14 lut 2015

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Położenie parku:
gmina Gołuchów, powiat pleszewski, woj. wielkopolskie, przy drodze krajowej nr 12 łączącej Poznań z Łodzią, oddalony o 15 km od Kalisza i 12 km od Pleszewa.
Jego obszar wynosi 158,05 ha. Obiekt ten jest silnie zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu, warunków siedliskowych, roślinności, składu gatunkowego zarówno flory spontanicznej, jak i nasadzeń. Wyróżnić w nim można część południową zwaną częścią ozdobną składającą się z różnorodnych zadrzewień i polan parkowych wkomponowanych w przestrzenie widokowe. Część północna ma charakter leśny, bowiem zachowały się tutaj fragmenty naturalnych zespołów leśnych. Centralną część parku zdobią dwa stawy widokowe o łącznej powierzchni 5 ha.
Wykonana w 2004 roku inwentaryzacja wykazała w parku-arboretum około 80 tysięcy drzew, z czego 262 okazy mają wymiary pomnikowe. Zobaczyć tutaj można 56 drzew okazowych, w tym 6 pojedynczo rosnących drzew wyróżniających się szczególnymi walorami dekoracyjnymi. W parku rośnie 600 gatunków i odmian drzew i krzewów. [1]

Zamek miał swój urok, ale zdecydowanie przegrał z parkiem. Musze przyznać, że drzewa  najładniej wyglądają jesienią chociaż od intensywności barw aż zęby bolą. Tu nie można się nudzić bo na każdym kroku natrafiamy albo na ciekawą roślinę, albo budowlę, albo mostek... i tak można wymieniać długo. A na zakończenie wycieczki można zobaczyć żubry. Czy są jakieś dzieci na sali, które nie chcą zobaczyć żubra?? Nie widzę... 

Jak mówi opis, występuje tu ogromna ilość roślina raczej mało znanych i (na szczęście) przy każdej roślince znajduje się tabliczka z opisem.

Poważnym zniszczeniom park uległ zimą 2007 roku. Wichura, która wtedy tędy przeszła powaliła około 220 starych drzew.

1. Na terenie parku znajdują się zabytkowe dziewiętnastowieczne obiekty, w których funkcjonuje Muzeum Leśnictwa


2.

3.

4.

5.

6. Budynek "Pasieki"


7. Budynek w tle to „Oficyna" XIX-wieczny obiekt mieszkalny powstały na bazie wybudowanej w latach 1852–1853 gorzelni. Dziś stanowi część Muzeum Leśnictwa i prezentowane są tutaj dwie stałe ekspozycje: „Kulturotwórcza rola lasu" i „Dzieje leśnictwa w Polsce" oraz wystawy czasowe.


8.

9. Woliera z pawiami znajduje się obok oficyny.
W jej pobliżu znajduje się kaplica, ale  trwały przy niej prace remontowe i nie można było podejść.


10. Wyraźnie widoczne są tabliczki z opisem, bo przecież nie każdy jest dendrologiem i nie nosi ze sobą przewodnika :)


11.

12.

13/14. Kilka okazałych drzew posiada specjalne tablice z dedykacją (niestety, na błyszczącym kamieniu napis jest słabo widoczny).


15.
16.


17.

18/19


20/21

22.

23.

24.Dąb błotny


25/26. Wśród drzew są oczywiście i pomniki przyrody, o których przeczytasz tutaj: Park – arboretum w Gołuchowie
 

27.

28.
Pokazowa Zagroda Zwierząt jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki.

29.

30.

31.

32/33

34.

 35. Dość niepozorna roślina o dziwnej nazwie, gdyby nie to,że jestem w parku to urwałabym kawałek.


36.

37. Budynek dawnej niedźwiedziarni wybudowanej ok.1900r. W 1902 roku sprowadzono tu niedźwiedzie, ostatnie zwierzaki mieszkały tutaj w latach 20. ubiegłego wieku. Niedźwiedziarnia w Gołuchowie została wyremontowana w 2009 roku. 


38. Kolcosił Henry'ego, nie wiem dlaczego ta nazwa mi się tak podoba


39.Ha, wiem już jak wygląda korkowiec


 40.Spędziliśmy w tym miejscu 2 dni robiąc wiele kilometrów piechotą, było warto tu przyjechać. I tym sympatycznym akcentem  żegnamy Gołuchów.


6 komentarzy:

 1. Wspaniałe miejsce zwłaszcza latem, można chodzić i chodzić na świeżym powietrzu. Ta niedźwiedziarnia mnie zaskoczyła, nie wiedziałem, że coś takiego istniało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne ciekawe miejsce. I architektura dobra i Sylwan mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie się tam wybiorę, bardzo fajne miejsce na odpoczynek na łonie przyrody, można tam godzinami spacerować.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne zdjęcia, park jest przepiękny :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne i ciekawe miejsce. Już 100- lat się tu wybieram i może w końcu się uda :)

  OdpowiedzUsuń