25 sty 2018

Dolina Pałaców i Ogrodów


        W kwietniu 2005 roku powstała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Naczelnym zadanie fundacji jest działalność kulturalna w obiektach zabytkowych, ochrona zabytkowych zespołów parkowo-pałacowych i dworskich oraz innych budowli rezydencjonalnych w Kotlinie Jeleniogórskiej, oraz promocja rejonu pod nazwą „Dolina Pałaców i Ogrodów”, jako szczególnego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego oraz działalność proekologiczna.
Realizując zadania statutowe – Fundacja współpracuje z organami administracji państwowej, z organami samorządów terytorialnych i zawodowych, ze służbami konserwatorskimi, z krajowymi i zagranicznymi fundacjami, instytucjami i organizacjami, z placówkami naukowymi i kulturalno-oświatowymi, z przedsiębiorstwami, spółkami, a także z innymi osobami prawnymi i osobami fizycznymi, które swą postawą zechcą wspierać cele Fundacji. [statut Fundacji z 25.11.2015 ]
Nie da się ukryć,że mój region nasycony jest niespotykaną w skali Polski liczbą interesujących obiektów zabytkowych.  Znajdziemy tu  kilkadziesiąt rezydencji, średniowieczną wieżę mieszkalną, pozostałości zamków, dwory, barokowe pałace, założenia pałacowo-parkowe. Były one wznoszone i przebudowywane przez przedstawicieli wielu  znamienitych  pruskich,  czeskich,  austriackich  i polskich  rodów  królewskich  i arystokratycznych,  takich  jak:  Piastowie  świdnicko-jaworscy, luksemburgowie,  Hohenzollernowie,  Habsburgowie,  Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, a także Redenowie, Kramstowie, Küsterowie ,Reussowie i Deckerowie.

Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym o znaczeniu regionalnym dla Województwa Dolnośląskiego (uchwała 2445/III/2009 z dn. 17.02.2009). Szlak  jest oznakowany.
Obiekty na szlaku to: Pałac w Bukowcu, Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu,Pałac w Brunowie (nie wiadomo dlaczego, znajduje się zbyt daleko od Kotliny Jeleniogórskiej),  Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Czernicy, Pałac w Dąbrowicy, Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, Dwór w Janowicach Wielkich, Dwór Czarne w Jeleniej Górze, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Zamek w Karpnikach, Pałac Smyrna w Kowarach, Pałac w Ciszycy- Kowary, Nowy Dwór w Radocinach- Kowary, Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac w Miłkowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach, Pałac w Pakoszowie, Pałac w Sobieszowie, Zamek Chojnik w Sobieszowie, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałac w Staniszowie Górnym, Pałac w Wojanowie, Pałac w Wojanowie- Bobrowie.

http://www.dolinapalacow.pl/files/flow/mapa.f0919.JPG
Ponad to, 11 obiektów z listy Doliny Pałaców i Ogrodów jest wpisanych na Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej:

    Bukowiec – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy „Paulinum”;
    Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach;
    Karpniki – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem;
    Kowary – zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy;
    Łomnica – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Mysłakowice – zespół pałacowo-parkowy;
    Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo-parkowy, gm. Podgórzyn;
    Wojanów – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Wojanów-Bobrów – zespół pałacowo-gospodarczy, gm. Mysłakowice.


Tak na prawdę mając samochód i odrobinę samozaparcia  bez problemu "zaliczy" się większość obiektów w ciągu jednego dnia. Oczywiście największym wyzwaniem jest zdobycie góry Chojnik:) pod resztę obiektów dojedziemy autem (i to prawie pod same drzwi).
ALE.
Proszę spojrzeć na mapkę poniżej: od Lwówka Śląskiego dzieli nas 35 km (płn. zach), od Bolkowa 32 km (wschód) i w każdej wiosce znajdziemy dwór, albo willę albo zamek, ruiny, ciekawe kościółki. I jak tu pojechać z punktu A do punktu B ignorując świat mijany za oknem? 
Rozwiązanie problemu: przyjechać na dłużej niż tydzień!Pałac w Bukowcu oraz Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu

Pierwsze wzmianki na temat Bukowca pojawiają się w roku 1305.  Do połowy XVI w. dobrami bukowieckimi rządzi rodzina von Zedlitz. Ok. II połowy XVI w Bukowcu wybudowano renesansowy dwór, jednak jego fundator jest nieznany.  W 1785 r. majątek w Bukowcu kupuje Friedrich Wilhelm von Reden, ówczesny minister górnictwa na Górnym Śląsku. Redenowie dokonali gruntownej przebudowy w stylu klasycystycznym. Utworzono jeden z pierwszych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku. Po śmierci hrabiego von Reden w 1815 r. Bukowiec przeszedł w posiadanie jego żony Fryderyki Karoliny, po której posiadłość odziedziczyła jej siostrzenica Maria Karolina von Rotenhan. Po niej właścicielem majątku został najmłodszy syn Marii Karoliny, emerytowany królewsko-pruski rotmistrz, Hermann von Rotenhan. Ostatni właściciel – Friedrich von Rotenhan – podjął próbę renowacji i restauracji majątku pod nadzorem konserwatora zabytków prowincji dolnośląskiej, Günthera Grundmanna.  Dzięki osobistym kontaktom, Fryderyka von Redena, a potem jego żony, z dworem pruskim i wybitnymi ludźmi tamtej epoki,Bukowiec stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego.
Po wojnie był siedzibą szkół i  choć zatracił cechy stylowe przetrwał do dnia dzisiejszego.

W Bukowcu byliśmy już z wizytą, zapraszam <tutaj>
Pałac w Bukowcu

Park w Bukowcu

Bukowiec- świątynia Ateny w parku

Pałac w Brunowie
(nie wiadomo dlaczego jest na liście, znajduje się zbyt daleko od Kotliny Jeleniogórskiej)

Pałac powstał w 1750 r. Jest to okazała budowla o klasycystycznej fasadzie i barokowych wnętrzach.  Od 1750 roku do 1786 roku pałac był własnością barona Filipa Hermanna von Sonnenburg. W 1787 roku został sprzedany Krzysztofowi i Erneście von Schweinitz. W trzy tygodnie później pałac wraz z zabudowaniami został zniszczony przez pożar. Schweinitzowie rozpoczęli odbudowę swojej posiadłości w stylu neobarokowym, która zakończyła się w 1789 roku. Kolejną właścicielką była Senden von Schwienitz, a od 1838 roku rodzina Cottenetów. Pałac był własnością rodu do 1945 roku.
 
Wewnątrz Pałacu mieści się strefa wellness & SPA, kawiarnia, bar, restauracja oraz pokoje hotelowe. Bez problemu można oglądać z zewnątrz.
Strona internetowa <klik

Pałac Brunów

Pałac Brunów

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach
Rodzina Schaffgotsch po opuszczeniu zamku Chojnik (spłonął w 1675 roku) przeniosła się do Cieplic, niestety i ta siedziba wkrótce spłonęła.  Nowy pałac został wybudowany w 1777 roku z wykorzystaniem fragmentów dwóch budynków (w miejscu dworu i domu gościnnego). Został stworzony według projektu Jana Jerzego Rudolfa. Za wnętrze w stylu empire, powstałe w latach 1789 - 1809, odpowiedzialny był malarz Anton Paetz oraz sztukator Johan Joseph Echtler. Pałac otoczony był ogrodem francuskim, który w 1817 r. przekształcono w modnym ówcześnie stylu angielskim. Przed 1945 r. w rezydencji mieściły się cenne zbiory rodziny Schaffgotschów: księgozbiór ze starodrukami i rękopisami, militaria, zbiory marynistyczne.   Schaffgotschowie pozostali właścicielami pałacu do wiosny 1945 roku. W czasie wojny przechowywano tu cenne zbiory muzealne, zrabowane przez Niemców w Polsce.  Niestety, gdy w pałacu urządzono lazaret dla żołnierzy radzieckich, Ci nie zdając sobie sprawy z wartości zbiorów  palili nimi w piecu.
Od 1975 roku w budynku znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej. 

Zwiedzanie: nie jest udostępniany dla zwiedzających (bardzo rzadko organizowane są wejścia dla zorganizowanych grup). Bez problemu można oglądać z zewnątrz. 
Jelenia Góra Cieplice  została opisana w tym artykule <tutaj>

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach-Park Zdrojowy

Pałac w Czernicy
Historia istniejącego obiektu rozpoczyna się  wraz z nadejściem Balthsara von Schaffgotch, który w roku 1543 nabywa posiadłość i rozpoczyna przebudowę istniejącego już dworu otoczonego fosą.  Przez kolejne wieki dobra przechodziły w ręce kolejnych rodów szlacheckich, będąc przy tym  wielokrotnie modernizowane. Największych zmian dokonano w połowie XIX wieku i początku XX wieku, kiedy to nadano obiektowi obecny kształt w modnym w tym czasie stylu francuskiego renesansu. Wieżę dobudowano dopiero w roku 1911. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, założoną na kształt litery „U”. 
W czasie przebudowy  założono  park krajobrazowy z wykorzystaniem drzew obcego pochodzenia.  
Z ciekawszych pomieszczeń należy wymienić:  salę balową znajdującą się na parterze oraz  salę reprezentacyjną  z renesansowymi freskami oraz przepięknym piecem kaflowym. Pałac w czernicy  opisałam <tutaj>
Obiekt jest zamieszkany i strzeżony.

Pałac w Czernicy

Pałac w Czernicy

Pałac w Dąbrowicy
Pierwotny barokowy pałac wzniesiono ok. 1751 i pierwotną funkcją obiektu była siedziba zarządcy dóbr.
Pałac gruntownie przebudowano w stylu neogotyckim ok. 1835 dla rodziny von Rosen. Został opuszczony w 1962.
 
Własność prywatna.
Obiekt jest w złym stanie technicznym, zwiedzanie nie jest możliwe.
Bez problemu można oglądać z zewnątrz.
 
Pałac w Dąbrowicy

Pałac w Dąbrowicy


Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich
Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się  dworzaninowi  księcia Bolka II o imieniu Bolcze. W latach 1520-1550 ponownie rozbudowano zamek. Kolejne przekształcania nastąpiły wskutek działań wojny trzydziestoletniej. W 1645 r. został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając zamek w grudniu tego roku podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu Bolczów pozostaje w ruinie. Zainteresowanie turystyką w połowie XIX w. spowodowało, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 r. pracom rekonstrukcyjnym, mieściła się w nim niewielka gospoda zbudowana na starych fundamentach w stylu szwajcarskim.
Zamek opisałam <tutaj>

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

Dwór w Janowicach Wielkich
Obiekt został wzniesiony w latach 1608 – 1609 przez Daniela Schaffgotscha, będącego jednocześnie właścicielem pobliskiego Bolczowa. W roku 1642, podczas wojny trzydziestoletniej, rezydencja została splądrowana i spalona przez Szwedów. Po śmierci Daniela Schaffgotscha, jego żona odbudowała pałac w nieco innej formie. Dopiero przy generalnej przebudowie w 1775 r. nadano budowli charakter barokowy, który zachowała ona do dzisiaj. Po pożarze w 1917 r. część odrestaurowanych przypałacowych budynków przekształcono w schronisko młodzieżowe. Po 1945 r. posiadłość przeznaczono na biura komunalne, następnie dom pomocy społecznej.

Zwiedzanie: obiekt pełni rolę Domu Pomocy Społecznej i nie jest udostępniany do zwiedzania
Strona internetowa <klik
Bez problemu można oglądać z zewnątrz.
Dwór w Janowicach Wielkich

Dwór w Janowicach Wielkich


Dwór Czarne w Jeleniej Górze
Budowę Dworu Czarne rozpoczął w 1559 r. Kasper Schaffgotsch. Powstała kamienna, piętrowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem, murami obronnymi i wieżą, otoczona fosą. W 1584 r., po rodzie Schaffgotsch, posiadłość przeszła w ręce Gregoriusa von Kahlen. Następnymi właścicielami byli kolejno Ernst von Nimptsch oraz Friedrich von Nimptsch (od 1606 r.), który po pożarze wybuchłym w 1623 r., rozbudował dwór, nie pozbawiając go jednak renesansowego charakteru. W 1679 r. wieś wraz z posiadłością zakupiło miasto Jelenia Góra. W 1713 r. dwór uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku kolejnego pożaru.
Po wojnie, kiedy budynek przekształcono na PGR, zaczął on powoli popadać w ruinę. W latach 1983 – 1987 przeprowadzono podstawowe prace zabezpieczające, ale dopiero w latach 1999 – 2002 na terenie obiektu miały miejsce kompleksowe roboty budowlane i konserwatorskie.

Zwiedzanie: zawirowania prawno-historyczne spowodowały,że obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania. Bez problemu można oglądać z zewnątrz.

Dwór Czarne w Jeleniej Górze

Dwór Czarne w Jeleniej Górze

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
Przemysłowiec Richard von Kramst zlecił wybudowanie rezydencji położonej na Górze Krzyżowej.
Przygotowanie projektu powierzono drezdeńskiemu architektowi Kurtowi Spate. 
Efektem ukończonych w 1872 roku prac była imponująca rezydencja, utrzymana w całości w ówcześnie panującej stylistyce niemieckiej architektury magnackiej. Całość zwieńczono bajkową, renesansową i średniowieczną ornamentyką. Imponujący pałac został uświetniony w 1906 roku, kiedy to nowy właściciel, radca handlowy Oskar Carlo, zlecił rozbudowę i modernizację obiektu jednemu z najsłynniejszych wrocławskich architektów - Karolowi Grosserowi.
 
W pałacu mieści się hotel oraz centrum konferencyjne.
Strona internetowa <klik>

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze

Zamek w Karpnikach
Zamek został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna. Przez czas swojego istnienia często zmieniał właścicieli: Kacper Schoff-Gotsch, Franz Wilhelm von Schaffgotsch, Kaspar Konrad baron von Zedlitz,książę Wilhelm von Hohenzollern, brat króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.   Obecny wygląd zamku pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832r. 

W 1978 zamek przystosowano do użycia jako ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci. Obecnie budowla jest własnością prywatną i działa jako hotel i restauracja
Strona internetowa <klik>
Zwiedzanie: nie jest możliwe, dostępny jest rozległy park i punkt widokowy.
Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach

Poznajecie?
Zamek w Karpnikach

Pałac Dębowy w Karpnikach
Pałac jest niedostępny dla zwiedzających i to do tego stopnia, że nie można nawet zdjęcia zrobić :) Mieści się za tą bramą. 
w 1875 r. marszałek dworu księstwa Hesji - Urlich de Tomneux von Saint Paul wzniósł okazałą rezydencję ze wspaniałym parkiem – ogrodem, do którego sprowadził wiele egzotycznych okazów botanicznych.
Zwiedzanie niemożliwe.

Pałac Dębowy w Karpnikach


Pałac Smyrna w Kowarach
Barokowy pałac wzniesiono tu w I połowie XVIII wieku na zlecenie bogatego patrycjusza. W latach 80. XIX wieku pałac Smyrna został zmodernizowany. Po wojnie mieściła się tutaj przychodnia zdrowia, ale w roku 1998 pałac wykupił prywatny inwestor. W obiekcie mieści się hotel i restauracja.

Strona internetowa <klik>

Pałac Smyrna w Kowarach

Pałac Smyrna w Kowarach


Pałac w Ciszycy- Kowary
Pałac, wzniesiono w . XVIII w. jako letnia rezydencja dla ministra prowincji śląskiej, hrabiego Karla Georga von Hoyma. W początkach XIX w. otoczony parkiem krajobrazowym, obejmującym wzniesienie o nazwie Ministerberg (Radziwiłłówka) z wystawioną w 1790 r. wieżą widokową. Zakupiony w 1824 r. przez księcia Antoniego Radziwiłła i krótko po tej dacie rozbudowany. W latach dwudziestych XIX w. częstym gościem pałacu był pruski książę Wilhelm, późniejszy cesarz Wilhelmem I (związany wówczas z córką księcia Antoniego, Elżbietą). Opuszczona w 1936 r. budowla uległa stopniowej degradacji. Po roku 1945 ulokowano w niej wczasowo-kolonijny. Podczas remontów w 2 poł. XX w. przekształcono wnętrza, niszcząc pozostałości wystroju oraz zmieniono wystrój elewacji i rozebrano portyk kolumnowy z tarasem.

Budynek dostępny wyłącznie z zewnątrz, własność prywatna. Północna część parku ze wzgórzem Radziwiłłówka jest ogólnodostępna.

Pałac w Ciszycy- Kowary

Ruiny zamku myśliwskiego na Wzgórzu Radziwiłłówka
 

Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy
Najwcześniejsze informacje dotyczące dóbr w  Łomnicy pochodzą z lat  ok. 1475-1654 kiedy to majątek pozostawał w rękach rodziny Zedlitzów.  Przebudowa dworu na barokowy pałac miała miejsce w latach 1705-1725. Ostatnia zasadnicza modernizacja  pałacu miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów.
Obecnie w Domu Wdowy znajduje się restauracja i hotel.  Przy pałacu działa Fundacja Dominium Łomnica. W skład założenia wchodzi także niedawno odremontowany folwark, który także jest udostępniony zwiedzającym. 
Pałac, pobliski folwark oraz park można zwiedzać.

Pałac w Łomnicy

Pałac w Łomnicy

 Dom Wdowy w Łomnicy

Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy

Trwa rekonstrukcja Domu Modlitwy w Łomnicy. Budynek stał do roku 2009 we wsi Rząśnik. Ze względu na stan, ruiny przeznaczony został do rozbiórki. Akcję ratowania zabytku podjęli w 2008 roku właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Zachowane elementy dawnego Domu Modlitwy zostały zdemontowane. Posłużą do rekonstrukcji budynku przed Pałacem Łomnica. Projekt ma zostać zakończony w październiku 2019 roku.


Pałac w Miłkowie
Pałac w Miłkowie powstał w drugiej połowie XVII w. Po pożarze w roku 1768 r. obiekt odbudował ówczesny właściciel, hrabia von Lodron. 

Obiekt pełni funkcję hotelowo-restauracyjną - Hotel Pałac Restauracja Spiż
Strona internetowa <klik>

Pałac w Miłkowie

Pałac w Miłkowie

Dwór w Mniszkowie
Dwór wzniesiono dla rodziny Geierów, najprawdopodobniej  w  1728 r. data na portalu. W 1909 r. został przeprowadzony poważny remont. Prawdopodobnie w planach przebudowy uczestniczył znany architekt i publicysta Paul Schulze-Naumburg. W 1934 r. restaurowano lub gruntownie przemalowano strop sali piętra w narożniku południowo-wschodnim.

Obiekt jest własnością prywatną (dom mieszkalny), w sezonie można zapukać i pytać o zwiedzanie wnętrza. Warto :)

Dwór w Mniszkowie

Dwór w Mniszkowie

Pałac Królewski w Mysłakowicach
Budowę barokowego pałacu przypisuje się dopiero Maksymilianowi Leopoldowi von Reibnitz w drugiej połowie XVIII w. Dopiero hr. August Neidhard von Gneisenau przebudował barokowy pałac po 1816 r. w stylu neoklasycyzmu. Posiadłość w 1831 r. kupuje król pruski Fryderyk Wilhelm III i przekształcił ją w majorat koronny.
Więcej o miejscowości w tym artykule<klik>
W pałacu mieści się szkoła podstawowa.

Pałac Królewski w Mysłakowicach

Pałac Królewski w Mysłakowicach

Pałac Królewski w Mysłakowicach- park

Pałac w Pakoszowie
Obiekt osobiście mi najbliższy, stoi na uboczu i trudno sobie wyobrazić,że pięciogwiazdkowy hotel może stać w takiej okolicy. Pałac zbudowano w 1725 r. dla Johanna Martina Gottfrieda – burmistrza Jeleniej Góry tytułującego się „kupcem królewskim”. Drogą mariażu pałac w roku 1771 przeszedł w ręce rodziny Hessów, spokrewnionych z najpotężniejszymi patrycjuszowskimi rodami jeleniogórskimi. 

Strona internetowa <klik>
O zwiedzanie zapytać w recepcji, zazwyczaj odbywa się w niedziele o godz. 14.00

Pałac w Pakoszowie

Pałac w Pakoszowie

Pałac w Sobieszowie
Kiedy w  1675 zamek Chojnik został zniszczony w wyniku pożaru, rodzina Schaffgotsch została  zmuszona do wzniesienia nowej siedziby. Budowę rozpoczęto w 1705 r. na zlecenie Antona von Schaffgotscha.  Zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 1712 r. 
Pałac początkowo był główną siedzibą rodu. Po przeprowadzce Schaffgotschów do pałacu w Cieplicach stał się ich rezydencją letnią. Pod koniec XVIII w. Schaffgotschowie przekazali budynek zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu. Niestety nie zachowały się oryginalne wnętrza. Przebudowano je po po 1945 r.  Do roku 2012 mieściła się tu siedziba Zespołu Szkół Rolniczych i Agroturystycznych. 14 sierpnia 2013 budynek został przekazany Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu. W 2017 roku rozpoczął się remont obiektu, w którym w przyszłości będzie mieścić się ekspozycja edukacyjna „Pałac Schaffgotschów” oraz dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Zwiedzanie: niemożliwe, obiekt w remoncie.

Pałac w Sobieszowie


Pałac w Sobieszowie

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Powstał prawdopodobnie w 1355 roku na szczycie góry Chojnik (niem. Kynast, 627 m n.p.m.). 
Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. W 1392 roku księżna Agnieszka oddała zamek Gotsche Schoffowi.
Podczas wojen husyckich  Schaffgotschowie, mając oparcie w tej niedostępnej twierdzy, łupili podążających szlakiem handlowym kupców oraz okoliczną ludność. Wojna trzydziestoletnia spowodowała, że zamek umocniono od strony najłatwiejszego dostępu fortyfikacjami i dodatkową bramą wjazdową. Kiedy w 1634 roku ścięto Jana Ulryka von Schaffgotscha, zamek został skonfiskowany przez cesarza, jednak w 1649 roku zwrócono go poprzednim właścicielom. 
 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna i już nie  podjęto się odbudowy. Opuszczona warownia popadła w ruinę. 1822 roku utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów-kuracjuszy schronisko, które funkcjonuje do dziś. Po II wojnie światowej zamek udostępniono już w 1945 r

Zwiedzanie: obiekt jest udostępniony dla turystów. Przy wejściu na szlak znajduje się budka KPN i płacimy tam za wstęp na teren parku narodowego, za wejście na zamek płacimy na górze. Mieszkańcy Jeleniej Góry nie płacą za wstęp na teren KPN. 

Strona internetowa <klik

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Wieża Książęca w Siedlęcinie
Wieża powstała w początku XIV w., prawdopodobnie jako rezydencja myśliwska księcia Bolka II świdnicko – jaworskiego. Miedzy latami 1368 – 1369 wdowa po księciu Bolku II przekazuje majątek rycerzowi Jenschinowi (Janowi) von Redern. W XV w. wieża przypadła rodowi Zedlitzów, a w latach 1732 – 1945 rodowi Schaffgotschów. 
Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313, 1314 i 1315.
Od 2001 roku jest własnością fundacji „Zamek Chudów”.

Zwiedzanie: obiekt jest udostępniony do zwiedzania
Wieża książęca w Siedlęcinie jest czynna  codziennie
w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9:00 do 18:00,
poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00. 


Strona internetowa <klik>

Wieża Książęca w SiedlęcinieWieża Książęca w Siedlęcinie

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym
Powstanie budowli pałacowej dotychczasowi badacze łączą z księciem Henrykiem XXXVIII von Reuss, który miał ją polecić wznieść w roku 1786 a więc o rok wcześniej od rozbudowy głównego założenia pałacowego. Około 1830 dwór został przebudowany.

Strona internetowa <klik
W obiekcie mieści się hotel, restauracja oraz Medical SPA.

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym

Pałac w Staniszowie Górnym
Pierwotnie był to renesansowy dwór wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XVI w. Największa przebudowa odbyła się po roku 1787 na zlecenie księcia Heinricha von Reuss. Dworowi nadano wówczas późnobarokową charakterystykę. W roku 1818 pałac przebudowano w stylu klasycystycznym. 

Pałac jest własnością prywatną. Mieści się w nim hotel.

Strona internetowa <klik>
Pałac w Staniszowie Górnym

Pałac w Staniszowie Górnym


Pałac w Staniszowie Górnym

Przy okazji można zwiedzić Zamek Henryka w Staniszowie <klik>


Pałac w Wojanowie

 Pierwszy, renesansowy dwór, wybudował w roku 1607 niejaki Nickel von Zedlitz und Nimmersath. Dwór za długo nie postał, bowiem już  1643 r. spalili go Szwedzi. Po odbudowie, obiekt zyskał już głównie wystrój barokowy.W latach 1832-1834 Karl Ike przebudował dwór, a nadany nowy, neogotycki wygląd utrzymał się do dziś. 9 maja 1839 r. posiadłość trafiła we władanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.  Wtedy też powstał park krajobrazowy. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908.W czasie II wojny światowej w pałacu powołano obóz pracy dla robotników przymusowych. Po 1945 r. w pałacu i folwarku znajdował się też PGR.

W pałacu znajduje się hotel, kawiarnia, restauracja Kasztanowa i Ogrodowa,  Spa&Wellness oraz centrum konferencyjne. Park jest dostępny dla wszystkich, pałac oglądamy jedynie z zewnątrz.
Strona internetowa <klik>

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie


Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie- Bobrowie
Ostatni na liście jest pałac, z którym nie wiadomo co się dzieje. Kupiło go polsko-niemieckie stowarzyszenie, które po jakimś czasie zostało rozwiązane. Niejasne sprawy spadkowe powodują,że obiekt niszczeje.  Swoim wyglądem straszy od dobrych 20 lat. Nasi goście nie mogą uwierzyć, że bliskiej odległości od przepięknie wyremontowanego pałacu, dogorywa inny obiekt :)
Warowny zamek w Bobrowie powstał około roku 1450. W XVI wieku stała tam także wieża rycerska oraz mała warownia. W latach 1880-1922 zamek był własnością rodziny von Decker, która przebudowała go w 1894 r. w stylu neorenesansowym wg planów berlińskiego architekta Paula Roetgera. W drugiej połowie lat 30. XX wieku przeszedł w ręce III Rzeszy i założono w nim ośrodek szkoleniowy Sturmabteilung NSDAP (SA). Kres świetności pałacu przypadł na okres po zakończeniu II wojny światowej. Najpierw zajmowała go Armia Czerwona, następnie był tam ośrodek dla greckich uchodźców politycznych (komunistów).

Pałac w Wojanowie- Bobrowie

Pałac w Wojanowie- Bobrowie

Pałac Wojanów Bobrów

Pałac Wojanów Bobrów

I to już koniec naszej wędrówki po okolicznych obiektach. Poza tymi, które tu pokazałam - wystarczy zboczyć z głównej drogi i trafimy na cały szereg ciekawostek.  

http://www.dolinapalacow.pl/dolina-palacow.html

10 komentarzy:

 1. To przepiękny region, niestety trudno jest naprawić kilkadziesiąt lat chorej polityki wobec tych perełek. Cieszę się, gdy komuś się to udaje mrówczą pracą, jak w Łomnicy albo we Wleniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, to ciekawe, pomimo złego traktowania prawie wszystkie obiekty są w dobrym stanie i są wykorzystywane. Wiadomo,że hotel spa ma więcej możliwości finansowych na odbudowę. Jednak bardziej doceniam pracę osób prywatnych jak np. państwa Osieckich z Wlenia, mrówczą pracą doprowadzili pałac do pięknego stanu.

   Usuń
 2. Nasza Dolinka ;)) wszystkie te miejsca uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja prawie wszystkie, tylko ten Bobrów nieszczęsny :(

   Usuń
 3. Bardzo bogato!!
  Kilka nascie dni i rower, to moze by jako tako teren zaznajomił...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam na rower - przynajmniej raz/dwa razy w roku tamtędy muszę się przejechać - szczególnie wiosną albo jesienią :) 3 dni w zupełności wystarczą przy odpowiedniej pogodzie. A jako bonus : Rudawy Janowickie.

   Usuń
  2. Rower można wypożyczyć na miejscu :)Do najdalszego punktu można dojechać autobusem a potem piechotką wracać i zwiedzać.

   Usuń
  3. Dzięki, zapamiętam porady. To do zobaczenia na trasie ;)

   Usuń
 4. Wreszcie ktoś opisał naszą dolnośląską Dolinę Loary w formie konkretnego, zwartego przewodnika. Brawo, Madzia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za doping i miłe słowa!

   Usuń