18 maj 2015

Obiekt bojowy 770


   Linia (Pozycja) Środkowej Odry (niem. Oderstellung). Jest to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim  stanowiły, główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni na początku roku 1945 przez Armię Czerwoną.

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk powstał dzięki staraniom Sekcji Przyjaciół Fortyfikacji w Czerwieńsku. 
Sam skansen jest usytuowany przy przeprawie promowej Brody –Czerwieńsk a dokładnie same obiekty są wkomponowane w wał przeciwpowodziowy co dodatkowo ułatwia poruszanie się miedzy nimi. 
Celem sekcji jest i od początku było ratowanie zabytków architektury militarnej w postaci niemieckich obiektów militarnych powstałych przed II wojną światową.
Dzięki podejmowanym działaniom udało się nam uratować kilka elementów wyposażenia zdemontowanych i przygotowanych do wywiezienia przez "pozyskiwaczy złomu." Zaś dzięki prowadzonym badaniom terenowym udało nam się znaleźć i uratować kolejnych kilkadziesiąt elementów wyposażenia.
  Skansen powstał w oparciu o sześć obiektów Pozycji Odry. Są to obiekty o numerach 763, 764, 765, 766, 767 i 770. [źródło]

http://www.fortyfikacje.zgora.pl/

Obiekt bojowy 770 na 1 CKM stanowi największy schron Skansenu fortyfikacyjnego Czerwieńsk.  Wykonany w kategorii odporności ogniowej "B1" i składa się z pięciu pomieszczeń: 
- Gazoszczelnej śluzy wejściowej
- Izby pogotowia załogi 
- Gazoszczelnej śluzy pośredniej 
- Izby bojowej 
- Wartowni 
- W wartowni obiektu umiejscowiono studnię rurową. 

Centralna część  to izba bojowa, oddzielona od wejścia gazoszczelnym blokiem wejściowym, od strony izby bojowej, gazoszczelną śluzą będącą jednocześnie magazynem amunicji. Komunikacja pomiędzy izbą bojową a izbą załogi w warunkach bojowych odbywała się za pomocą rury głosowej. Mogło tu przebywać do 18 żołnierzy.Obiektem opiekuje się Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz". 
9 Maja spotkaliśmy się w celu oczyszczenia terenu oraz przygotowania miejsca do zwiedzania. 
Pierwsze prace polegały na wypompowaniu wody zalegającej wewnątrz, oraz późniejszym odmuleniu pomieszczeń. -----
Dla porównania wrzucam zdjęcie zrobione na zakończenie sezonu prac, koniec 2016 roku.

---

Po pracy należał się krótki odpoczynek nad wodą


A oto nagroda za ciężką pracę... W ramach kręcenia programu "Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego" skansen zamienił się w plan zdjęciowy, załogi Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia Sekcja Historyczna, Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk wcieliły się w obsługę obiektów Linii Odry z 1945 r.
  Program będzie emitowany we wrześniu.
I fotka zbiorowa na koniec :)

Podczas IV pikniku fortecznego, 23 maja 2015, będzie można obejrzeć prezentację stowarzyszenia LUBUSZ o tematyce fabryk zbrojeniowych z czasów III Rzeszy.  .

23 i 24 maja zapraszam na Piknik Forteczny 
  • przejazdy zabytkowymi pojazdami do obiektu nr 770
  • punkt z fachową literaturą. Uwaga o godz 17.30 Pan Robert Jurga podpisuje swoje książki
  • dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej
  • obóz wojsk "Układu Warszawskiego"
  • pokazy technik linowych - możliwość wspinaczki w parku linowym
  • 4X4 Czerwieńsk Team (przejażdżki samochodami terenowymi)
  • stoisko promocyjne LMW w Drzonowie

1 komentarz:

  1. Wspaniała przygoda i ogrom zaangażowania :) Wielki szacunek dla Was :) Pozdrawiamy i obiecujemy do Was zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń