4 sie 2013

Piękna Dolina i zniszczony cmentarz

Tego postu nigdy nie miałam zamiaru publikować. Cmentarze są kontrowersyjnym tematem na posty i zawsze mam jakieś jazdy za fotografowanie nagrobków. 
Na blogu Leptir przeczytałam wpis o zniszczonym cmentarzu w Sobocie i pojawia się pytanie dlaczego takie cmentarze  mało nas wszystkich obchodzą. Bo nie są "Nasze, polskie" a poniemieckie a wszystko co po Niemcach zostało to zło wszelakie. Bo nie ma pieniędzy na to co "teraz" i jak kiedyś się znajdą to będziemy coś robić.

W okolicy Żagania znajdują się ruiny papierni i w jej pobliżu (1780 rok) została założona kolonia "Piękna Dolina". Dziś prawie nie ma po niej śladu, a niedługo nie będzie go na 100%.

Potworna ilość komarów zamieniła spacer w koszmar i wszystkie fotki robiłam prawie w biegu. Prawie bo zatrzymałam się w jednym miejscu i trochę mnie zatkało. Na resztkach cmentarza zostało założone dzikie miejsce na ognisko... z resztek płyt są siedziska i stolik... w jednym grobie był śmietnik. 
Miejsce do uważniejszego odwiedzenia, ale to na jesień. Gdzieś w pobliżu powinien być jeszcze pomnik...

1. Na pierwszy rzut oka nic tu nie widać... trzeba pobuszować w krzakach

2.

3.

4.

5.
6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14. siedzisko...

15. i miejsce na ognicho


17 komentarzy:

 1. mój Boże ..... takich miejsc w Polsce jest jak widać bardzo dużo....a juz robić na cmentarzu ognisko ....to dla mnie nie do pomyslenia... no chyba że jacyś sataniści....
  a swoją droga gdyby w administracji państwowej pracowali ludzie w odpowiednim ] nie politologicznym] wykształceniem , z odrobiną wyobraźni i człowieczeństwa, może byłoby inaczej.....a tu gdzie pokazałaś wystarczyłby jakis obelisk i ułożenie tych pięknych tablic nagrobnych.... i byłoby wobec tych zmarłych w porządku...
  i znów chichot historii....spoczywaj w ciszy i pokoju :(((((
  ale dobrze, pokazujmy takie anomalia, byc możę uratuje się jakiś cmentarz od zagłady....
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo jest takich miejsc, u mnie w pobliskim lesie również znajdują się pozostałości po grobach. Dalej niszczeją, ludzie mijają je obojętnie a przecież te miejsca są na pewno bardzo drogie dla kogoś , kto może szuka miejsca spoczynku bliskich. Byli przecież dla kogoś takimi. W tym wielkim pośpiechu zapominamy czasem o tych naszych zagubionych, zapomnianych więc trudno wymagać by pamiętano o innych - bo obcych.

  Pozdrawiam
  Próbuję przywrócić i zatrzymać czas chociaż na chwilkę...
  http://przodkowiemniejoficjalnie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba takie miejsca i takie sytuacje pokazywać, nagłaśniać, przypominać.
  Zwłaszcza, że tak bardzo zalezy nam, podobno, na odpowiednim traktowaniu naszych, polskich grobów na obczyźnie!

  Może dobrze byłoby Twój post podesłac jakiejś żagańskiej gazecie czy portalowi?
  Może ktoś się zainteresuje?

  Trafiłas na to miejsce przypadkiem, czy świadomie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłam świadomie, jest oznaczone na mapie i poszliśmy zobaczyć jak to wygląda.
   A czy kogoś "postawionego wyżej" zainteresuje... zobaczymy! Mam nadzieję,że tak.

   Usuń
 4. Jakże smutne i wymowne. Coraz więcej takich miejsc w Polsce. Coraz mniej szacunku w narodzie dla starych cmentarzysk. Z drugiej strony oburzamy się jak traktują nasze nekropolie np na Ukrainie. Oto znak czasu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno cmentarz jest miejscem spoczynku i miejscem szczególnym, świętym nieodpowiednim na ognisko. I to trzeba potępić.

  Sięgnijmy do historii. Pomimo, że jako naród mamy dosyć polskiej martyrologii jesteśmy narodem bardzo doświadczonym przez los, który wiele przeszedł i to za sprawą II wojny światowej i Niemców. O tym nigdy nie powinniśmy zapominać. Żyją jeszcze Ci, co pamiętają tamte wydarzenia.
  Nie wymagajmy więc zbyt wiele.
  Co to znaczy zbyt wiele.
  W wyniku tej wojny polskie groby rozsiane zostały po całym świecie- od Afryki, Azji po Archangielsk, po całej Europie - od Wysp Brytyjskich po Ural i Morze Śródziemne.
  W jej wyniku straciliśmy znaczną część naszych ziem, z nekropoliami.
  W efekcie część tych nekropolii i grobów budowana jest, remontowana i utrzymywana jest ze środków naszego państwa, niestety biednego państwa, które wyprzedaje majątek narodowy i łata dziury w budżecie.
  Mamy do wyboru polskie groby i zabytki np.: na Kresach, we Lwowie i niemieckie groby w Polskie....
  Na Pere Lachaise są też polskie groby, które się walą, bo nie ma ich kto remontować, pozapadały się ze starości, a to Francja i Paryż, i Chopin też tam spoczywa....
  Cmentarze z I szej wojny w Polsce remontowane są przy współudziale Austriaków.
  Dlaczego my sami z siebie czynimy barbarzyńców, tylko dlatego, że niemieckie groby w naszym kraju zarasta las.
  Jeżdżę na Ukrainę. Groby, którymi nikt się nie interesuje popadają w ruinę i nie pozostaje po nich żaden ślad..
  Pisz o cmentarzach Chemini to przecież część naszego życia i historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam taką przygodę po poście o cmentarzu w Pogwizdowie, że fotografowanie cmentarzy to herezja i wandalizm.
   Trochę to dziwne. Cmentarze w ruinie są ok a focenie ich w takim stanie to wandalizm. I gdzie tu logika?

   Usuń
 6. "www.historia.walbrzych.pl/index.php?id_news=8035"
  Widziałem dużo więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie napisać: nie powinno się widzieć więcej. Żeby daleko nie szukać, samotne mauzoleum na wzgórzu a w piwnicy rozwalona trumna i kości leżące obok. Ale takich zdjęć nie publikuję. Jakoś nie mam odwagi.

   Usuń
  2. Tylko stowarzyszenia mogą poradzić sobie z narastającą falą ignorancji, profanacji, dewastacji i zdziczenia w różnych dziedzinach życia.
   Groby książąt Sapiehów w Krasiczynie zostały sprofanowane przez Armię Czerwoną. Cynowane trumny służyły jako wanny .
   Czy daleko szukać....?
   Ignorancja dla ludzkiego życia i śmierci.

   Usuń
 7. "www.youtube.com/watch?v=MSoiYRGRry8"
  Wydaje mi się,że jak na amatorów to nieźle.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miasto ma wiele wspaniałych zabytków a Pani udała się na cmentarz ,w Żaganiu i okolicy jest więcej takich cmentarzy a nie mówię już o żydowskich na których powstały ogródki działkowe....... pozdrawiam i zapraszam ponowne do Saganu

  OdpowiedzUsuń
 9. żal....byłam ostatnio w Komarnie....2 kościoły w strasznym stanie i cmentarz...park... poniemieckie płyty rzucone gdzieś w kąt....a resztę zarasta trawa po kolana....

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma czego żałować, naprawdę. Większość szczątków zostałą przeniesiona z tamtego miejsca przez krewnych a Polska nie jest krajem na tyle zasobnym, żeby stać nas było na utrzymywanie takich obiektów.

  Zgadzam się po części z Zofijanną, dodam tylko jako Żaganianka, że miasto już jest bardzo obciążone kosztami opieki nad zabytkami która wychodzi mu całkiem przyzwoicie biorąc pod uwagę dostępne środki.

  Wiem, że narzekanie na upadek obyczajów i mówienie jak "powinno być" przychodzą nam bardzo łatwo (także i mi) ale polecam zapoznanie się z tematem bliżej, zamiast ubolewać.

  OdpowiedzUsuń
 11. żagań, to jednak lubuskie, obecnie. Historycznie to Śląsk.
  Coś się zmienia na lepsze, w Pięknej Dolinie postawiono przewrócony pomnik poległych w I wojnie światowej, a cmentarz prawdopodobnie będzie zaopiekowany. Jestem z Żar i sądzę , że mam sporą wiedzę o zapomnianych wioskach, nieistniejących młynach i cmentarzach "leśnych", chętnie podpowiem ciekawe miejsca
  olek

  OdpowiedzUsuń
 12. mój adres : rolek58@onet.pl

  olek

  OdpowiedzUsuń