18 kwi 2015

Pałac w Kłodzie Górowskiej


        W poprzednim poście opisałam ogromny pałac, który nie będąc należycie zabezpieczony został wybebeszony z wyposażenia i mocno zniszczony przez poszukiwaczy złomu i dóbr wszelakich. Pałacyk w Kłodzie Górowskiej nie jest duży ani nie ma imponującej historii, ale  jest zabezpieczony, zamknięty i doglądany.
         W planach wycieczki mieliśmy tylko "rzucić okiem"  na bryłę i pojechać dalej. ALE, gdy ma się brata o hipnotyzującym spojrzeniu i zdolnościach telepatycznych to dobre rzeczy się zdarzają.  No i nam się przydarzyło zwiedzanie wnętrz, za co bardzo serdecznie dziękuję opiekunce obiektu! 
A co można znaleźć w środku?? Oprócz sali balowej to niewiele jest do oglądania, jedynie drzwi i  okna występują w nadmiarze :)
Obiekt jest wystawiony do sprzedaży za ok. 4 mln zł. Poniżej wybrane informacje sprzedającego:
Zespół dworsko-pałacowy położony w miejscowości Kłoda Górowska ( gmina Góra, województwo dolnośląskie). Pałac, zabudowania folwarczne, grunty oraz park zajmują łącznie powierzchnię 11,0571 ha. Pałac powstał na przełomie XIX i XX wieku. Bryła budynku jest urozmaicona. Pałac ma trzy kondygnacje naziemne, poddasze i jest całkowicie podpiwniczony ze stropami łukowymi. Od strony północnej znajduje się wieża, a od strony południowej duży taras. Powierzchnia użytkowa wynosi 1410 m.kw. Pałac okala park z różnorodną roślinnością, ze spiętrzeniami wody i stawami. Obok pałacu znajdują się dwa budynki mieszkalne z 1924r. Budynki są dwukondygnacyjne z dwuspadowymi dachami, o powierzchniach użytkowych 255 m.kw. i 208 m.kw. Kolejnym budynkiem jest budynek gospodarczy również dwukondygnacyjny ze stropem łukowym, jego powierzchnia wynosi 1100 m.kw. W pobliżu znajduje się magazyn zbożowy powstały w 1920 r., o pow. użytkowej 699 m.kw., posiada dwie kondygnacje i poddasze również dwukondygnacyjne, nie jest podpiwniczony. Obok w zwartej zabudowie znajduje się stodoła z 1930r., jest to budynek jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony o powierzchni użytkowej 538 m.kw. Do stodoły przylega parterowy budynek magazynowy o pow. 372 m.kw., z sześcioma drewnianymi bramami. Od strony zachodniej podwórza znajduje się budynek wolnostojący z 1932r., tzw. "rządcówka", o pow.  384 m.kw. jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, ściany zewnętrzne częściowo stanowią mur pruski. Od strony wschodniej podwórze zamyka wysoki, dwukondygnacyjny magazyn o pow. 1500 m.kw. oraz budynek mieszkalny z 1820 roku o pow. 490 m.kw. i dom wolnostojący z 1872, o pow. 202 m.kw. Zespół pałacowy wraz z parkiem jest wpisany do rejestru zabytków.

1.

2.

3.

4.

 5.

6/7.

8.

9.

10.

 11.

12.

13. Widok z tarasu na budynki gospodarcze.


14/15

 16.

17.

18. Wejście do sali balowej


19.

20.

21. Sala balowa w całej okazałości, sufit jest trochę zniszczony i do renowacji.


22/23.
24/25.


 26.

27. Za pałacem znajdują się, wspomniane już, budynki gospodarcze. Wewnątrz trochę gruzu i śmieci, ciekawych rzeczy do focenia brak :(


28.

29.

30/31.

32.

33.

34. Stojąc tyłem do wejścia pałacu widzimy przed sobą trochę zarośnięty park - znajdziemy w nim  kaplicę z 1892 roku.


35. Kaplica jest zbudowana z czerwonej cegły, nad wejściem znajduje się herb rodziny von Gossler. Wokół kaplicy znajdują się nagrobki rodziny Schönitz i Gossler.


 36/37.

38.

39.

 40.

41.

11 komentarzy:

 1. Jedno z naszych najciekawszych wejść na bezczela. Opłaciło się. Pałac mieliśmy do naszej własnej dyspozycji. Nasza szczerość rozbawiła opiekunkę obiektu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może na bezczela na chate ci wbić można?

   Usuń
 2. Nie mieliśmy, tyle szczęścia żeby wejść do pałacu. Ale z zewnątrz owszem obejrzeliśmy,obchodząc go do okoła. Ciekawa bryła pałacu. Otaczający park skrywa dokładnie pałac, tak że nie jest widoczny z drogi. Warto go zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Z kim pogadać, aby wejść do środka? Będę tam w sobotę, a chciałbym zrobić parę klimatycznych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz coś się pomyśli

   Usuń
  2. Witam. Jak można się umówić?

   Usuń
  3. Wyślij wiadomość na moja pocztę zerofilip123@gmail.com i dogadamy się

   Usuń
 4. Bardzo szkoda tego miejsce od 1968 roku mieszkałam w tym miejscu pamiętam wszystko wszystkie remonty i ciężką pracę w PGR

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro oglądać

  OdpowiedzUsuń