30 maj 2014

Bytom Odrzański

"Wizytówka Ziemi Lubuskiej" jeżeli tak piękne hasło promuje Bytom Odrzański to musi mnie tutaj spotkać coś wyjątkowego. No i proszę: był KOT, piękny rynek, moje dziecko wrzuciło zdobyczne wiadro do fontanny, nowa znajomość, był nawet bocian.


 Miły gościu zdaj się na czarnego kocura, który przez cztery wieki nie skąpił nikomu opieki, a teraz pomoże tobie, gdy podochocony nie będziesz wiedział, w które zmierzać strony.
Taka oto informacja wita nas na rynku. Nie ma czasu na picie  (no chyba,że dopiero na festynie w Siedlisku),  więc nie potwierdzę jak to jest z tym kotem. Mit nie jest ani obalony ani potwierdzony.


2. Po lewej stronie zdewastowany kościół ewangelicki, po prawej całkiem nowoczesna szkoła.


3. Kościół ewangelicki wybudowany w latach1741-1746. Neogotycka wieża powstała w 1846 roku. Obecnie jest zdewastowany a w  2006 r. obiekt zakupiła fundacja archeologiczna z przeznaczeniem na magazyny.


4. renesansowy portal z kartuszami herbowymi rodu Schönaichów.

 5.

6/7.


8.


9.  W centrum znajduje się prostokątny rynek, od którego odchodzi 7 ulic, oraz przepiękny ratusz. Całość tworzy niesamowity widok i  zalicza się do najładniejszych rynków w Polsce. Rynek otaczają starannie zrekonstruowane stylowe kamieniczki z XVII i XVIII w. (każda w innym stylu).

Rynek panorama 

10. Późnorenesansowy ratusz z lat 1602-1609


11.

12.13. Kamienica - "Hotel pod Złotym Lwem"

 14.

15.

 16.

17.

18.

19.Na rynku znajduje się fontanna z XIX w. z figurką siusiającego chłopca

20.

21. Promenada, na pewno jest piękna. Niestety dziecko za bardzo kocha wodę i musimy omijać takie atrakcje szerokim łukiem, w przeciwnym razie utykamy na długie godziny!


22.

23.  Na cmentarzu urządzono lapidarium i w murze otaczającym kościół odnaleźć można całkiem interesujące całopostaciowe płyty nagrobne i epitafia. Zachowało się tu ok. 100 płyt z okresu  XVI do XIX wieku. W trakcie fotografowania kilka babć patrzyło na mnie jak na potencjalnego złodzieja płyt.


24.

25/26


 27. O gustach się nie dyskutuje, ale ten nagrobek jest straszny...


28. Za ogrodzeniem cmentarza znajduje się skwerek udający park miejski. Rośnie w nim kilka sędziwych dębów, 6 z nich posiada status pomnika przyrody.29/30.

31. Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Hieronima, gotycki z XIV-XVII wieku, przebudowany w XVIII wieku. W wieżę kościoła wmurowano 5 krzyży pojednania.    

32.


33.
Pierwszy z krzyży o wymiarach: 116 x 71 x 17 cm wmurowany jest w naroże ściany kościoła na prawo od głównego wejścia (W) od strony południowej.

Drugi krzyż – o wymiarach 71 x 59 x 25 cm, wmurowany poziomo w naroże ściany kościoła, nad krzyżem pierwszym od strony zachodniej. Posiada ryt przedstawiający łopatę (57 x 20 cm).
 Istnieje podanie, że pewien porywczy majster budowlany zabił swojego, niezbyt zręcznego ucznia – pomocnika.


prawy narożnik wieży

34.

Trzeci – o wymiarach 98 x 58 x 15 cm, wmurowany poziomo w naroże ściany kościoła, na lewo od głównego wejścia (W) od strony wschodniej. Posiada ryt noża (sztyletu). 
Czwarty – o wymiarach: 84 x 50 x 16 cm, wmurowany poziomo w naroże ściany kościoła, na lewo od głównego wejścia (W), poniżej krzyża nr 3 od strony północnej. Posiada ryt miecza.
Piąty – o wymiarach: 109 x 59 x 15 cm, wmurowany poziomo w naroże ściany kościoła, na lewo od głównego wejścia (W), powyżej krzyża nr 3, od strony północnej. Posiada wyrytą dzidę.

lewy narożnik wieży

35.

 36.

37.

38.

39.

40. Przy ww kościele znajduje się pomnik papieża. Z ciekawości zawsze oglądam podobizny JPII bo to co niektórzy "twórcy" potrafią wyrzeźbić woła o pomstę do nieba. Ten papież jest nawet do siebie podobny.41. I na sam koniec... Wsiadamy już do auta, odwracam się w prawo a tam bocian na kominie. Tyle wygrać :)9 komentarzy:

 1. O, proszę, ubiegłaś mnie;)
  I widzę, że przeoczyłam coś istotnego, mam na myśli zdjęcia 31-38;
  na temat pomników papieża mam podobne zdanie, do rzadkości należą te, które choć troche przypominają JPII.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam katalog z fotografiami dziwnych przedstawień JPII, jak braknie mi tematów to opublikuję,

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe miasto, muszę się tam kiedyś wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam :) w pobliżu znajdziesz wiele ciekawostek.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcie. Miasto sprawia wrażenie bardzo urokliwego. Nigdy tam nie byłam, ale widzę, że dużo muszę to nadrobić. Wspaniały, zadbany ryneczek i cudowny cmentarz, szczególnie jego starsza część. No i te wmurowane krzyże pokutne. Po prostu piękne.
  Nie jesteś sama - na mnie też się patrzą jak na wariatkę/potencjalnego złodzieja, kiedy chodzę po cmentarzu i robię zdjęcia. Ale jak można chociaż na chwilę nie zatrzymać się przy tych wspaniałościach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasteczko jest w ogóle bardzo zadbane i czyste. Sam cmentarz jest ogromny i jeśli ktoś lubi takie klimaty to polecam go zobaczyć bo płyt jest sporo a ja pokazałam tylko kilka.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Przepiękny rynek. Przypomina te czeskie. Miejscowość wyglada na ciekawą i wartą zobaczenia. Dla mnie jednak za daleko.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie mów nigdy, pewnego dnia nogi same Ciebie tu zaprowadzą :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 5. Bylem w tym miasteczku wczoraj... Jest okropne. Oprocz zwyczajnego rynku, jako tako odrestaurowanego, to miejsce to ruina i jeden wielki slums. Przystan na odrze wyglada dobrze, ale poza tym to miejsce przeraza. Adam

  OdpowiedzUsuń