12 lip 2015

Miejsce na romantyczny spacer


         W  kwietniu 2015 roku czekał mnie wyjazd do Wrocławia na koncert zespołu Hocico. Koncert był zaplanowany na wieczór i jakoś trzeba było zagospodarować czas w ciągu dnia (tzn. ja bym stała pod halą od rana, ale mój chłop protestował i coś tam nawijał o przyrodzie i kulturze). Zaciskam zęby na sugestię, że mój zespół to wyjce a nie kultura po czym wsiadam do auta i jedziemy. 
Dzień był słoneczny i  w sam raz na romantyczny spacer po arboretum na Pawłowicach. Przypomniałam sobie o tym miejscu podczas dzikich upałów lipcowych, bo jednak trzeba wyjść z domu żeby nie zwariować a park będzie idealnym miejscem. 
Obecnie pałac i park są własnością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i mieści się w nim   centrum konferencyjne, hotel i restauracja. 

Zaparkowaliśmy samochód na parkingu i po kilkudziesięciu metrach otwiera się kompleks folwarczny- ogromna przestrzeń z przepięknie odnowionymi budynkami i zobaczyć można: stajnię, stodoły, dawną oborę dom zarządcy oraz młyn z zachowanym pełnym wyposażeniem. Można usiąść na jednej z wielu ławeczek i podziwiać okolicę :)

1.

2.

3.

4.Kiedy nacieszymy się folwarkiem  przed nami  znajduje się XIX wieczny pałac wybudowany przez rodzinę von Korn. 


5.

6. Herby właścicieli majątku: Heinricha von Korna i Heleny z domu Moriz-Eichborn.


7.

8.

9/10

11.

12.

13.

14. Pałac prezentuje się o wiele ładniej gdy oglądamy go od strony parku.


15.

16/17.

18.

19.

20.

Pełna nazwa parku brzmi Arboretum – Ośrodek Badań Dendrologicznych w Pawłowicach Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (arboretum, czyli park specjalistyczny, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy). 
W parku znajduje się  dąb o obwodzie 760 cm i wysokości  35 m. będący pomnikiem przyrody -
Park – arboretum w Pawłowicach . W centralnej części parku znajduje się staw a przy nim odremontowana glorieta.

21.

22.

23. Przy ścieżkach znajdują się tablice wzbogacające naszą wiedzę :)


24.

25. Po lewej stronie pięknie prezentuje się pomnik przyrody a po prawej glorieta.


26.

27.

28.

29.

30.

31. W czerwcu pisałam o dębach papieskich i tu w parku rośnie jeden z nich. Przy okazji można zauważyć,że kamień pełniący funkcję tablicy informacyjnej może i jest piękny... ale napis na nim jest słabo czytelny.


32.

3 komentarze:

 1. Ale wypacykowali to arboretum... Pięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak bardzo,że miejscowi zaczęli kraść roślinki. Ograniczyli ilość wejść na teren i założyli kamerę :)

   Usuń
 2. Wspaniałe miejsce do odwiedzenia, chętnie się tam wybiorę przy okazji wycieczki do Wrocławia. Wcześniej o nim nie słyszałam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń