31 lip 2013

Takie tam ... na moście

Most na Odrze we wsi Stany koło Nowej Soli to ekstremalne 642 m zwiedzania.
Most znajduje się na linii kolejowej  371 z Wolsztyna do Żagania , zbudowany został w 1905 roku przez firmę Beuchelt&Co (Fabrik für Brückenbau und Eisenkonstruktionen Beuchelt – Fabryka Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt)

Most dzielnie służył aż do 1994 r. kiedy to nastąpiło zamknięcie odcinka Wolsztyn - Nowa Sól dla ruchu pasażerskiego.


Przęsła mostu zaprojektowano w formie kratownicy równoległej - co wówczas było już konstrukcją droższą (ze względów ekonomicznych stosowano już z powodzeniem kratownice paraboliczne). Na obu końcach mostu umieszczono na filarach po dwa zespoły ceglanych strażnic - blokhauzów w formie neogotyckich wież. Dwupiętrowe budynki umieszczone po obu stronach toru miały między sobą komunikacje naziemną (na wysokości toru) jak i podziemną. W kondygnacji przyziemnej mieściły się także, oprócz pomieszczeń bojowych, pomieszczenia socjalne i magazyny. Miały też własne ujęcia wody ze studni. Druga kondygnacja pełniła tylko funkcje bojowe. Komunikację między kondygnacjami zapewniała metalowa drabina.
Środkowe przęsło mostu zostało wysadzone 3 lutego 1945 roku przez cofające się wojska niemieckie. Po wojnie most został odbudowany w 1955 roku. Wcześniej rozebrano część nadziemną blokhauzów po wschodniej stronie źródło

Długość przęsła nurtowego wynosi dokładnie 100,01 m. Nie da się go w całości przejść, w pewnym miejscu brakuje ok 5 podkładów kolejowych i zamiast nich są deski... jednym słowem przejście jest tylko dla wariatów.
Weszliśmy na most od strony wsi Bobrowniki i przeszliśmy ile się dało :) 
Później autkiem przejechaliśmy się do wsi Stany i w ten sposób most jest "kompletny" :)

Nie powiem żeby chodzenie po nim było bezpieczne... zaciskamy zęby i idziemy. O ile przejście "tam" odbyło się w miarę płynnie to z etapem "z powrotem" już miałam lekki problem. Jakiś strach mnie obleciał czy co?

1
2

3

4
5
6
7. Nie Pawełku, nie mogłam trzasnąć go rybą :P
8
9

Widok od strony wsi Stany. Teoretycznie można podjechać pod sam most, ale jest to droga mocno ekstremalna. Lepiej zrobić krótki spacer i nacieszyć oko przyrodą.


10
11
12

13
14
15
Bo jakże inaczej...
16
Taki bonus na zakończenie, kadr od dołu...

17
P.S Coś muzycznego w tło... ale uprzedzam,że BĘDZIE ryczało

http://www.youtube.com/watch?v=MSqFcA6QGt4

10 komentarzy:

 1. No to rewanż masz zaliczony :) Tam jeszcze mnie nie widzieli :) Super miejsce ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam historie tego mostu z telewizji.
  Szkoda, że w jego sprawie nic się nie dzieje, bo to faktycznie ciekawy obiekt.
  Ciekawa konstrukcja i niezwykła długość. Ile ona wynosi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe 642 metry :) Niektórzy rozsiewają plotki,że to najdłuższy most żelazny w Europie... ale to nie jest prawdą (jest taki co ma 3 tyś :) Były plany żeby go wyremontować i podpiąć pod kolej retro z Wolsztyna, ale wszystko rozbija się o pieniądze :(

   Usuń
 3. Ładny obiekt, szkoda, że już nie służy kolei.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fotogeniczny obiekt z tego mostu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kapitalnie go pokazałaś, aż żal, że nie mogłam zobaczyć..

  OdpowiedzUsuń
 6. Super obiekt! Że też mnie jeszcze na żadnym takim moście nie było...

  @Zofijanna
  Jak dla mnie, to dobrze, że się nic nie dzieje. Jest, można go oglądać, podziwiać. Jak człowieki się za niego wezmą to będzie po moście :P

  Przy okazji - zapraszam do mnie www.invictum.cba.pl
  Tematyka podobna ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałbym Wam wszystkim zainteresowanym polecic stronę https://www.metaltech.pl/zabezpieczenia-antykorozyjne/ . Znajdziecie na niej ofertę firmy, produkującej m.in. : konstrukcje z metalu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta stalowa konstrukcja robi wrażenie

  OdpowiedzUsuń