13 maj 2015

Głazy Krasnoludków

  
   Od kiedy w ogólnopolskich mediach pojawiło się sporo zdjęć z Wieściszowic i Kolorowych Jeziorek, zauważyłam, że  spora część znanych mi blogerów właśnie tam pojechała na majowy weekend. Grupa moich znajomych również wybrała tamte, dość zatłoczone,  rejony. A my postanowiliśmy udać się 23 kilometry dalej, do miejscowości Gorzeszów  (na południe od Krzeszowa) aby zwiedzić rezerwat przyrody pełen kamieni. Znajdziemy tu  skały tworzące przedziwne formy: kolumny, grzyby, maczugi i kręgle :)

Zanim dotarliśmy do rezerwatu zatrzymaliśmy się przy skale zwanej Diabelską Maczugą. Znajduje się na łące  po lewej stronie drogi Krzeszów – Mieroszów i jest doskonale widoczna. Zbudowana z piaskowca skała jest pomnikiem przyrody i ma 7.5 m. wysokości; na środku umieszczono tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem.  Skała została uwieczniona na jednym z fresków M. Willmanna w świątyni w Krzeszowie.


   W niedalekim Krzeszowie cystersi rozpoczęli budowę klasztoru co bardzo się nie spodobało diabłu. Postanowił zrzucić głaz i rozbić budowlę na kawałki. Trochę się przeliczył z czasem i gdy leciał z głazem w stronę Krzeszowa koguty zaczęły piać i diabeł upuścił głaz, który spadł w Gorzeszowie. 


Do samego rezerwatu "Głazy Krasnludków" prowadzi szlak oraz drogowskaz i można  bez problemu dojechać samochodem. Na końcu drogi znajduje się spory parking i miejsce do odpoczynku, duże drewniane wiaty oraz miejsce na ognisko. Można tu przyjechać z dzieckiem bo jest w miarę bezpiecznie.  


Las jest czysty a podejście pod skały niezbyt strome. Za pierwszym razem moje dziecko wjechało tu wózkiem, teraz zdobyło skałki na własnych nogach.Rezerwat przyrodniczy „Głazy Krasnoludków” został utworzony w 1970 roku w celu zachowania cennych i interesujących form wietrzenia  piaskowca. Skałki, rozrzucone są w lesie świerkowym w pasie o długości 1200 m i szerokości około 200m. Wirtualne zwiedzanie:
Będąc w okolicy polecam zajechać do Kochanowa, znajduje się tu unikalny  pomnik dawnego prawa- stół sądowy. Niesamowite jest,że do naszych czasów przetrwał prawie kompletny zestaw "mebli". Tego typu stoły były wykorzystywane w średniowieczu przez sądy wiejskie i kościelne. 

6 komentarzy:

 1. Zawsze się powtarzam, że natura ma nam wiele do zaoferowania i zawsze z takim samym podziwem oglądam te wszystkie skalne twory.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią odwiedziłabym to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze myślałem, że jest tam tylko kilka głazów, a to takie małe skalne miasto. Byłem w okolicy dwa lata temu, nawet widziałem drogowskaz, ale się nie skusiłem. A szkoda. Ładna, zachęcająca relacja, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będąc w okolicy chętnie się tam przespaceruję, bardzo piękna okolica.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsce, na żywo musi wyglądać naprawdę imponująco. Jak widać, nie tylko wytwory ludzkiej ręki godne są zainteresowania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń