28 maj 2013

Chełmsko Śląskie

W jednym z wcześniejszych postów wspominałam o wycieczce do Chełmska Śląskiego - Miszkowice- karczma i kościół. Dziś podzielę się zdjęciami  z malutkiej miejscowości, której potencjału nie wykorzystano :(
Bardzo dużo jeżdżę po Polsce i zwiedzam... a to pałace i zamki, a to kościoły.
Są miejscowości, w których jest  np. jeden średnio ciekawy kościół i nic więcej a jednak jadę tam i uwieczniam go na fotografii. 
Tu mamy piękny rynek, 2 kościoły, zabytkowe domy... aż się prosi żeby to wszystko odnowić i nadać trochę blasku.

Zapraszam na wycieczkę :)

Mapa
Troszkę historii i opisów

1. Przepiękne kamieniczki wokół rynku:
maj 2013
2.
wersja zimowa, nieco przygnębiająca
3.

4.

5.

6.Podcienia robią fantastyczne wrażenie!!
7.

8.Co tu ukrywać, Chełmsko nie należy do cudownie pięknych i zadbanych miejscowości. Rynek jeszcze jako się prezentuje, wystarczy odejść od niego na kilka metrów i widok jest bardzo przygnębiający. Szkoda, bo w zaniedbanych kamieniczkach i zaułkach drzemie ukryte prawdziwe piękno.

9.

10. Opuszczony kościół poewangelicki z 1890r. , przez pewien czas był wykorzystywany jako magazyn.

11.


12. Kościół par. Św. Rodziny, przepiękna barokowa świątynia. Można zwiedzić wirtualnie w internecie. Obok kościoła stoi renesansowa plebania z 1575 roku13.

14.

15.

16. Domy tkaczy - 12 Apostołów
Domy zostały wybudowane dla tkaczy, którzy zostali ściągnięci do Chełmska Śląskiego z Czech. Istniał jeszcze jeden dom, stał oddalony od innych i został obdarzony mianem "Judasz" :) Do dziś zachowało się 11 domów.


17.


18. Ostatni dom z zespołu budynków "7 braci", zostały wybudowane w roku 1763. Niestety w wyniku pożarów sześć z nich uległo zniszczeniu. 


19. I motto na zakończenie :)

8 komentarzy:

 1. Chełmsko znam i kocham od lat, ale już daaawno nie byłem. dzięki za przypomnienie. nic się nie zmieniło.

  apostrofa rymowana znakomita.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, ze miasteczko ma potencjał, tylko brak gospodarza, który o wszystko zadba.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stałam na ryneczku i starałam się wyobrazić sobie jakby tu było pięknie gdyby wpakować w to trochę forsy...

   Usuń
 3. Tyle razy w planach i wciąż nie odkryte przeze mnie. Świetnie pokazałaś atuty tego miasteczka. Jeszcze bardziej chcę, ale na razie nie po drodze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć rynek i kamienice są charakterystyczne dla zabudowy miejskiej, to Chełmsko Śląskie od 1945 r. jest wsią. Być może dotrą tu kiedyś fundusze np.europejskie dzięki którym uda się odremontować chociaż zabudowę rynku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fundusze na wieś z rynkiem - nie w tym kraju ,gdyby miało chociaż siedzibę gminy to można byłoby pomarzyć o renowacji i pokazania tego potencjału a tak to pozostają tylko wspomnienia z historii i tęsknota za przeszłością .

  OdpowiedzUsuń