7 sie 2014

Piknik militarny w Ludwikowicach Kłodzkich

Czuję się jak laureat oskara. Maile od zatroskanych czytelników są bardzo budujące, pismacy pytają o jakieś ruiny a jeden obywatel o możliwość przejęcia bloga- bo skoro już nie piszę to on sobie weźmie. 
Melduję posłusznie,że za nieobecność odpowiada czynnik zwany urlopem. Czynnik powyższy zapchał mi dysk zdjęciami i historiami - kiedy to wszystko mam opisać??
Po otrzymaniu statuetki zazwyczaj słyszymy różne podziękowania. Moje będą krótkie:
1. Mojemu M. za cierpliwość
2. GMB za dobre słowa
3. Ricardo, bo chociaż nie rozumie o czym piszę to chociaż obrazki komentuje :)
4. Wojtkowi i Łukaszowi za Riese

Bo właśnie w tych okolicach zaczynam częściej bywać :) 
Zostałam zmolestowana aby pojawić się na pikniku militarnym w Ludwikowicach, słowa dotrzymałam i 2 sierpnia przybyłam pod Muchołapkę.

II Dolnośląski Piknik Militarny „Projekt Gamma”. Wśród atrakcji imprezy znalazły się m.in koncerty oraz sobotnia rekonstrukcja historyczna połączona z "bitwą lotniczą".
 Rekonstrukcja ruszyła z pewnym opóźnieniem, samoloty najpierw miały problem aby dolecieć na miejsce (bardzo złe warunki atmosferyczne) a później coś się zepsuło. Ale do końca nie marudzę gdyż wyhodowałam sobie całkiem ładną opaleniznę. Bardzo przepraszam za swoje zachowanie, ale w trakcie próby padło zdanie: Polacy pod zasieki, Niemcy pod telebim, Werwolf do lasu i miałam pół godziny wycięte z życiorysu.

Spalona na węgiel z butlą wody mineralnej doczekałam się widowiska. Zdjęć nie będzie dużo, więcej oglądałam niż fociłam.
Rozpoczyna się od akcji ratunkowej, którą przeprowadzono 9 lipca 1930 w tutejszej kopalni  kiedy to w wyniku wybuchu metanu zginęło 151 górników. Dalej mamy wkroczenie Niemców na te tereny, bitwa powietrzna, wreszcie przybycie Armii Czerwonej, a na sam koniec ciężki los przesiedleńców.
Role górników oraz ludzi z obozu koncentracyjnego grali osadzeni z zakładu karnego w Dzierżoniowie.

1.Na początek kilka ogólnych fotek z terenu :)


2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12. Zaszczytną rolę lektora w spektaklu pełnił Łukasz i nieźle sobie poradził. Pora na widowisko:


13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

 Wielkie dzięki za poświęcony czas i przygotowanie tak fajnej imprezy!
Całość została nagrana przez telewizję i w okolicach września materiał będzie można obejrzeć. Z telewizją był związany pewien zgrzyt (jedyny zresztą), panienka nadęta jak świński pęcherz cały czas psioczyła "po co Ci ludzie tu są"- miała na myśli nas, widzów przeszkadzających nawet oddychaniem. 
Było super, do zobaczenia za rok?

Relacja filmowa:
Widowisko Riese Pamięci Ofiar repotraż TVP Wrocław

P.S
zdjęcia z prywatnej części imprezy są Sami Wiecie Gdzie

12 komentarzy:

 1. Zawsze mam mieszane uczucia, jak patrzę na militaria... Z jednej strony patriotyzm, z drugiej ... przecież to maszyny do zabijania ludzi. Ilu głodnych można by było nakarmić za pieniądze przeznaczone na zbrojenia. Kiedy ludzie zmądrzeją?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, ze na Dolnym Śląsku są takie imprezy. Może to dobrze, należy pamiętać o poległych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do niedawna nie zwracałam uwagi na podobne wydarzenia kiedy się zainteresowałam, okazało iż jest ich całkiem sporo.

   Usuń
 3. Chętnie oglądam takie pikniki, świetna impreza, jest na co popatrzeć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brakuje tylko Wołoszańskiego ;-) Widzę, że autorzy pikniku zadali sobie wiele trudu i zadbali o szczegóły - brawo. Nigdy nie brałem udziału w takiej imprezie oczywiście jako widz, a szkoda ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ktoś kto o Riese wie więcej i nie musi korzystać z naciąganych teorii produkowanych na potrzeby telewizji. :)

   Usuń
 5. Świetny reportaż! Ja ostatnimi czasy byłam na piknikach lotniczych i Skrzydłach Wielkiej Wojny i byłam zachwycona. Chce więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Impreza była super - foty Madzi doskonale ten klimat przedstawiają. Jestem szczęśliwy, że spędziliśmy tamten czas wspólnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłem w 2015r. Foto na www.rzeczpospolitawielka.cba.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam wszystkich czytających ten blog i odwiedzających miejsce jakim sa Ludwikowice Kłodzkie. Otóż chcę powiedziec i poinformować że impreza taka sobie jednym sie podoba innym nie, kwestia gustu, ale co do miejsca i KOMERCYJNEJ ŚCIEMY jaką serwuje Wam pan S...Miejsce to znam od dawnych lat, czytaj lat siedemdziesiątych i NIGDY NIE BYłO tego czegoś co można nazwać bunkier czy jakiś schowek na ziemniaki, z którego wychodzą niby tory kolejki i wózki kopalniane, to zostalo sztucznie zrobione na cele komercyjne. Reszta złomu militarnego z czasów obecnych lub minionego wieku. Muchołapka, cóż jak ludzie dobrze poszukaja na necie to znajda wyjasnienia oraz zdjęcia co to jest...Sam dysponuje zdjęciem że w tym miejscu byla chłodnia kominowa. To jest tak że sprzedaje sie g...o zawinięte w zloty papierek i mowi sie ze to wspanialy cukierek. Mógłbym jeszcze wyjasnić kilka spraw związanych z Ludwikowicami ale kto to bedzie sluchał, bo prawdy sie nie słucha, za to slucha sie bzdur okraszonych w lukier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to miejsce gdy jeszcze było zarośnięte i obrzucone śmieciami i nagle ktoś rzucił mi hasło,że Krzysztof to kupił. Pojechaliśmy i jak zobaczyłam tę szopkę to mi szczęka opadła. Złom pochodzi z jego kolekcji zgromadzonej przy Harendzie.
   Jako chemiczka wiem,że to podstawa do chłodni, ale ludzie lubią dziwne sensacje a już szczytem są fantazje o lądowisku dla UFO.

   Usuń
 9. "Rozpoczyna się od akcji ratunkowej, którą przeprowadzono 9 lipca 1930 w tutejszej kopalni kiedy to w wyniku wybuchu metanu zginęło 151 górników. Dalej mamy wkroczenie Niemców na te tereny, bitwa powietrzna....". O co tu chodzi. Niemcy to tu wkroczyli chyba jako Prusacy po wygranej wojnie a Monarchią Austryjacką ? A bitwa powietrzna to chyba jedynie z Armią Czerwoną ?

  OdpowiedzUsuń