Cmentarz znajduje się w pobliżu ulicy Katowickiej, tuż obok cmentarza komunalnego. Należy iść wzdłuż muru i po lewej stronie znajdziemy właściwy cmentarz. Jest ogrodzony z jednej strony płotem, z innej murem oraz budynkami (bramka jest zamknięta na "zaczep")
Sam cmentarz jest niewielki, dość bujnie rośnie na nim trawka :), ale jest czysto i brak oznak dewastacji. Został założony w 1824 roku a w 1989 roku cmentarz wpisany został do rejestru zabytków.
W Kamiennej Górze istniały dwa cmentarze żydowskie. Młodszy z nich, uroczyście otwarty 16 sierpnia 1881 roku, był położony u stóp południowego zbocza Góry Zamkowej. Został on zlikwidowany po drugiej wojnie światowej, ale Józef Chęć pisze, że jeszcze w 2002 roku można było odnaleźć ślady jego istnienia przy ul. Bolka I, pomiędzy zalewem a wejściem na ogródki działkowe.
Starszy z kamiennogórskich kirkutów istnieje do dziś.[1]
1. Macewy ustawione są w równych rzędach, przodem w kierunku wschodnim
2. Na murze z rozbitych części macew ułożono mozaikę, którą dość skutecznie maskuje winobluszcz.
3. Macewy są bardzo wysokie (dorosły mężczyzna może się za nimi schować).
4. Macewy zostały zbudowane głownie z piaskowca, co niestety widać. Czas nie jest dla nich łaskawy.
5.
6.
7.
8. W tle widać mur cmentarza komunalnego
9.
10.
11.
12. W 2008 roku zostały wycięte drzewa (lipy i jesion)
Dla porównania polecam zdjęcia z 2007 roku
http://www.stepow.pl/gallery/main.php/v/Sudety/gory_krucze/cmentarz_kamienna_g/
13. Na cmentarzach żydowskich nie kładziemy kwiatów czy zniczy, można natomiast zauważyć niewielkie kamyki na macewach. Kladzie je po to aby pokazać, że pamiętamy i ze grób jest odwiedzany. Pierwotnie kładzenie lub dokładanie kamieni na grobach ( groby i nagrobki przecież ewoluowały) mogło zapobiegać rozwłóczeniu szczątków ludzkich np. przez dzikie zwierzęta.
I krótki film pochodzący ze znalezisk na youtube (film nie jest mój)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz