18 kwi 2015

Pałac w Kłodzie Górowskiej


        W poprzednim poście opisałam ogromny pałac, który nie będąc należycie zabezpieczony został wybebeszony z wyposażenia i mocno zniszczony przez poszukiwaczy złomu i dóbr wszelakich. Pałacyk w Kłodzie Górowskiej nie jest duży ani nie ma imponującej historii, ale  jest zabezpieczony, zamknięty i doglądany.
         W planach wycieczki mieliśmy tylko "rzucić okiem"  na bryłę i pojechać dalej. ALE, gdy ma się brata o hipnotyzującym spojrzeniu i zdolnościach telepatycznych to dobre rzeczy się zdarzają.  No i nam się przydarzyło zwiedzanie wnętrz, za co bardzo serdecznie dziękuję opiekunce obiektu! 
A co można znaleźć w środku?? Oprócz sali balowej to niewiele jest do oglądania, jedynie drzwi i  okna występują w nadmiarze :)
Obiekt jest wystawiony do sprzedaży za ok. 4 mln zł. Poniżej wybrane informacje sprzedającego:
Zespół dworsko-pałacowy położony w miejscowości Kłoda Górowska ( gmina Góra, województwo dolnośląskie). Pałac, zabudowania folwarczne, grunty oraz park zajmują łącznie powierzchnię 11,0571 ha. Pałac powstał na przełomie XIX i XX wieku. Bryła budynku jest urozmaicona. Pałac ma trzy kondygnacje naziemne, poddasze i jest całkowicie podpiwniczony ze stropami łukowymi. Od strony północnej znajduje się wieża, a od strony południowej duży taras. Powierzchnia użytkowa wynosi 1410 m.kw. Pałac okala park z różnorodną roślinnością, ze spiętrzeniami wody i stawami. Obok pałacu znajdują się dwa budynki mieszkalne z 1924r. Budynki są dwukondygnacyjne z dwuspadowymi dachami, o powierzchniach użytkowych 255 m.kw. i 208 m.kw. Kolejnym budynkiem jest budynek gospodarczy również dwukondygnacyjny ze stropem łukowym, jego powierzchnia wynosi 1100 m.kw. W pobliżu znajduje się magazyn zbożowy powstały w 1920 r., o pow. użytkowej 699 m.kw., posiada dwie kondygnacje i poddasze również dwukondygnacyjne, nie jest podpiwniczony. Obok w zwartej zabudowie znajduje się stodoła z 1930r., jest to budynek jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony o powierzchni użytkowej 538 m.kw. Do stodoły przylega parterowy budynek magazynowy o pow. 372 m.kw., z sześcioma drewnianymi bramami. Od strony zachodniej podwórza znajduje się budynek wolnostojący z 1932r., tzw. "rządcówka", o pow.  384 m.kw. jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, ściany zewnętrzne częściowo stanowią mur pruski. Od strony wschodniej podwórze zamyka wysoki, dwukondygnacyjny magazyn o pow. 1500 m.kw. oraz budynek mieszkalny z 1820 roku o pow. 490 m.kw. i dom wolnostojący z 1872, o pow. 202 m.kw. Zespół pałacowy wraz z parkiem jest wpisany do rejestru zabytków.

1.

2.

3.

4.

 5.

6/7.

8.

9.

10.

 11.

12.

13. Widok z tarasu na budynki gospodarcze.


14/15

 16.

17.

18. Wejście do sali balowej


19.

20.

21. Sala balowa w całej okazałości, sufit jest trochę zniszczony i do renowacji.


22/23.
24/25.


 26.

27. Za pałacem znajdują się, wspomniane już, budynki gospodarcze. Wewnątrz trochę gruzu i śmieci, ciekawych rzeczy do focenia brak :(


28.

29.

30/31.

32.

33.

34. Stojąc tyłem do wejścia pałacu widzimy przed sobą trochę zarośnięty park - znajdziemy w nim  kaplicę z 1892 roku.


35. Kaplica jest zbudowana z czerwonej cegły, nad wejściem znajduje się herb rodziny von Gossler. Wokół kaplicy znajdują się nagrobki rodziny Schönitz i Gossler.


 36/37.

38.

39.

 40.

41.

12 komentarzy:

 1. Jedno z naszych najciekawszych wejść na bezczela. Opłaciło się. Pałac mieliśmy do naszej własnej dyspozycji. Nasza szczerość rozbawiła opiekunkę obiektu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może na bezczela na chate ci wbić można?

   Usuń
 2. Nie mieliśmy, tyle szczęścia żeby wejść do pałacu. Ale z zewnątrz owszem obejrzeliśmy,obchodząc go do okoła. Ciekawa bryła pałacu. Otaczający park skrywa dokładnie pałac, tak że nie jest widoczny z drogi. Warto go zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Z kim pogadać, aby wejść do środka? Będę tam w sobotę, a chciałbym zrobić parę klimatycznych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz coś się pomyśli

   Usuń
  2. Witam. Jak można się umówić?

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Wyślij wiadomość na moja pocztę zerofilip123@gmail.com i dogadamy się

   Usuń
 4. Bardzo szkoda tego miejsce od 1968 roku mieszkałam w tym miejscu pamiętam wszystko wszystkie remonty i ciężką pracę w PGR

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro oglądać

  OdpowiedzUsuń