15 kwi 2014

Bystrzyca Kłodzka

Wyprawa do Ziemi Kłodzkiej cz. II - Bystrzyca Kłodzka

7 lat temu odbyliśmy ostatnią wycieczkę w systemie "pieszym" zdani na własne nogi i ew. pociąg. Stan osobowy wycieczki: jedna JA, jeden MĄŻ i połowa człowieka  bująjącego się w moim brzuchu. Po całym dniu marszu przybyliśmy na nocleg do Bystrzycy Kłodzkiej a na kolację dostaliśmy kiełbasę i smażoną cebulę. Było mi tak wszystko jedno,że zeżarłam cały ten nabój. Nie pamiętam pensjonatu ani gospodarzy tylko cebulę. Na domiar złego z zabytków pamiętam jedynie ... pręgierz. Pamięć ludzka jest dziwna.

Dzisiaj pewne rzeczy stały się prostsze, dzieci rosną a pieniądze przeciwnie :) Mąż ten sam a Bystrzyca doczekała się poprawki. 

1. Miasteczko jest po prostu urocze. I moje dziwne wrażenie: jest wąsko i zawsze pod górę, :) uliczki są  tarasowo położone na wysokiej skarpie.


2. Kościół św. Michała Archanioła, Dzisiejszy wygląd jest wynikiem gruntownej przebudowy w latach 1914-1916. 


3.

4.

5. Kamieniczki (nawet te nieodnowione) mają w sobie to "coś" i można odszukać ciekawe detale architektoniczne.


6.

7.

8.
9.

10. Rynek i  pudełkowaty Ratusz, mnie nie wzruszyły ani troszeczkę. Wzruszył mnie mój mąż, pokonał wrodzone skąpstwo fundując mi hot-doga. Życie jest piękne.


11.

12.Figura Trójcy Świętej. Barokowy pomnik z 1736 roku postawiony w ramach dziękczynienia za uratowanie miasta od pożaru. 


13.

14.

15. Hmm, 3 tabliczki??

16/17. Baszta Rycerska


18. Baszta Kłodzka

19/20. Na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej odnajdziemy doskonale zachowany kamienny pręgierz. Pierwotnie stał on na rynku, wpierw do 1736 r. w miejscu posadowienia pomnika św. Trójcy, a potem przetransportowano go w pobliże ratusza przy odwachu. W 1813 r. usunięto go i przeniesiono w obecne miejsce posadowienia. Prawdziwą ciekawostką jest napis wyryty w  części zabytku. Brzmi on: DEUS IMPIOS PUNIT (Bóg karze bezbożników). Jest to o tyle wyjątkowe, iż bystrzycki pręgierz jest jedynym obiektem na Śląsku, który został opatrzony w napisami. [1]


21. Baszta Bramy Wodnej, stanowiła bramę wjazdową do miasta od strony rzeki.
2014

22.
2007
23/24.

25.

26.

27.

28.

29. Figura św. Jana Nepomucena na Placu Szpitalnym (z 1704r.)


30. Bystrzyca Kłodzka to jedno z niewielu miast, które do dnia dzisiejszego prawie w całości zachowały średniowieczny pierścień murów obronnych wraz z wbudowanymi do nich basztami i bramami.


31. Wąsko... urokliwie... i niesamowicie klimatycznie, przez chwilę czułam się jak w Skalnym Mieście :)

32. Państwowa Straż Pożarna


33. I żeby nie było,że interesują mnie wyłącznie "starocia". W każdym miejscu poszukuję ciekawych graffiti, mam szczęście bo słyszę jak do mnie wołają "tu jestem".


34.

 35. Alien :)


 36. I na deser, któż by nie chciał popływać mając taaki widok.


2 komentarze:

 1. Zawsze mnie fascynowało piękną zabudową i ciekawymi zabytkami. Spacer po zaułkach tego miasta dostarcza wiele przyjemności. Ładnie pokazałaś co ciekawsze miejsca.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzy tabliczki: przeszłość, terażniejszość, przyszłość.
  jedyny ostały się fragment kilku obiektów wystawy.
  https://sekretnepunktymiasta.wordpress.com/
  Więcej zdjęć:
  http://odkrywanie.bystrzyca.pl/inne/20100529/20100529_sekretne.html

  OdpowiedzUsuń