10 kwi 2015

Ścinawa-cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Ścinawie został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwszy pochówek na terenie kirkutu odbył się w 1845 roku a ostatnie pochówki pochodzą z lat 30-tych XX wieku. W samym XX wieku pochówków było coraz mniej, ma to związek z malejącą liczbą mieszkańców wyznania mojżeszowego a po  II wojnie światowej, Żydzi już nie powrócili do Ścinawy.
Cmentarz jest zadbany i ogrodzony, jedynie od strony ulicy brakuje kawałka płotu  i nie zachowała się brama wejściowa.
Nagrobki są ustawione w regularnych rzędach, jest ich siedem - po około dziewięć grobów w każdym z nich. Macewy są proste o półkolistych lub trójkątnych naczółkach i prawie nie występują na nich rzeźbione elementy symboliczne. Do stworzenia większości nagrobków użyto piaskowca i niestety już występują ubytki w tekście, z czasem odczytanie tekstu stanie się niemożliwe. Kilka nagrobków (najmłodszych) wykonano z granitu.

W przypadku gdy na froncie nagrobka umieszczony jest tekst tylko w języku hebrajskim, na jego tyle widnieje inskrypcja w języku niemieckim. 

Cmentarz żydowski mieści się  przy ul. Witosa 9 - tuż przy drodze wylotowej ze Ścinawy do wsi Krzyżowa, po lewej jej stronie.
Mapa 

1. Widok ogólny na cmentarz.
 

2. Płyty ustawione w linii prostej tworzą idealny rząd :)


3.

4.

5/6.

7/8.

9. Gwiazda Dawida  na granitowym nagrobku.
Sześć wierzchołków gwiazdy  kojarzy się z sześcioma dniami każdego tygodnia, środek natomiast to świąteczny szabat. Prócz tego, Gwiazda Dawida oznacza przenikanie się światów - tego realnego widzialnego z tym niewidzialnym. Umiejscowiona na cmentarnych macewach gwiazda Dawida chroni nie tylko od wszelkich niebezpieczeństw, ale równocześnie zapewnia bezustanną pomoc i opiekę Jahwe.


10. Niestety, warunki atmosferyczne niszczą napisy wyryte w piaskowcu.


11.

12.

13/14.

15/16.

17/18.

19. W szczycie płyty znajdował się element symboliczny, niestety uległ zniszczeniu.


20.

21. Wyraźnie widać niemiecką inskrypcję na odwrocie płyty.


22.

23.

Na samym końcu umieszczam zdjęcia, które będą podstawą następnego postu. Na niektórych płytach znajdziemy datę urodzin i śmierci zapisaną w dwóch systemach: hebrajskim i tradycyjnym (gregoriańskim). Na wielu macewach nie widać dat gdyż są zapisywane słownie a nie przy pomocy liczb, a gdy już widzimy datę dziwimy się widząc rok "5577".
Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o hebrajski kalendarz i ciekawostki z nim związane zapraszam do następnego wpisu.

24.

25.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz