5 lip 2015

Grzędy-stary cmentarz


    Za kościołem św. Jadwigi w Grzędach (woj. dolnośląskie, powiat wałbrzyski, gmina Czarny Bór) znajduje się dawny cmentarz ewangelicki. Aby się do niego dostać należy przejść przez teren kościelny i udać się w kierunku nowych grobów. Znacie taki zwrot "samotność w tłumie"? Tu doświadczyłam czegoś podobnego gdy dostrzegłam niemieckie nagrobki pośród tych nowych, granitowych.
1.


Na tym archiwalnym zdjęciu z roku 1943 widać kościół katolicki i ewangelicki, świątynia ewangelicka stała jeszcze 1958 roku. Dziś po części ewangelickiej nie ma już śladu.

2.
 Tabliczki w murze otaczającym kościół św. Jadwigi, z datami  budowy i remontu.3.

4/5. Na zdjęciach znajduje się epitafium  oraz portal wejściowy a nad nim tympanon herbowy rodu von Portatius.


6.

 7.    Napisałam,że cmentarz ma klimat... zawdzięcza go współdzieleniu z cmentarzem katolickim. Stoję przy kościele i początkowo nie widzę starych nagrobków. Na pierwszy plan składają się nowe groby a na nich kwiaty i znicze, dopiero gdzieś dalej spod trawy wynurza się kamienna płyta a na niej napisy po niemiecku. 
Przy okazji polecam abyście zwrócili uwagę na nagrobki z prawej strony, jeden z nich zawiera zwrot, który zapadł mi w pamięci "zginął śmiercią tragiczną przez kłamstwo fałszywych ludzi".


8. Po lewej ręce  znajduje się dość mocno uszkodzona kaplica grobowa oraz fragmenty płyt zrzucone na stertę.


9.

10. W roku 2013 nagrobki, częściowo  rozbite leżały w trawie. W 2015 już stoją aczkolwiek nie wszystko zostało zabezpieczone. Wśród traw można dostrzec fragmenty rozbitych tabliczek ceramicznych.


11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18/19. Kilka nagrobków wyszło spod jednej matrycy, różnią się jedynie danymi osoby zmarłej :) Nie wrzucam wszystkich zdjęć i poszukiwanie podobnych płyt pozostawię Wam.


20/21. Po prawej stronie nagrobek nauczycielki prac ręcznych.


22/23.

24.

25.

26.

27.

28. W kilku miejscach cmentarza  pozbierałam fragmenty tabliczek i można ułożyć sobie z nich "puzzle". Nie podoba mi się, że tak leżą sobie luzem.


29.

30.

31.

32/33.

Pod względem różnorodności nagrobków, ich wykonania i zdobień mogę powiedzieć,że to jeden z ciekawszych cmentarzy jakie widziałam.

1 komentarz:

  1. Wiesz, co najbardziej mnie dobija? Że na terenie Polski niszczeją ewangelickie cmentarze z komentarzem "bo to nie nasze, to niemieckie" a jednocześnie podnoszone jest larum o polskie cmentarze za wschodnią granicą, że jak tak można, że to nasze dziedzictwo i nikt tego nie szanuje! Jak Kuba Bogu...

    OdpowiedzUsuń