4 lut 2015

Antonin-pałac myśliwski

Antonin,woj. wielkopolskie, powiat ostrowski, gmina Przygodzice.

Odwiedziny w Antoninie były zaledwie próbą rozpoznania problemu czyli jak opisać teren pod względem przyrodniczym (i nie zwariować od tego). Mąż chciał się zorientować jak wygląda sprawa pomników przyrody, okazuje się, że trochę ich jest i kompletowanie potrwa. 
Na terenie Nadleśnictwa Antonin uznano za pomniki przyrody następujące drzewa:
a) Pojedyncze drzewa − 29 osobników (dąb szypułkowy, sosna pospolita, buk pospolity, lipy drobnolistnej, lipa szerokolistna),
b) Grupy drzew – 18 osobników (dąb szypułkowy),
c) Powierzchniowy pomnik przyrody – leśnictwo Czarnylas, ochrona długosza królewskiego Osmuda regalis (5 kęp).


W trakcie wizyty okazało się, że trzeba kilku ładnych godzin na spenetrowanie rezerwatu i okolic. Po dokładniejszym przygotowaniu do Antonina wrócimy. Warto to zrobić bo pałacyk i jego otoczenie są urzekająco piękne. 
 
Antonin należał do księcia Antoniego Radziwiłła (1775-1833), którego żoną była księżniczka pruska Luiza Hohenzollern (1770-1836), bratanica króla Fryderyka II.  Książę, lato i jesień spędzał we wzniesionym w latach 1821-26 myśliwskim zameczku w miejscowości Szperek, którą wkrótce od jego imienia zaczęto nazywać Antoninem. Nowa siedziba, wzniesiona kosztem 30 tys. marek, w środku lasu, została zaprojektowana przez najwybitniejszego ówczesnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.
 Powszechnie wiadomo, że w Antoninie jesienią 1827 roku i w 1829 roku, na zaproszenie książęcej rodziny, przebywał młody Fryderyk Chopin. W maju i czerwcu 1829 roku bawiła w Antoninie caryca Aleksandra Teodorowna wraz z synem Aleksandrem II, do których dołączył wkrótce car Mikołaj I. Caryca odwiedziła Antonin także w 1830 roku. W tym samym roku, we wrześniu, był tu książę Adam Czartoryski, nazywany niekoronowanym królem Polski. Bywali też książęta sasko-weimarscy, meklemburscy, niderlandzcy, ale i baron Aleksander Humboldt, wybitny niemiecki uczony.
Więcej ciekawostek z fascynującej historii pałacu znajdziesz na stronie Pałac w Antoninie

Właścicielem zabytku jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, prowadzące na terenie Pałacu działalność kulturalną m.in organizują koncerty i festiwale muzyczne, z których najważniejszym jest Międzynarodowy Festiwal „Chopin w Barwach Jesieni".

1.

2.

3.

4/5. Do wnętrza zajrzałam na chwilę i przegoniła mnie miła pani z obsługi (coś tam się odbywało ważnego). No cóż, poprawię się następnym razem.


6. Sala Kominkowa (Myśliwska)


 7.

8.

9.

10.
 11.

12. Park w stylu angielskim:


13.

14.

15.

16. Widok na pałac od strony parku


17.

18/19.  Jeden z pomników przyrody (po lewej), po prawej zaś drzewo z cegłami :)


 20/21.

 22.

23.

24/25. Wokół Pałacu znajduje się 12 hektarowy park, a w sąsiedztwie rezerwat przyrody, ośrodek wypoczynkowy i jezioro z możliwością wykorzystania sprzętu wodnego, wędkowania i kąpieli.  
Zainteresowało mnie nagromadzenie tablic informacyjnych oraz nazwa rezerwatu "Wydymacz"...


26.

 27/28.

 29.


2 komentarze:

  1. Niby niepozorne miejsca ,ale bardzo mi się podobało wnętrze pałacu.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle lat tamtędy przejeżdżam, czy to do Kalisza czy swego czasu do Łodzi na studia i tyle razy obiecywałam sobie tam wstąpić i obejrzeć wnętrze pałacu :(

    OdpowiedzUsuń