4 sty 2017

KWB Bełchatów- podziwiamy wielką dziurę


    Ktoś mądry, w zarządzie kopalni, zadbał o przygotowanie tarasów widokowych, z których można podziwiać największą dziurę w Europie. Moi państwo, jedziemy do Kleszczowa i Żłobnicy aby podziwiać dzieło  KWB Bełchatów.


Przed nami wejście na pierwszy taras widokowy. Przed nami tabliczki "zabrania się wszystkiego", daleko w tle zakład produkujący chmury. 
Wejście na plac widokowy w Kleszczowie
  I położony kilka kilometrów dalej taras numer dwa.
Wejście na taras widokowy w Żłobnicy
Do  podstawowych  zadań  kopalni  należy  wydobycie  i  zapewnienie  dostaw  węgla brunatnego. Pierwsze tony węgla brunatnego wydobyto 19 listopada 1980 roku.
Równolegle do działalności wydobywczej, Kopalnia Bełchatów zajmuje się zagospodarowaniem kopalin, które towarzyszą złożu węgla. Sprzedają m.in piaski, żwir, kruszywa oraz iły. Część kopalin jest selektywnie eksploatowana i składowana na złożach wtórnych. Służą one jako baza surowcowa dla  kopalni oraz dla zewnętrznych odbiorców surowców mineralnych. Poza tym na bazie kredy jeziornej i węgla brunatnego z Pola „Bełchatów” wytwarzane są ekologicznie czyste, tanie nawozy mineralne.

Zrobiłam zdjęcie typu panorama, ale wyszło tak,że nic nie widać :) Muszę się zadowolić zdjęciem "patrz w prawo i cyk, patrz w lewo i cyk".Widok na okolicę zwala z nóg. W którą stronę nie spojrzysz widzisz góry ziemi, przenośniki, maszyny a nad tym wszystkim dominują budynki elektrowni. 
Stojąc tam, przy barierkach, oglądamy gwałt człowieka na przyrodzie.Obecnie eksploatacją odkrywkową objęte są: Pole Bełchatów (udostępnione w roku 1980) oraz Pole Szczerców (udostępnione w 2009 r. ). Szacuje się, że  w  perspektywie  lat  2035  ÷  2037  kompleks  bełchatowski  zakończy  eksploatację.  


Ale.

W odległości ok. 50km od tego kompleksu znajduje się złoże węgla brunatnego "Złoczew".  W  dniu  30  czerwca  2010r.  Minister  Środowiska  udzielił  PGE  Górnictwo  i  Energetyka  Konwencjonalna  Spółka  Akcyjna  –  Oddział  KWB  Bełchatów  koncesji  na  rozpoznawanie  tego złoża.  Można zapoznać się mapką przyszłej odkrywki. Prawdopodobne możliwości tego złoża to ok. 30 lat, przy maksymalnej eksploatacji 18 milionów ton w ciągu roku. Pierwsze wydobycie powinno nastąpić za około 10 do 15 lat. Problemem będzie odległość, na którą trzeba transportować urobek np. koleją, co znacząco podwyższy koszty energii. Rozważa się nawet rozbiórkę obecnej elektrowni.

Zwałowisko wewnętrznePrzydatny jest zoom w aparacie dzięki niemu zauważam ciężarówkę jadącą w dół... i w dół... zaznaczyłam ją strzałeczką, stanowi fajny punkt odniesienia przy ocenie wysokości pojedynczego poziomu. Ciężarówka jedzie akurat do odkrywki "Bełchatów", gdzie pracuje największa maszyna w Polsce (77 m. wysokości). Druga pracuje już na Polu Szczerców i trasę o długości 16 kilometrów pokonała ... w 10 dni.W bezpośrednim sąsiedztwie wyrobiska znajduje się wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. Za jego usypanie całkowicie odpowiada człowiek, co wykopał  tam wysypał.  W 2004 roku powołano do życia Ośrodek Sportu i Rekreacji – Góra Kamieńsk, którego największą atrakcją stał się  wyciąg narciarski. Przy okazji  oddano do użytku 40 km ścieżek rowerowych, letni tor saneczkowy, ściankę wspinaczkową.
Kopalnia odkrywkowa wiecznie istnieć nie będzie i zagospodarowanie obu wyrobisk o głębokości około 280 m każde, polegać będzie na ich wypłyceniu (będą mieć po około 100 m głębokości) a później zalaniu wodą.
Zakończenie przygotowania wyrobisk poeksploatacyjnych do napełniania wodą, przewiduje się około 2049 r., powstaną w ten sposób dwa duże zbiorniki wodne o objętości:   
   około 1,5 mld m3 w wyrobisku Pola Bełchatów, 
   około 1,25 mld m3 w wyrobisku Pola Szczerców.
Przewiduje się, że wypełnianie wodą wyrobisk w sposób naturalny może zająć ok. 60 lat. Czas ten można skrócić do ok. 20 lat dzięki dodatkowemu zasilaniu zbiorników wodami pochodzącymi spoza leja depresyjnego, np. wodami Warty(L.Wysokiński 2010) [ 1]

Ostatni rzut oka na odkrywkę "Bełchatów" i jedziemy dalej.

Przy okazji mijamy takie cudo nad drogą. To taśmociąg wywożący nadkład z odkrywki Szczerców na zwałowisko zewnętrzne.Kopalnię można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji telefonicznej i wypełnieniu karty.
Czekamy miesiąc.
Są różne formy zwiedzania i od zależy cena wycieczki.  Na stronie znajduje się cennik i wszystkie informacje. Nie wiem czy ktoś wie, ale jedną z pokazywanych tam ciekawostek jest czaszka mamuta i jego kły.

8 komentarzy:

 1. Byłam latem, na punkcie widokowym nr 2, potem jeszcze chwilę w samym Bełchatowie; fajnie pokazałaś i opowiedziałaś:)
  Rozśmieszył mnie herb miasta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ogóle nie rozumiem przesłania tego herbu, co ma Adam i Ewa do historii miasta.

   Usuń
 2. Ciekawe miejsce, świetnie pokazane.

  OdpowiedzUsuń
 3. ...rzeczywiście, widoki powalają...podobne "obserwacje", acz nie z wieży widokowej - bo jej nie ma - miałam okazję "przeprowadzić" w lubuskiej kopalni Sieniawa.
  Serdeczne pozdrowienia: )

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie, lubię przemysłowe klimaty! W sumie wybierałem się tam już kilka razy, ale zawsze jakoś schodziło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się napaliłam na wieczorne oglądanie, tylko jak męża namówić (zastanawiam się mocno).

   Usuń
 5. Kilka razy w roku przejeżdżam obok tej inwestycji, ale mając w perspektywie 350 km do Warszawy i powrót tego samego dnia do Zabrza brakuje już czasu, bo zobaczyć te ogromna dziurę. Musze kiedyś wybrać się tam tylko w tym celu. Bardzo ładnie pokazałaś rejon kopalni, dopiero na zbliżeniach widać, że wciąż odbywa sie tam produkcja. Kiedyś, po zaprzestaniu wydobycia będzie to piękne miejsce wypoczynkowe. Widziałem wizualizację w internecie. Szkoda tylko, że tak długo będzie trwało napełnianie woda tego zbiornika. Może moje dzieci kiedyś zobaczą końcowy efekt. Świetne zdjęcia!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie czekaliśmy na rozpoczęcie pracy kolejnej zmiany. W sumie to tylko na tej wielkiej koparce widać jakikolwiek ruch, reszta jest za daleko :( No chyba,że trafi się większa grupa to zjedziemy na dół.

   Usuń