3 kwi 2014

Brzeg - Muzeum Piastów Śląskich


Muzeum Piastów Śląskich
Plac Zamkowy 1
49-300 Brzeg


Pod tym malowniczym adresem kryje się miejsce, o którym nie bez przyczyny mówi się "Śląski Wawel". Miałam okazję być na zamku już kilka lat temu, niestety przez katastrofę dysku zdjęcia uległy zniszczeniu :( Z góry uprzedzam,że nie znoszę placówek muzealnych i baaardzo rzadko je zwiedzam. Zdjęć z wnętrza zamku nie będzie,jest zakaz fotografowania*.
 
Enjoy :)

W 1965 roku brzeska placówka muzealna otrzymała nową nazwę: Muzeum Piastów Śląskich i jako jedyna instytucja w Polsce zajmuje się statutowo całością problematyki Piastów Śląskich oraz tradycjami piastowskimi na historycznym obszarze Ziemi Śląskiej. 

Od 1988 roku rozpoczyna się drugi etap w powojennych dziejach brzeskiego muzeum. Od tego roku w odbudowanych wnętrzach "Śląskiego Wawelu" rozpoczęto bowiem ponownie i sukcesywnie udostępniać wystawy stałe ("Sztuka śląska XV - XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" oraz "Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich"), a także organizować liczne ekspozycje czasowe.

Od 2004r. w piwnicach zamkowych można też zwiedzać stałą wystawę "Memoriae Piastorum Principum Silesiae", na której prezentowane są m. in. sarkofagi nowożytnych (XVI-XVII w.) Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie 20 średniowiecznych nagrobków Piastów śląskich.
Nowy okres w dziejach Muzeum rozpoczyna się w 2006r. Brzeskie Muzeum zamkowe staje się instytucją narodową i jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Starostwo Powiatowe w BrzeguWięcej o historii Brzegu i zamku przeczytasz  tutaj

Zwiedzanie:
wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela: 1000 - 1700
Ostatnie wejście o godz. 16.00


Cennik:
Zwiedzanie - bilet normalny- wszystkie wystawy- 10 zł  ,
 bilet ulgowy 6 zł
(*obecnie wolno już fotografować, 2016 rok)

1. Widok na zamek od strony parku 


2.

3.

4.

5.


6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.
Na dziedzińcu zamkowym ponoć straszy. Pojawia sie postać z zaświatów i jest to ulubiony pies Jerzego II. Pewnego pechowego dnia, pies z radości na widok swego pana, wyskoczył z wysokich zamkowych krużganków i tak niefortunnie upadł, że skręcił sobie kark. Dziś pojawia się na dziedzińcu, gdy zapada zmrok. 
A gdzieś na zamku znajdują się  beczki ze złotem w ilości sztuk dwunastu. Są tak dobrze ukryte,że do dziś nikt ich nie odnalazł :)


14.


15. Lapidarium na dziedzińcu


16.

17.

18.

19.  
Najczęściej fotografowana część budynku :) Jest po prostu zachwycająca i warto tu przyjechać nawet tylko dla niej.


20.

21.

22.
Jerzy II i jego żona Barbara Brandenburska


23.

24.  
W pierwszym rzędzie wyrzeźbiono popiersia 13 pierwszych władców państwa polskiego: Piasta, Siemowita, Lestka, Siemomysła, Mieszka I, Bolesława I Chrobrego, Mieszka II Lamberta, Bezpryma, Kazimierza I Odnowiciela, Bolesława II Śmiałego, Władysława I Hermana, Zbigniewa, Bolesława III Krzywoustego, Władysława II Wygnańca - pierwszy Piast śląski. 

W drugim umieszczono popiersia książąt śląskich: Henryka I Brodatego, Henryka II Pobożnego, Bolesława II Rogatki, Henryka V Brzuchatego, Bolesława III Rozrzutnego, Ludwika I Brzeskiego, Henryka VIII, Henryka IX Lubińskiego, Ludwika II Oławskiego, Jana Lubińskiego, Fryderyka I, Fryderyka II.25.
Na lewo od bramy znajduje się  kościół zamkowy św. Jadwigi - prezbiterium dawnego kościoła kolegiackiego wybudowanego w XIV w., przebudowywanego w XVI w. na mauzoleum legnicko-brzeskiej linii Piastów. Po zniszczeniu kościoła i zabudowań kolegiaty w roku 1741, w 1783 r. miała miejsce kolejna przebudowa. W okresie odbudowy zamku w XX w. Kościół poddano regotyzacji. W krypcie kościelnej zachowały się 22 miedziane i cynowe sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich. Sarkofagi powstały w wiekach XVI i XVII i są wysoko cenionymi zabytkami sztuki sepulkralnej. Część z nich eksponowana jest w muzeum. [1]26. Widok na zamek od strony zachodniej, nieszczególnie się prezentuje.

27. Widok od strony wschodniej (plac zabaw niedaleko Odry)


28. Będąc przy zamku nie sposób nie zauważyć kolejnego kościółka. Klockowata budowla to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół opisuję szerzej w artykule o szlaku polichromii brzeskich.


Mój wcześniejszy wpis o Brzegu.
Zachęcam wszystkich do aktywnego wypoczynku i zwiedzania :)

4 komentarze:

 1. Robi wrażenie :)
  Wspaniała ilustracja do książki, którą obecnie czytam ( Cherezińska "Korona śniegu i krwi")
  pozdrawiam, Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat czytam coś o zbliżonym tytule (śnieg) "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz"

   Usuń
 2. W połowie maja mam propozycje wyjazdu do Brzegu, widzę, że warto się tam wybrać. Bardzo ładne miasto. Muzeum z tym cennikiem to przegięło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto :) nie jest to wielka miejscowość a jest co oglądać, do kompletu ma jeszcze ciekawe pomniki przyrody. Muzeum w środku jest takie sobie (mnie rozczarowało bardzo).

   Usuń