8 cze 2013

Zespół parkowo-pałacowy w Żmigrodzie

Kiedy przyjechaliśmy do Żmigrodu byłam już zmęczona i głodna jak wilk... chyba do końca życia nie zapomnę smaku hot-doga ze stacji Orlen, smaku kawy też (choć była  paskudna). Głośno tego nie powiem bo mąż więcej mi nie kupi :) Objuczona sprzętem foto, hot dogiem i kawą,że o mężu i dziecku nie wspomnę,  poszliśmy zwiedzić park i pałac. W trakcie spaceru z trawnika wystartował bocian a ja majestatycznie mogłam się tylko pogapić jak odlatuje w siną dal. 
Gdzieś w środku malowniczego parku znajdują się ruiny pałacu.
Wcześniejszy zamek po licznych przebudowach, w drugiej połowie XVIII w., stał się barokową rezydencją magnacką. W czasie ostatniej wojny został zniszczony, prawdopodobnie podpalony przez Armię Czerwoną.


Remont pałacu i wieży w Żmigrodzie był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W 2004 r. miasto dostało na ten cel 4 mln zł, a kolejne 2 mln dołożyło z własnej kasy.

Opracowana koncepcja rewitalizacji zabytku zakładała odgruzowanie piwnicy pałacu, uprzątnięcie dziedzińca i odnowienie fasady. - Pałac był całkowicie zrujnowany. Jego odbudowa kosztowałaby majątek. Zaadaptowaliśmy więc piwnicę, a ocalałe ściany poddaliśmy konserwacji - mówi Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu. - Jedna z nich jest obecnie podświetlana w nocy, może też być wykorzystywana do pokazów typu "światło i dźwięk" lub służyć jako tło dla spektakli plenerowych.

Na ścianie południowej powstało rusztowanie, po którym mają piąć się krzewy róży. Wokół zamku odtworzono część szlaków spacerowych. - Piwnica pałacu jest wynajmowana przez restauratora - mówi burmistrz. Zapewnia to część środków na utrzymanie obiektu.

Pod pałacem jest też hibernakulum - pomieszczenie, w którym od kilku lat gniazdują nietoperze.

Tytuł zacytowanego artykułu mówi sam za siebie:

Zabytek nie zawsze musi być kamieniem u nogi


Mapa

1. więcej o walorach przyrodniczych parku przeczytasz tutaj

2.

3. W końcu za drzewami pojawiają się zarysy pałacu

4.

5.

6. O historii zabytku przeczytasz tutaj


 7. Najstarszą zachowaną do dziś w całości budowlą zespołu pałacowo-parkowego jest zbudowana w 1560 roku obronna wieża mieszkalna, zwana dziś basztą. Po renowacji, przeprowadzonej w 2008 roku, na parterze mieści się punkt informacji turystycznej

 
 8/9


10.

11.

12.

13.

14.

15/16
17.

18.

19/20

21.

22.

23. I na zakończenie mały bonus. Tuż za płotem stoi sobie ot taki zwykły domek, ale popatrzcie  na dach...

A tak wyglądało to w 2006 r.


7 komentarzy:

 1. Byłam, widziałam, podoba mi się:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite! W pewien sposób uratowano ten pałac.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe miejsce, mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane tam pojechać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oryginalne miejsce jak i konstrukcje zabezpieczające. Ciekawe, jakie będą dalsze losy tego projektu. Oby znalazły się środki na dalszą rekonstrukcję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta witryna jest chroniona za pomocą mechanizmu reCAPTCHA. Jej użytkowników obowiązują: Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiasz się nad koncepcją geofencingu? geofencing oferuje zaawansowane funkcje umożliwiające ustawienie wirtualnych granic i otrzymywanie powiadomień, gdy ktoś wejdzie lub opuści wyznaczone obszary.

  OdpowiedzUsuń