18 kwi 2014

Wapniarka-kamieniołomy i wieża widokowa

Niezbyt często opisuję wyprawy przyrodnicze, a tu proszę już druga w tym miesiącu.  Kosztowała  mnie troszkę sił, pół litra (potu), mało nie straciłam oka. Ponieważ dzień był taki piękny i nie chciało mi się czekać w samochodzie powlokłam się w teren za moimi chłopakami.

W sumie obejrzałam kilka nieczynnych wyrobisk, wapiennik, kilka kwiatków i jedną wieżę widokową.

Wapniarka ma kształt kopca o dość stromych zboczach co stwierdziliśmy w trakcie marszu na górę. Rośnie tu las mieszany z dominacją buczyny, co również potwierdziliśmy. Stanowi drugi rezerwat przyrody w Gminie Kłodzko, obejmujący stary, zrośnięty kamieniołom marmurów dolomitycznych, gdzie stwierdzono występowanie jaskiń krasowych na wschodnim stoku góry Wapniarki wraz z żyjącym wyłącznie na podłożu wapiennym reliktowym ślimakiem – świdrzykiem ozdobnym (Delie ornata) i endemicznym krocionogiem (Haploporatia simile eremita). [1]


Mapa
1.

2. Jeden z ocalałych wapienników, jest w całkiem niezłym stanie.


3. Za to w jego wnętrzu i tuż obok widać efekty działania ustawy śmieciowej.


4. Jedno z kilku nieczynnych wyrobisk, zeszliśmy na dno i odkryliśmy jaskinię.


5.
6.

7/8.

9. Pierwiosnek, znany u mnie pod nazwą "kluczyki"


10.

11. No to powoli wspinamy się pod górę. Niby nic, ale po zimie kondycja kuleje.


12. Gdyby nie zamglenie widok byłby oszałamiający, a tak było raczej średnio


13.

14. Kolejne nieczynne wyrobisko, obok widać kilka pozostałości po budynkach


15.

16.

17.

18.

19. To był najgorszy moment, szlak kieruje nas wąską dróżką  do góry. Dróżka zarosła małymi bukami i skończyło się spacerem jak podczas forsowania żywopłotu. Nic nie widać i wszystko drapie :( a jednak dałam radę.


20. Na szczycie stoi bardzo elegancka wieża widokowa. Kiedy byliśmy tam poprzednio była jeszcze w budowie.

21. Miejsce na piknik, urocze i zadbane


22. Widok na stare wyrobisko przy wieży.

23. Widok na centrum Żelazna


24. I widok na ...?


25. Na wschodnim stoku Wapniarki znajduje się stary nieczynny kamieniołom wapienia, który od 2006 r. jest objęty ochroną jako pomnik przyrody


26.


27.

28. Jak to mawiał mgr T.Olszakowski "ważne aby zabytki funkcjonowały w umysłach mieszkańców jako coś swojskiego". Jak widać ten pomnik przyrody świetnie jest znany miejscowym...


29. Lepiężnik różowy


30. Podbiał


Edit:
Wykopałam zdjęcie z czasów budowy wieży


4 komentarze:

 1. Wierz mi, to nie efekt ustawy śmieciowej, wręcz przeciwnie. Ludzie są temu winni. Miejsce interesujące i do zwiedzania i wypoczynku. Sporo ostatnio powstało takich wież widokowych i chyba dobrze, zawsze to dodatkowa atrakcja a miejscami wręcz konieczność by zobaczyć coś więcej niż tabliczkę z nazwą wzniesienia.
  P.ozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miłe miejsce na spacer, a wieże widokowe stanowią zawsze dodatkową atrakcję. Nie potrafię sobie odmówić, żeby się na takową wdrapać. Kilka metrów wyżej i od razu widoki lepsze. :) A co do śmieci, to tak jak napisał wkraj, wszystkiemu winni są ludzie, którzy nie szanują tego, co mają dookoła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, jak nie przepuszczę każdej wieży widokowej :)
   Obojętnie czy są nowe/stare czy miejskie/leśno-górskie - widoki zawsze są wspaniałe :)

   Usuń
 3. Do artykułu wkradł się błąd :-) Pomnikiem przyrody nie jest ten ładny kamieniołom, tylko ten zarośnięty z jaskinią (zdjęcia nr 4-7). Ale spokojnie, wszyscy je mylą. Głównie dlatego, że ten popularny ma łatwy dostęp i nie jest zarośnięty. Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń