół Bożego Ciała


24.

25.Świeradów-Zdrój (woj.dolnośląskie)– Dom Zdrojowy


26.Gryfów Śląski – kościół parafialny św. Jadwigi Śląskiej


27.

Do tej pory nie złapano zwyrodnialca, który podpalił drzewo.

10 komentarzy:

 1. Przykre, że trzeba wszystko tak odgradzać i chronić przed debilami. Taką siatką powinno się podpalacza odgrodzić od reszty normalnych ludzi i przyrody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chronienie zabytków mnie nie dziwi, ale żeby już drzewa tego wymagały to szczyt wszystkiego.

   Usuń
 2. No to się naszukałaś tych dębów, dzieci naszego jubilata. Bardzo ciekawy wpis, dobrze, że dąb przeżył ogień. Niech nam rośnie zdrowo jeszcze tysiąc lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, mam więcej, ale nie ma potrzeby zanudzania Was. Za to zachęcam do szukania w waszych okolicach.

   Usuń
 3. Przykra sprawa z tym podpaleniem, niestety debili na tym świecie nie brakuje.
  W całej Polsce jest sporo takich dzieci Chrobrego, fajnie pokazałaś ich gromadkę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie jest móc porównać jak rosną, bo różnice są spore.

   Usuń
 4. Bardzo pouczający post, mam luki w wiedzy na temat.
  No i pełne uznanie, tak ładnie podsumować - gratulacje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojedź do Pawłowic (Wrocław), jeden z nich rośnie w parku tuż za pałacem.

   Usuń
 5. ciągle czegoś się dowiadujemy, odkrywamy, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń