12 maj 2015

Rajd Arado 2015 cz.3
JELENIA GÓRA

   Po wyczerpującym dniu spędzonym w Kamiennej Górze mogłam usiąść przed tv i nie robić nic. Po co, przecież można złożyć krótką wizytę w centrum Jeleniej Góry i obejrzeć wieczorną potyczkę- „SARS u bram”. 
 Lotnictwo koalicji antyhitlerowskiej przejęło całkowitą kontrolę nad dolnośląskim niebem. Ostatnią nadzieją przemierzających Sudety kolumn niemieckich pozostają sprzężone z holowanymi reflektorami działa przeciwlotnicze..
 


Jedna z ciekawostek  wieczornej inscenizacji: holowany reflektor przeciwlotniczy 60 cm.
3.05.2015 r. godz. 14.00– „Ostatnia próba sił”.
Do pędzących przez polsko-czeskie pogranicze kolumn US Army dociera wieść o śmierci Hitlera i kapitulacji Berlina. Upragniony Dzień Zwycięstwa w Europie wydaje się być blisko. Zanim jednak chłopcy zza Atlantyku odkorkują szampana przyjdzie im zmierzyć się z uzbrojoną między innymi w niszczyciele czołgów kolumną niemiecką. W sukurs sprzymierzonym przyjdzie Armia Czerwona oraz polscy spadochroniarze. Kto wyjdzie zwycięsko z konfrontacji słynnych Hetzerów z czołgami M5 Stuart i M4 Sherman w dolinie przy Pałacu Paulinum?
 Widok na teren inscenizacji, po lewej stronie (w tle) widać Krzyż Milenijny a po prawej opuszczony Hotel Sudety.
Wielokrotnie chwalony przez mnie folder organizacyjny i  mapka Jeleniej Góry.
 Jako stanowisko obrałam wzgórze w pobliżu stanowiska  Armii Czerwonej, przez co kompletnie nie widziałam Amerykanów :) za to było ich słychać.


 Kolumna niemiecka wyjechała z lasu odpowiednio zamaskowana

 To jest to, co ludzie kochają najbardziej- WYBUCHY i CZOŁGI.


 Symboliczna fotka kolumny amerykańskiej.


Replika samolotu Messerschmitt Me-109 Już po zakończeniu inscenizacji i uprzątnięciu pola bitwy przyszło nam oczekiwać na spadochroniarzy. Z samolotu wyskoczyło dwóch spadochroniarzy Sił Specjalnych i mogliśmy zobaczyć to nie takie proste wylądować w punkt (jeden wylądował w lesie a drugi na działkach).


I taki bonus na zakończenie


Celem niniejszego artykułu  jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności rekonstruktorów. W żadnym wypadku nie propaguję ideologii totalitarnych. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

2 komentarze: