28 lip 2013

Wróblin Głogowski - postęp i czas upadku


Oto krótka historia z gatunku: rozwój przemysłu i jego wpływ na ludność...

Huta miedzi Głogów wybudowana została w latach 1968 – 1977.
Od strony południowo-zachodniej huta graniczy ze wsią Wróblin Głogowski, którego najbliższe gospodarstwo oddalone jest od huty o około 1 000 m.Na terenie strefy ochronnej na obszarach należących do właściwych gmin przestrzegano zakazu budowania domów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej i innych obiektów przeznaczonych na stały pobyt ludzi. z przeznaczonych do wysiedlenia 5 miejscowości tj. Bbogomice, Wróblin Głogowski, Rapocin, Biechów, Żukowice wykwaterowano prawie wszystkich mieszkańców.
Według stanu obecnego, zameldowanych jest 50 osób (dorosłych i dzieci) w tym 43 w Żukowicach (8 gospodarstw) i 7 (1 gospodarstwo) we Wróblinie Głogowskim. Pozostałe wsie zostały wysiedlone. źródło 
Naciągnęłam męża na wypad do Wróblina chociaż nie było na to ani czasu ani pogody. Upał był zniewalający, 35 stopni nikogo nie zachęca do zwiedzania. 
Nawigacja trochę się pogubiła i trzeba było wrócić do starej i dobrej mapy... trafiliśmy.

 
1


Celem upiornego wypadu była Kaplica Św. Heleny z dzwonnicą (1810r.). Poważnie brzmi i choć sama kaplica jest malutka to ma swój klimat.
Otworzyłam drzwi... a wewnątrz latało mnóstwo motyli, część została przez nas  uwolniona :) O dziwo w kaplicy panował porządek...

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

13
 I na koniec:

14

11 komentarzy:

 1. Niby zdjęcia z miejsca, gdzie już byłem, ale obejrzałem z wielką przyjemnością :) Jakie "szkło" o ile nie stanowi to tajemnicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadna tajemnica :)zdecydowana większość to fisheye 8mm samyang i zwykły nikkor 18. Fisheye dobrze się sprawdza w tak małych obiektach, chociaż nie każdy lubi oglądać "krzywe zdjęcia"

   Usuń
  2. Ja lubię :) Tak też sobie myślałem - faktycznie fajnie się sprawdza we wnętrzach ...

   Usuń
 2. Masz talent do wyszukiwania ciekawych miejsc;)
  Kapitalne zdjęcia, lubię rybie oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejscówkę znalazłam na blogu u Raven'a :)
   Dzięki!!

   Usuń
 3. łał:) Kapitalnie wyszukane miejsce! Prawdziwa perełka. I piękne kadry, Masz rację rybie ma w takich okolicznościach cudne pole do popisu:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko zobaczyłam to na innym blogu to specjalnie urlop zaplanowaliśmy żeby zahaczyć o to miejsce :)

   Usuń
 4. tak , zdjęcia ładne ale czy chodzi tu o zdjęcia , czy o to, co stało się z tą miejscowością , co zrobili ludzie odpowiedzialni za ekologię, to jest porażające, tylko kościół tam został, to są bezmyślne działania ludzi, to jest karygodne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .na Warmii i Mazurach w zielonych płucach polski też posadowiono hutę - w mieście , brawo panowie SAMORZĄDOWCY , brawo panie marszałku : Protas i Brzezin, odpowiedzialni za ten skandal , zobaczcie na co SKAZALIŚCIE mieszkańców Korsz, okolicznych rolników i wszystkich , którzy spożywają ich płody rolne,braw.......o,!!!!!!!!!!!! .

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam tam dzisiaj - kościółek wygląda o wiele gorzej... :(

  OdpowiedzUsuń