25 sty 2015

Gubin - Guben cz.I


Jakiś czas temu poszukiwaliśmy bazy wypadowej na różne wycieczki, a ponieważ mamy spore wymagania (nie luksusów pragniemy lecz dojazdu) to sprawa prosta nie jest.  Odpoczywamy od Dolnego Śląska i wybieramy się na podbój województwa lubuskiego. Tym razem  wybór padł na miasto Gubin, a przesądziła o tym jedna wzmianka w wikipedii : plastynarium. Cokolwiek mój mąż by nie zaproponował i tak przegrał w tym starciu.

Kilka suchych faktów, które pomogą nie zgubić się w zawiłościach historii:

1918 – Po zakończeniu I wojny światowej Gubin znalazł się w granicach republiki Weimarskiej i III Rzeszy.
24 kwietnia 1945 roku zakończyły się walki o Gubin- Guben w godzinach rannych po kilkudniowym ciężkim boju Gubin został zdobyty przez Armię Czerwoną I Ukraińskiego Frontu marszałka ZSRR Koniewa oraz oddziały Wojska Polskiego II Armii gen. Karola Świerczewskiego. W walkach o wyzwolenie miasta i powiatu zginęło 37 Polaków oraz 900 żołnierzy i oficerów radzieckich. Byli w różnym wieku i pochodzili z różnych stron Polski i Związku Radzieckiego [cytat ze strony Rekonstrukcja Historyczna - 70 Rocznica walk o Gubin/Guben].
09.05.1945 – Do Gubina przybyła grupa operacyjna Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów Z Legnicy celem organizacji życia polskiego.
Po II wojnie światowej doszło do podziału Gubina. Jego prawobrzeżna cześć znalazła się ponownie w granicach państwa polskiego. Lewobrzeżna zaś w granicach Niemiec.   

Resztę trzeba zobaczyć na własne oczy, bo mam wrażenie, że w jednym mieście jest ratusz a w drugim starówka :) Zwraca na siebie uwagę luźna zabudowa w okolicy ratusza i spora  ilość terenów zielonych.

1. Ruiny kościoła farnego i ratusz miejski


Fara podczas II wojny światowej uległa prawie całkowitemu zniszczeniu. Mimo starań nie udało się przywrócić obiektowi dawnej świetności i w latach 70-tych został zabezpieczony jako trwała ruina.
Aby uratować zabytek, w 2005 powołano polską fundację "Fara Gubińska –Centrum Spotkań Polsko - Niemieckich", oraz niemiecką: "Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Fary"

2. 

3. Z tej perspektywy fara prezentuje się lepiej, za to ratusz gorzej :)


4.

 5/6

Na zdjęciu pozostawiono część torów tramwajowych:
Linię tramwajową o długości 2,44 km otwarto 24.02.1904 roku. Łączyła ona dworzec kolejowy z centrum miasta ulicami: Bahnhofsteig- most nad torami- Berliner Strasse- Frankfurter Strasse-most na Nysie- Westerplatte-(plac przed Katedrą) – Zygmunta Starego- 3 maja- Stanisława Moniuszki do mostu nad Lubszą (skrzyżowanie Wyspiańskiego z Krakowską.)
O historii tramwajów i innych ciekawostkach przeczytasz tutaj

7.

8. Wieża Dziewicza, jest pozostałością po najstarszym wschodnim odcinku miejskich obwarowań. Pochodzi z tego samego okresu co Wieża Ostrowska.9. Brama i mury przy ul. Dąbrowskiego - dekoracyjna brama z murami o charakterze ozdobnym. Symbol architektury romantycznej nawiązujący do dawnych murów obronnych średniowiecznego miasta.


10.

11. Wieża Bramy Ostrowskiej - zabytek wraz z fragmentami muru obronnego pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Obiekt ten stanowił część systemu obronnego Bramy Ostrowskiej.


12.


13. Wspominane już przeze mnie tereny zielone


14.

15. Ponieważ zbieram obrazki dokładam i  tego robala.


16. Przykład, jak można oszpecić całkiem fajną kamienicę. Te anteny i kilometry przewodów na elewacji...


17. Kamień z 1812 roku upamiętniający przemarsz wojsk napoleońskich przez Guben.


18. Wyspa Teatralna.  W 1874 roku wybudowano tu teatr, który zaprojektował berliński architekt Oskar Tietz, a jego widownia mogła pomieścić 750 osób. Obiekt uległ zniszczeniu po wojnie. Na terenie placu znajdują się resztki posadzki i kolumny.

Od grudnia 2007 (wejście Polski do Strefy Schengen) połączona kładką z niemieckim Guben.

Każdy kto pochodzi z mojego pokolenia pamięta zagraniczne wycieczki i kolejki na granicy. Wychodził celnik i sprawdzał dokumenty a czasami i bagaże. Myślę o tym za każdym razem gdy tak jak tu, przechodzę poza granicę kraju i nikogo to nie obchodzi.19.

20.

21. Bliskość Niemiec i znak naszych czasów...


22.

23. Park na Wyspie Teatralnej


24.

25.

26. W samym rogu parku, gdzie mało kto dociera znajduje się egzotarium. Zostało założone z inicjatywy przyrodnika i poety Tadeusza Firleja (1926-2006) na początku lat 90-tych. Na jego terenie znajdują się okazy wielu drzew i krzewów egzotycznych oraz rzeźby egzotycznych zwierząt. 


27. Urząd Miejski w Gubinie

28. Szkoła Muzyczna


29.

30. Przepiękne graffiti, to chyba protest w związku z budową kompleksu energetycznego Gubin-Brody (kopalnia+elektrownia).


31.

32. I bardzo optymistyczna hasło:


33. A na sam koniec bardzo żarłoczny pomnik przyrody. O Gubinie z perspektywy przyrody przeczytasz tutaj i tutaj


W części drugiej przekroczymy granicę na Nysie Łużyckiej i wkroczymy do Guben.

EDIT//
Mam wrażenie,że nie wszystkie fotki się otwierają.

2 komentarze:

  1. Polecam Łagów, przecudne miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gubin - jedno z piękniejszych miast w Polsce - trochę na uboczu, ale pełne uroku. Przynajmniej dwa, trzy razy w roku staram się tam być. Polecam, tak jak Pani Magda.

    OdpowiedzUsuń