16 kwi 2013

Spacerkiem po Gminie Stara Kamienica

Przyszła prawdziwa wiosna pora więc spalić dodatkowe kilogramy i wsiąść na rower :) A żeby nie tułać się bez celu proponuję małą wycieczkę po Gminie Stara Kamienica :)
Zapraszam do oglądania.

Stara Kamienica
Zamek znajduje się na niewielkim wzniesieniu i jest otoczony przez dość szeroką fosę. Sam zamek powstał prawdopodobnie w XIII wieku  i został przebudowany w wieku XIV przez rodzinę Schaffgotsch. Po drugim pożarze został opuszczony i obecnie stanowi malowniczą ruinę. Pozostała wieża i  fragmenty piwnic.


Obok zamku znajduje się barokowa brama z 1705 roku ozdobiona herbami i rzeźbą Herkulesa:


Późnogotycki kościół z XVI w. z renesansowym prezbiterium z 1624 roku. Na wieży kościelnej odkryto wmurowany kamienny krzyż (zwany potocznie pokutnym). Do ciekawszych detali należą renesansowe portale oraz kamienne płyty nagrobne i epitafia. Przed kościołem znajduje się piękne bocianie gniazdo :)


Rybnica
We wsi, na wzniesieniu znajdują się ruiny zamku. Polecam aby oglądać je na jesień lub wiosną, w przeciwnym razie przez liście niewiele będzie  widać. Zameczek został opuszczony w XIXw. i od tego czasu popada w ruinę. Przy okazji jadąc prawie pod sam zamek zaliczamy fajny  tunel pod torami kolejowymi :)  Barcinek:
O sanatorium pisałam już wcześniej  tutaj


Jeżeli ktoś nie gustuje w opuszczonych miejscach polecam pałac w Barcinku. W okolicach 1565 roku został zbudowany renesansowy dwór, który kilkukrotnie był potem przebudowywany. W 1772 przebudowa nadała mu barokowy wygląd, wieżę dobudowano w 1870 roku.Kościół Michała Archanioła z XVI w.  W nawie południowej znajduje się kamienny portal a na murze kilka kamiennych płyt nagrobnych oraz okropnie wykonany zegar słoneczny :). Na terenie cmentarza można zobaczyć pomnik ofiar I wojny światowej oraz grobowiec rodziny Berger (założycieli sanatorium).Kopaniec
O słupach ogłoszeniowych z Kopańca wspominałam tutaj 
Kopaniec posiada małą ciekawostkę przyrodniczą a jest nią skała "Młyniec"(tuż przy drodze Stara Kamienica - Kopaniec). Przy okazji sfociłam malowniczą chałupę oraz willę "Pod zegarem"


Kromnów
drewniany kościół św. Jerzego, prawdopodobna data powstania to 1930 rok. Ciekawostką jest, że niewiele źródeł podaje jakiekolwiek informacje o tym zabytku. A przecież to jedyny drewniany kościółek w Sudetach Zach. (nie licząc tego importowanego w Karpaczu) 

Życzę miłego zwiedzania :)

6 komentarzy:

 1. oj piękna wycieczka.... tych okoic jeszcze nie zwiedzalismy więc wszystko przed nami.....
  dzieki za namiary

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam zajrzeć tutaj, wiele obiektów które fotografowałaś jest na rysunkach:
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.332197733547976.56684.332160116885071&type=3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnie tam widać rzeźbę Herkulesa z bramy, dzięki :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa wycieczka. Ruiny bardzo malownicze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nazwy znane, miejsca nie, jeszcze;
  ten kościółek malowniczy, jak wygląda w środku?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe obiekty. Szkoda,że nie ma kto się nimi zaopiekować.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń