22 paź 2014

Bagieniec - cmentarz

W Bagieńcu znajduje się przepiękny pałac z XVIw. Zbudowany został na sztucznej wyspie i otoczony jest jeziorem (pełni rolę fosy) oraz zaniedbanym parkiem, na wyspę prowadzi most. Wszystko pięknie brzmi a rzeczywistość  wygląda dużo gorzej. Pałac jest w wiecznym remoncie i pokryty rusztowaniem. Latem wygląda jak "coś" za drzewami.

1.

 Niedaleko pałacu znajduje się zapomniany cmentarz z XIXw. Jest niewielki i otoczony żelaznym płotkiem. Bramy już nie ma, ukradli.
Pośrodku cmentarza stoi murowana kaplica, również zdewastowana aczkolwiek nie zaśmiecona.

2.

3. Na tablicy widoczna jest data 1856r.  Umieszczone zostały symbole: alfa i omega. Są to  pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu, a zarazem chrześcijański symbol Boga, który powiedział o sobie: "Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec" (Ap, 21,6, zob. też Ap 22,13). W widocznych niszach prawdopodobnie stały figury.


4.

5.
6.

7.

8.

9.

10/11. Pomnik - krzyż poświęcony Hans'owi von Zeidltz-Leipe


 12.


 13.

14.

15.

16. Otoczony resztką żelaznego płotka  grobowiec rodziny von Zedlitz. Płyta została zdjęta a wokół wykopano kilka dziur (ktoś czegoś szukał?) 


17.

18.

19.

20. Jak widać cmentarz jest mocno porośnięty bluszczem co bardzo utrudnia poruszanie się. Część tablic została całkowicie pochłonięta przez roślinność.


21.

22. Ciekawostka. Jest takie powiedzenie "najbardziej urodzajna gleba jest na cmentarzach" i oto proszę,  purchawica olbrzymia. Grzyb chroniony i rosnący do ogromnych rozmiarów, ten egzemplarz już trochę nadgryziony przez zwierzęta.
  

23.

24.

25.

26.

27.

4 komentarze:

 1. Lubię odwiedzać stare cmentarze i oglądać stare nagrobki, jak pięknie są wykonane. Szkoda, że ten cmentarz nie ma kogoś, kto otoczy go opieką.

  OdpowiedzUsuń
 2. A walczymy o polskie cmentarze na Wschodzie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś, za resztkami ogrodzenia, łaziłem z piszczałką i parę ciekawostek udało się wyciągnąć, w tym resztki zdobień trumiennych. Piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba nie powinieneś się tym chwalić przez takich jak Ty mamy takie prawo jakie mamy hieno cmentarna

  OdpowiedzUsuń