23 paź 2014

Kościół Pokoju - Świdnica

13 grudnia 2001 roku w Finlandii kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO.
Niepowtarzalny charakter placu Pokoju wynika z integralnej całości, jaką tworzą świątynia i jej otoczenie. Jego ważnymi elementami są: zabytkowa nekropolia, dzwonnica, Dom Stróża, pomniki przyrody a to wszystko jest otoczone wysokim murem.

Historię kościoła usłyszycie w trakcie wizyty wiele razy, jest bowiem odtwarzana z taśmy. Proszę usiąść w ławeczce i posłuchać.

Na mocy Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią, cesarz Ferdynand III. został zobowiązany przez Szwedów do wyrażenia zgody na budowę przez ewangelików w księstwach dziedzicznych w Jaworze, Głogowie i Świdnicy po jednym tzw. “Kościele Pokoju”. Zgodnie z zarządzeniem cesarskim kościół mógł być wybudowany jedynie poza murami miasta, bez wieży i dzwonów. Jako materiałów budowlanych można było użyć jedynie drewna, piasku, gliny i słomy. Szczególnym utrudnieniem dla gminy miało być zarządzenie, że okres budowy nie może przekroczyć jednego roku. Świdniccy protestanci zlecili w roku 1656 wrocławskiemu mistrzowi budowlanemu Albrechtowi von Saebisch i miejscowemu cieśli Andreasowi Kaemperowi budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy. Kamień węgielny położono 23 sierpnia tego samego roku. 24.06.1657 r. można było w Kościele Pokoju w Świdnicy odprawić pierwsze nabożeństwo. źródło
Kościół Pokoju udostępniony jest dla zwiedzających w sezonie od kwietnia do końca października, od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00-18.00 oraz w niedzielę i święta w godzinach: 11.30-18.00. Za wstęp zapłaciłam 10 zł.

7 maja 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy podpisali umowę o przekazaniu 12 mln zł z programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Konserwacją będą objęte duże organy (milczące już od wielu lat) wraz z emporą organową i fragment przykościelnego cmentarza. W zmodernizowanej plebanii powstanie Dolnośląski Instytut Ewangelicki z archiwum.

Nie jest łatwo przedstawić coś tak pięknego, to trzeba zobaczyć na własne oczy i to nie spiesząc się.
 
Zapraszam :) 
 1.

2.

 3. Wchodzimy przez Salę Chrztów gdzie znajduje się drewniana chrzcielnica oraz szafa zawierająca zabytkowe stroje liturgiczne. Tu kupujemy bilet i/lub pamiątki i wchodzimy dalej.


 4.

5.

6.

 7. Empory na całej długości pokryte są 78 tekstami wersetów biblijnych i 47 scenami alegorycznymi. Obrazy te malowane na deskach ilustrują t odzwierciedlają sens znajdujących się obok cytatów biblijnych. Balustrady empor są bogato zdobione rzeźbami i malowidłami.


 8.

9.
Ołtarz powstał z okazji setnej rocznicy kościoła w 1752 roku. Po lewej stronie widoczna jest ambona, powstała w 1728 z ręki stolarza artystycznego Gottfrieda Augusta Hoffmana.
Pod koniec sierpnia 2014 zakończyła się konserwacja ołtarza. Prace finansowane w całości przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (750 tysięcy złotych).
O ambonie przeczytasz tutaj Sensacyjne odkrycie w Kościele Pokoju


10. Malowidła na stropach to prawdziwe arcydzieła,


11.

12.
 
13.

14.
Unikalne organy o 62. głosach, z trzema manuałami i pedałami, zbudowane w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu były kilkakrotnie modyfikowane, m.in. przez znakomitą świdnicką firmę Schlag und Söhne, która przed stu laty wprowadziła zasilanie elektryczne.[1]

15/16.

17.

18.

19.

20.


21/22. Loża rodziny Hochberg  bogato zdobiona i wyróżniająca się swym kształtem. Wzniesiona została w 1698 roku jako dowód wdzięczności dla rodziny hrabiego Johanna Heinricha von Hochberg.23/24.

25.

26.


Na terenie przykościelnym znajduje się zabytkowy cmentarz Kościoła Pokoju. Cmentarz nie jest w najlepszym stanie, ale  dzięki otrzymanym dotacjom jest odnawiany. Na chwilę obecną aż do kwietnia 2016r. nagrobki oglądać można tylko z głównej ścieżki. 
 Dzięki rewaloryzacji wyeksponujemy i opiszemy nagrobki, uporządkujemy ścieżki cmentarne, odtworzymy dawny układ kwater i bramy cmentarne.[1]

W roku 1848 pochowano tutaj ofiary Wiosny Ludów. W jednej mogile pochowano wspólnie katolików i ewangelików, po raz pierwszy w historii Świdnicy.
Mimo, że od ponad stu lat jest to cmentarz nieczynny w 1957 roku wyjątkowo pochowano tu ostatniego niemieckiego pastora.


27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

35.

36/37

38.

39.

40.

41.

42.

43.

44.

45.

46.

13 komentarzy:

 1. Wybieram się tam....kiedyś :) Świetnie wygląda...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie wygląda wnętrze kościoła, ile pracy musieli włożyć aby osiągnąć taki efekt.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie się czyta o swoim mieście na innych blogach. Miło, że ktoś docenia piękno Świdnicy i obiektów w niej zlokalizowanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prawdzie to dopiero pierwszy wpis o Świdnicy. To jedno z moich ukochanych miast.

   Usuń
 4. Musze to zobaczyć !!! Do nie dawna myślałem że kościół taki znajduje sie tylko w Jaworze

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam moją pierwszą tam wizytę. Byłem oczarowany kościołem. Zdjęcia wyszły Ci świetnie, a nie jest to łatwe w tych ciemnych wnętrzach.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cały ten kościół to arcydzieło już na zdjęciach robi wrażenie, a co tu dopiero mówić o możliwości zobaczenia ... Dobre fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny kościół. Jak się patrzy na te zdjęcia to aż czuć ten charakterystyczny zapach drewna. Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia. Wnętrze kościoła jest niesamowite, ile tam zdobień, zapiera dech w piersiach. Muszę to zobaczyć na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsze jest to,że tam nikt nie goni i na oglądanie tych cudów mamy dużo czasu. Na żywo robią ogromne wrażenie.

   Usuń
 9. od lat wybieram sie i wybrać się nie mogę, a mieszkam zaledwie 15km od świdnicy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkałam 20 kilometrów i też było za daleko. Teraz jak mieszkam jeszcze dalej znalazłam czas na to cudeńko. :)

   Usuń
 10. Bardzo lubię ten kościół zimowymi wieczorami kiedy jego iluminacja przepięknie współgra z bielą śniegu.

  OdpowiedzUsuń