28 lut 2015

Świebodzin


(woj. lubuskie, powiat świebodziński)

W Świebodzinie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla, który do czerwca 2011 był najwyższym posągiem Chrystusa na świecie. Pierwsze elementy pomnika zamontowano w sierpniu 2007, a budowa całości została ukończona 6 listopada 2010 roku. Pomnik według projektu Mirosława Pateckiego jest ustawiony na usypanym kopcu o wysokości 16 m. Postać ma 33 m wysokości (bez korony) i ramiona o rozpiętości 25 m.

Ksiądz Zawadzki umiera 14 kwietnia 2014 roku. Miesiąc później,  9 maja, serce księdza zostało umieszczone w specjalnej krypcie znajdującej się w podstawie kopca figury Chrystusa Króla. Bo taka była wola kapłana. Ten przykład pokazuje,że  co wolno wojewodzie to nie Tobie smrodzie.
Zgodnie z przepisami pochówek może odbyć się tylko na wyznaczonym cmentarzu. Na pochówek w innym miejscu niż cmentarz zgodę musi wydać właściwy minister.

Nie myślcie sobie, że przyjechałam się tu modlić! Prawda jest taka, że pod posągiem jest duży parking i sklep obok, całość świetnie pasuje na przerwę w podróży. A jeśli znudzi się patrzenie na majestat betonowej rzeźby można posiedzieć na ławeczce wraz z Niemenem.
Dziwne miasto :)

Dawno nie było muzycznego tła, oto odpowiednia muzyka
1.

2. Posąg Chrystusa ma piękny widok :)


3.

4/5. Dla porównania, ludzie wyglądają jak małe mróweczki


6. Wspomniane już serce ks. Zawadzkiego znajduje się pod tablicą z krzyżem
 

7.

8.

9. Tak było w 2011 roku. Błoto i dziury :) Teraz rosną drzewka, kwiaty oraz działa Dom Pielgrzyma.


10. Po przeżyciach duchowych pora ochłonąć i tu natknęłam się na szkołę i kilka ciekawych graffiti na murach.


11.

12.

13.

14.


 15. Jedyny pomnik przyrody na terenie miasta, miłorząb dwuklapowy rosnący przy ulicy Łąki Zamkowe 6


16.Świebodzin zdecydowanie ma artystyczną duszę, bo oto biblioteka ozdobiona malunkiem.


17. Gotycki Kościół św. Michała Archanioła


18.  Trzeba przyznać, że Świebodzin ma uroczy ryneczek, mały i bardzo zadbany.


19.

20/21. Ratusz pochodzi z XVI wieku a przebudowany został w XIXw. 


22. Kolejny przejaw artyzmu, tym razem połączonego z miłością do regionu.


 23.


Wśród tych pięknych kamieniczek znajduje się rzeźba plenerowa w postaci ławeczki, to właśnie tu wzbogaciłam swoją wiedzę o związek Niemena ze Świebodzinem.
 Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się 20 czerwca 2009 r. na rynku, w obecności rodziny artysty i fanów. Ławeczka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, któremu przewodniczył Jan Czachor. Twórcą świebodzińskiej rzeźby jest znany poznański artysta - rzeźbiarz - Robert Sobociński.

 24/25.

 26.

27.

28.  Zamek joannitów z XVI wieku, obecnie budynek Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego. Historyczna część zespołu od wielu lat pozostaje wyłączona z eksploatacji i niszczeje.
W roku 1868 tereny zamkowe stały się własnością miasta. W 1898 r. władze miasta przekazały obiekt siostrom boromeuszkom, które urządziły tutaj szpital, szkołę katolicką i przedszkole. Staraniem sióstr zakonnych, postawione zostały w roku 1934 nowe skrzydła szpitala, powiązane budynkiem łączącym ze starym zamkiem. Od 1946 roku zespół zamkowo-szpitalny użytkowany jest przez cieszące się dobrą renomą w kraju Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne (obecnie: Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjne-Ortopedycznego). Mury starego zamczyska widoczne są w południowo-wschodnim skrzydle sanatoryjnego kompleksu.

29.

I głos mieszkańców Świebodzina:
Mieszkańcy chcą odbudowy zamku

11 komentarzy:

 1. Głos pana Macieja W. wart lepszej pieśni, ale jego dysponent pewnie by się ze mną nie zgodził..;)
  Co do pomnika pełna zgoda, dodam tylko, że Twój optymizm co do jego wysokości jest chyba przedwczesny - wiki podaje, że owszem, peruwiański jest wyższy, ale jako całość, sama figura jest niższa, czyli polska megalomania górą:(

  Nie wiem, czy zamek w tym stanie będący, jest sens odbudowywać, chyba za późno, ale zabezpieczyć, żeby została piękna ruina na pewno.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peruwiański posąg: 22 metry ma sama statua Chrystusa z rozkrzyżowanymi ramionami + 15-metrowy postument. Oba są okropne wizualnie...

   Usuń
 2. Posąg na pewno przyciągnie ciekawskich, ale na dalszych zdjęciach widać, że Świebodzin ma więcej atrakcji. Rynek wygląda ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy nas stać na takie posągi? Wolałbym nakarmić biednych. Ale to jest moje zdanie. Przykład umieszczenia serca pod tablicą pokazuje, że ręka rękę myje w tym kraju. Miasteczka nie znam, tylko z relacji znajomej blogerki z wypraw rowerowych. Jawi się ciekawie. Dziękuje za zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przed postawieniem posągu Świebodzin zupełnie z niczym mi się nie kojarzył. Po ustawieniu posągu - tylko z Chrystusem Królem. A to ciekawe i ładne miasteczko, warte zwiedzenia nie tylko w celach sakralnych :) Kolejny element Polski odkryty. Dziękuję.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jadąc do Paryża autobus przejeżdżał przez Świebodzin i przez chwilę było widać posąg. I chyba mi ta chwila wystarczy. Specjalnie tam nie będę jechał, wolałbym raczej dokładniej zwiedzić miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobne odczucia mam, ale widać jako punkt widokowy się sprawdza ;)

   Usuń
 6. Ale numer, byłam dokładnie 9 maja 2014 wieczorem w Świebodzinie pod figura Chrystusa Króla. Wówczas nie było jeszcze tablicy informującej o fakcie pochówku serca księdza. Było mi trochę szkoda, że nie było czasu na zwiedzenie miasta. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miasteczko bardzo mi się podoba ;) Graffiti też są ;) Zmora dzisiejszego pokolenia :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę musiała odwiedzić, na zdjęciach wygląda bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świebodzin i jego okolice polecam szczególnie, bo zwiedziłem je wiele razy. Naprawdę warto. I Madzia właśnie to udowodniła.

  OdpowiedzUsuń