1 lis 2011

Opuszczone Mauzoleum - Wałbrzych

Mauzoleum leży na wzgórzu za ul. Nowowiejską przy niebieskim szlaku sprzed PTTK na  Wołowiec. 
    Trzeba wejść na ścieżkę i iść... w stronę słońca.W latach 1935/38 na polanie wzniesiono monumentalny pomnik poświęcony  177 tyś poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Dolnego Śląska oraz 21 nazistom, którzy zginęli podczas pełnienia obowiązków.Ściany są wyłożone płytkami, dziś popisane jakimś badziewiem w stylu "Jola kocha mnie"

 
 Mauzoleum nie jest duże : 24 x 27  m i o wysokości 6 m.  Ma wewnętrzny arkadowy dziedziniec:


Podczas tego pobytu odkryłam w jednym z narożników wielką dziurę (jak ktoś odważny to czekam na fotki co tam jest...) Miejsce coraz bardziej się sypie. Na środku stała brązowa kolumna z wiecznym zniczem . W podcieniach  były umieszczone  brązowe tablice z nazwiskami poległych.


Oczywiście dziś nie ma śladu po dawnym wyposażeniu, miejsce jest zdewastowane i brudne. Teoretycznie jest ono niedostępne dla "oglądających" a w praktyce to zabezpieczenie wygląda  tak  


Nawet średnio garbaty słoń tam wlezie. 
Mauzoleum wygląda na całkowicie zapomniane miejsce, ale zapomniane przez władzę bo nie przez ludzi. Widziałam sporo odwiedzających a nawet jedną sesję fotograficzną we wnętrzu.

Nie jest to miejsce gdzie warto na "huraaaa" jechać, ale jak już jesteś w Wałbrzychu to poświęć kilka chwil na ten zabytek.

5 komentarzy:

 1. Byłem na dole i niestety trzecie pomieszczenie było już zalane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda. Ciekawe czy to miejsce kryje w sobie jakąś tajemnicę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z uwagi na to, że ze szkoły mieliśmy tam bardzo blisko, to się czasami urywaliśmy. :) W pobliżu nawet odbywały się nasze lekcje WF. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam to wokół jest mnóstwo terenów zielonych, fajne miejsce na wf :) Ciekawi mnie czy zaglądają tam słynne (na cały kraj) dziki...

   Usuń
 4. więcej jest o Mauzoleum tutaj....

  http://turystyka.wp.pl/gid,11238035,title,totenburg--tajemnicze-mauzoleum-w-walbrzychu,galeria_zdjecie.html

  OdpowiedzUsuń