29 sty 2015

Brody - powrót

W pierwszym odruchu tytuł miał brzmieć: powrót Brody, po krótkim namyśle odwróciłam słowa bo jako kobieta żadnej brody nie mam i nie miałam. Serio.
Chodzi o miejscowość Brody (pow. żarski woj. lubuskie), którą odwiedziłam dwa lata temu i opisałam tu, no ale skoro jesteśmy przejazdem to wstyd nie zajrzeć. A tymczasem czekała na nas mała niespodzianka.


1. Brama wjazdowa z herbem (przy skrzyżowaniu drogi łączącej Zasieki i Lubsko), której uprzednio nie sfotografowałam.2.  W napisie nad bramą, od strony widocznej przy wyjeżdżaniu ze wsi) brakuje dwóch "x" w dacie: MDCCLXXIII (1773)

3.

 4. Nie wiem co to było... chyba stara kamienica, ciekawe, że przetrwała tylko  jedna ściana.


 5.

6. Zdobienia jakimś cudem przetrwały:


7. Byłam przekonana, że to jakiś element bramy wjazdowej. w serwisie dolny-slask.org.pl  ten obiekt jest opisywany jako pomnik poległych w I wojnie światowej.


8.

9. Od naszego ostatniego pobytu trochę się zmieniło m.in przybyły tablice:


 10. A tu kolejna zmiana:

2012

 11. Pałac ma nowy dach a zgodnie z obserwacją opuszczonych miejsc wiem,że budynek stoi póki dach w całości. Jak dach umarł to reszta pójdzie za nim.
Pomijając robotników i zwały materiałów budowlanych całe otoczenie prezentuje się przepięknie.

Po wielu latach nieużytkowania i niepodejmowania działań zabezpieczających, rozpoczęto prace związane z remontem dachu pałacu Brühla w Brodach. Roboty obejmują wymianę pokrycia dachu wraz z wykonaniem prawidłowego odprowadzania wód opadowych oraz wykonaniem niezbędnych wzmocnień konstrukcji budowli. W związku z koniecznością budowy konstrukcji we wnętrzu pałacu mającej na celu wzmocnienie południowo–zachodniego narożnika zabytku, wykonane zostały badania archeologiczne. Jednocześnie we wnętrzu obiektu przeprowadzono prace porządkowe. Prowadzone prace remontowe są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Dziedzictwo Kulturowe – Priorytet Ochrona Zabytków. Inwestycja jest na zaawansowanym etapie i planuje się jej zakończenie do końca 2013 r. Podjęte działania są pierwszym etapem mającym na celu zabezpieczanie i ocalenie zabytku przed zniszczeniem.[1]

2013
12.

 13.

14.

15.

16/17. Dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny p. w. Wszystkich Świętych


 18. Kolejna tablica ułatwiająca życie :)


19.Herb na jednym z domów


20. I protest przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Gubin-Brody
 


21.

Zachowując w pamięci powyższe hasło, przy kolejnej wycieczce w rejon Brodów odwiedzę i pałac.

3 komentarze:

  1. Też lubię tu wracać :) Z tego zdjęcia wynika, że ten mur za bramą stanowił część kamienicy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe miejsce i ciekawy fotoreportaż.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak pałac będzie gotowy, to warto się będzie tam wybrać.

    OdpowiedzUsuń